Stockholm - Švédové objevili u břehů islandského ostrova Öland v Baltském moři vrak, o němž předpokládají, že je to někdejší královská loď Svärdet ze 17. století. Informuje o tom ve středu agentura AFP.
"Je to ohromný objev," komentoval nález Malcolm Dixelius, šéf společnosti Deep Sea Productions (DSP), která vedla podmořskou expedici.Dřevěná loď, jejíž název v češtině znamená Meč, se potopila v roce 1676. Ke dnu šla spolu se svou sesterskou lodí Kronan (česky Koruna).Obě plavidla se stala "oběťmi" největší námořní bitvy v Baltském moři, když Švédy porazila dánsko-nizozemská flotila. Spolu se Svärdet tehdy padlo i 600 jejích námořníků a vojáků.Vrak Kronanu byl nalezen v roce 1981.Svärdet byla postavena v roce 1642 jako jedna z největších válečných lodí své doby. Podle DSP přitom nešlo o případ "bohatě a křiklavě zdobené lodě", jejím účelem bylo hlavně "ohromit nepřítele".Dixelius označil plavidlo za "švédskou národní legendu". "Bojovala proti Dánům pět hodin, a když nakonec skončila v plamenech, admirál řekl: 'Živého mě nedostanete a Dánové nedostanou moji loď. Nechte ji hořet.' Tak se potopila s 600 muži na palubě," dodal.Souřadnice naleziště šéf DSP prozradit odmítl. Uvedl jen, že se vrak "nenachází ve švédských vodách" a proto není místo chráněné. "Baltské moře je velmi komplikované. Různé země si zákony interpretují různě," vysvětlil. "Důležité je, že víme, kde je, a pomůžeme vědcům ji prozkoumat. Spolupracujeme s kolegy, kteří objevili loď Mars, protože obě plavidla mají k sobě blízko a mají i společnou historii."Mars se potopil v roce 1564 a objeven byl loni na jaře. Obě plavidla jsou podle Dixeliusových slov "netknutá".
Související
Válka v Íránu stojí USA miliardy dolarů. Námořnictvo není připraveno eskortovat tankery přes Hormuzský průliv
V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Trump a Netanjahu věřili, že porážka Íránu Blízký východ změní. Vše je ale úplně jinak
před 1 hodinou
Policie pokročila s vyšetřováním střelby v Poleradech. Taxikáři hrozí až 10 let
před 2 hodinami
Počasí se ochladí. Dorazí i vytrvalejší deště
včera
Nová proruská bulharská vláda zastaví veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu
včera
Při výbuchu auta v Moskvě údajně zahynul ruský generál
včera
EU chce zakázat vstup všem Rusům, kteří od začátku války sloužili v armádě
včera
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
včera
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
včera
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
včera
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
včera
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
včera
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
včera
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
včera
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
včera
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
včera
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
včera
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
včera
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
včera
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
8. června 2026 22:01
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
První dvě velké zahraniční hvězdy letošního ročníku karlovarského filmového festivalu byly v pondělí odhaleny. Do Česka v červenci dorazí herci Jesse Eisenberg a Maggie Gyllenhaalová, kteří mají dohromady na kontě čtyři oscarové nominace.
Zdroj: Jan Hrabě