Nepoučitelný Erdogan. Znovu promítal útok v Christchurch

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes nechal opět promítat video z pátečního útoku na dvě mešity na Novém Zélandu. Učinil tak den před plánovaným příjezdem novozélandského ministra zahraničí, který do země přicestuje, aby osobně tlumočil žádost své vlády zastavit šíření tohoto snímku. Informovala o tom agentura AFP.

Na shromáždění ve městě Eskišehir před komunálními volbami plánovanými na 31. března se na velké obrazovce promítaly útržky ze snímku, který natočil australský útočník během střelby ve dvou mešitách ve městě Christchurch. Masakr si minulý týden vyžádal 50 mrtvých, desítky dalších lidí utrpěly zranění.

Na obrazovkách rovněž nechal ukázat "manifest" zveřejněný pachatelem útoku. Podobný scénář měly mítinky tureckého prezidenta už o víkendu. Videozáznam se vysílá i v tureckých médiích, které jsou téměř zcela kontrolované státem.

Novozélandské úřady a sociální sítě se snaží šíření videozáznamu zamezit. Vicepremiér a ministr zahraničí Winston Peters protestoval proti politickému zneužívání masakru ve městě Christchurch a prohlásil, že Erdoganovo počínání může "naprosto nespravedlivě" ohrozit Novozélanďany v zahraničí.

Vláda ve Wellingtonu si v této věci již předvolala tureckého velvyslance a aby zdůraznil své znepokojení, rozhodl se Peters předat zprávu tureckým představitelům osobně. Kromě setkání s vládními činiteli šéf novozélandské diplomacie zřejmě v pátek vystoupí i na zasedání Organizace islámské spolupráce (OIC) v Istanbulu.

Podle AFP se Erdogan před komunálními volbami snaží pomocí nahrávky aktivizovat své nacionalistické a v náboženských otázkách konzervativní voličstvo, které je znejistěné hospodářskou recesí a nárůstem nezaměstnanosti v poslední době. Nahrávka má podle Erdogana také dokazovat jeho často opakovanou tezi o vzestupu nenávisti a předsudků vůči islámu na Západě.

Kromě promítání snímku vzbudil Erdogan pobouření také svým výrokem, v němž varoval Australany a Novozélanďany s protimuslimskými postoji, že se z Turecka mohou do vlasti vrátit v rakvích jako jejich předci, bojující za první světové války na tureckém poloostrově Gallipoli. Australský premiér Scott Morrison komentář označil za "naprosto šokující". Dnes však Canberra uvedla, že došlo k jistému pokroku v uhlazení sporu, když Erdoganův mluvčí sdělil, že prezidentova slova byla "vytržena z kontextu".

Související

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) Brenton Tarrant (útočník z Christchurch) Turecko

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy