Volby v Donbasu? Dosavadní vůdci separatistů triumfovali. Rusko jim fandí, Západ prská

V nedělních volbách na východě Ukrajiny uspořádaných proruskými separatisty zvítězili úřadující vůdci samozvaných "lidových" republik v Doněcké a Luhanské oblasti Denis Pušilin a Leonid Pasečnik. Po sečtení všech hlasů to dnes oznámily volební komise obou regionů, napsala agentura TASS. Hlasování o nových vůdcích v Donbasu nepovažují za legitimní ani Kyjev, ani Spojené státy a Evropská unie.

Volební účast v Luhansku činila podle oficiálních údajů 77 procent. V Doněcku pak k volebním urnám přišlo přes 80 procent oprávněných voličů, což místní volební komise označila za bezprecedentní.

Pasečnik, který podle komise získal 68,3 procenta hlasů, je v čele Luhansku od loňského listopadu. Na postu vystřídal Igora Plotnického, který po sporech se sesazeným "ministrem vnitra" republiky údajně ze zdravotních důvodů odstoupil. V souvislosti s jeho odchodem se objevily zprávy o útěku Plotnického do Ruska.

This is the way the "expression of will" takes place in the #Donbass today ... https://t.co/eIVcH2UkuM

— Anatoliy Oskoma (@AOskomaOfficial) 11. listopadu 2018

Vůdcem separatistů v Doněcku se s 60,85 procenta hlasů stal Denis Pušilin, který v úřadu působil dočasně od zabití doněckého šéfa Alexandra Zacharčenka. Ten přišel o život 31. srpna při výbuchu v restauraci v centru Doněcka. Moskva i separatisté z jeho smrti viní Kyjev. Podle ukrajinských činitelů byl atentát výsledkem boje o moc mezi povstaleckými frakcemi.

Evropská komise už v sobotu oznámila, že považuje volby na východě Ukrajiny za nelegitimní a nemá v úmyslu je uznat. Zásadně odmítavý postoj k těmto volbám vyjádřila ve svém prohlášení i česká diplomacie.

Naproti tomu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že Moskva se k hlasování v separatistických regionech staví s pochopením. "Mluvíme o dvou republikách, které se odtrhly od Ukrajiny a jsou ve stavu absolutního embarga," prohlásil Peskov. Podle něj těmto "republikám" v těžkých bezpečnostních podmínkách nezbývá než "jednat samostatně, aby zajistily vlastní existenci a naplňovaly sociální závazky vůči lidem, které jejich vlastní země opustila".

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva dlouhodobě popírá. Konflikt ve východoukrajinském Donbasu si podle údajů OSN od jara 2014 vyžádal více než 10.000 mrtvých. Mírové dohody podepsané v roce 2015 v běloruské metropoli Minsku sice intenzitu bojů snížily, ale přestřelky mezi oběma stranami i nadále pravidelně propukají.

Související

Více souvisejících

Donbass Doněck Ukrajinská krize Luhanská lidová republika Rusko Denis Pušilin (Doněcký vůdce)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy