Bratislava - Slovenští poslanci v úterním tajném hlasování nezvolili nového generálního prokurátora. Informují o tom webové portály deníků Pravda a Sme.
Volba začala před 17:30, skončila o více než dvacet minut později. Přítomno jí bylo všech 150 poslanců Národní rady.Jediný kandidát Dobroslav Trnka obdržel jen 70 hlasů. Proti bylo 17 poslanců, 29 se hlasování zdrželo a 34 hlasovacích lístků bylo neplatných.Trnka, jenž tuto funkci vykonával už dříve, měl podporu opozičního Směru a Slovenské národní strany (SNS). V minulých tajných volbách mu odevzdali hlasy i někteří poslanci koalice, jejichž jména ovšem nejsou známa.Výsledky úterní volby potvrdil i šéf SNS Ján Slota, který nad průběhem hlasování vyslovil znechucení. Bez dalších podrobností prohlásil, že má vlastní informace, že volba byla zmanipulovaná. Zároveň vyslovil přesvědčení, že na poslance koalice byl vytvářen velký nátlak.Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) varovala, že pokud parlament zvolí kandidáta opozice Trnku, podá demisi. Jejím odchodem by padla celá vláda.Reakce šéfky vlády po úterní volbě na sebe nenechala dlouho čekat. V prohlášení sdělovacím prostředkům výsledek hlasování poslanců uvítala. "Změna ve vedení generální prokuratury je jednou z klíčových pro zvýšení kvality života občanů, pro zdravé a spravedlivé Slovensko. Dnešní hlasování poslanců je proto pro Slovensko dobrou zprávou," napsala. "Nepřistoupím na žádné dohody o porušování etiky v politice, na žádné kompromisy na úkor demokracie, práva a spravedlnosti," dodala.Předseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda označil přístup vládní koalice za zodpovědný, neboť poslanci nepřispěli k pádu vlády. "Vyjadřuji spokojenost s tím, že Národní rada Slovenské republiky učinila zadost nálezu Ústavního soudu, který nařídil opakování tajné volby generálního prokurátora. Dnešní hlasování potvrdilo, že SDKÚ-DS se od samého začátku chovala korektně, zodpovědně a transparentně," citovala Dzurindu agentura SITA.Po napínavé tajné volbě půjdou koaliční politici na večírek do vládního hotelu Bôrik poblíž parlamentu.Generální prokurátor je na Slovensku volen na sedm let. Dobroslavu Trnkovi skončilo funkční období 2. února 2011.Příští volba generálního prokurátora bude veřejná. Koaliční poslanci prolomili prezidentské veto a opětovně schválili novelu zákona o jednacím řádu, která mění volbu z tajné na veřejnou.
Související
Jsme mimořádně oslabení a ohrožení, říká Fico po unijním summitu
Slovenská policie reaguje na požár v Pardubicích
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Každý student se bude učit střílet. Lotyšsko kvůli Rusku zavádí povinný vojenský výcvik pro střední školy
před 1 hodinou
Česko zůstane bez ochrany? Trump chce členům NATO neplnícím závazky sebrat právo na aktivaci článku 5
před 3 hodinami
Prezident USA zvažuje přejmenování Hormuzského průlivu na Trumpův průliv
před 4 hodinami
Kallasová se na schůzce G7 pohádala před ostatními ministry s Rubiem
před 5 hodinami
Rubio se rázně pustil do Zelenského. Obvinil ho ze lži
před 6 hodinami
Nová varianta covidu znepokojuje odborníky. „Cikáda“ už se dostala i do Česka
před 7 hodinami
Dnes v noci začne platit letní čas. Ručičky se posunou o hodinu dopředu
před 8 hodinami
Politico: Česko je na tom ze všech států nejhůře. Na obranu dává ještě míň než Maďarsko
před 9 hodinami
Klíč k Hormuzskému průlivu leží na sedmi ostrovech. Pokud je americká armáda obsadí, čeká ji peklo na zemi
před 11 hodinami
Počasí o víkendu. Tepleji bude dnes, hrozí další sněžení
včera
Důchodů se mají dotknout změny. Jsou plánované ve dvou fázích
včera
Tři roky se čekalo. Babiš obnovuje společná vládní jednání se Slováky
včera
ČT se obává kolapsu. Lidé přijdou o StarDance, varuje Grolich
včera
Trump oznámil, kdy pojede do Číny. Návštěvu odložil kvůli válce s Íránem
včera
Tak zaúřadovalo zimní počasí. Na východě napadly desítky centimetrů sněhu
včera
Konec střídání času na obzoru. Zdechovský věří, že EU se brzy dohodne
včera
Ruská státní pokladna se tenčí. Putin vyzval oligarchy, aby podpořili obranný rozpočet země
včera
V USA se rozjíždí tichá mocenská válka. Demokraté se snaží vyplnit vakuum po Bidenovi
včera
Německo chce proměnit armádu v nejsilnější bojovou sílu Evropy, než Rusko zaútočí na NATO. Má na to tři roky
včera
Evropa bude prosit Moskvu o energetické suroviny, my si vybereme, komu pomůžeme, tvrdí Putinova pravá ruka
Přední spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina a šéf Ruského fondu přímých investic Kirill Dmitrijev přišel s varováním, že Evropa a Velká Británie budou brzy nuceny „prosit“ Moskvu o dodávky energetických surovin. Podle jeho slov globální trhy čelí drastickému nedostatku zásob, který je umocněn probíhající válkou v Íránu. Rusko si pak bude moci samo vybrat, zda a komu případné žádosti o pomoc vyhoví.
Zdroj: Libor Novák