Aféra s odposlechy: Sledována byla i premiérka Radičová

Bratislava - Slovenská vojenská kontrarozvědka odposlouchávala nejen novináře a ředitele zpravodajské televize TA3, ale monitorovala i premiérku Ivetu Radičovou. Informuje o tom ve středu webový portál deníku Nový čas, který má k dispozici dokument s podrobnostmi o sledování političky.

Existenci dokumentu s názvem Dáma potvrdily podle listu dva na sobě nezávislé zdroje. Dokument je souhrnem zpravodajských informací a hodnocení názorů předsedkyně vlády především v případě Martina Chrena, někdejšího státního tajemníka ministerstva hospodářství, který přišel o místo kvůli střetu zájmů.

Firma Hayek Consulting podepsala loni v červenci smlouvu na 8 100 eur (přes 206 tisíc korun) s Národní agenturou pro rozvoj malého a středního podnikání, která patří pod rezort hospodářství. Martin Chren byl tehdy spolumajitelem firmy, ale zároveň už pracoval jako tajemník na zmíněném ministerstvu.

Radičová požadovala Chrenův odchod z funkce. Právě v té době se agenti měli na operaci Dáma podílet.

Ministr obrany Ľubomír Galko, pod jehož rezort vojenská kontrarozvědka spadá, tvrdí, že o této akci "nikdy neslyšel". Na středeční tiskové konferenci prohlásil, že odstupující premiérka odposlouchávána nebyla.

"Neumím si představit soudce, který by se pod povolení odposlouchávat premiérku podepsal," poznamenal Galko. Připustil však, že mohla nastat situace, že soud povolil legální odposlech člověka, který byl podezřelý z poškozování vojensko-hospodářských zájmů státu a s Radičovou telefonoval.

"Pokud ale taková situace nastala, je to problém paní premiérky, ne můj. Pak je potřeba se jí zeptat, proč se v jejím blízkém okolí pohybují takoví lidé," prohlásil ministr.

Galko zároveň vyjádřil zklamání z médií. "Novináři už uvěří všemu, komukoliv a čemukoliv, co se alespoň trochu tváří tajemně či spiklenecky," řekl na jejich adresu. Radičové, která navrhla jeho odvolání z funkce, vzkázal, že mu nedala možnost obhájit se.

Prezident Ivan Gašparovič by měl Galka na žádost premiérky odvolat ještě ve středu. Kdo ho ve funkci nahradí, se však zatím neví.

Aféra s odposlechy se provalila v pondělí poté, co vyšly najevo informace o sledování tří redaktorů deníku Pravda a ředitele zpravodajské televize TA3 Michala Gučíka. Galko tvrdí, že odposlechy schválil soud, byly tedy legální.

Ředitel vojenské kontrarozvědky Pavol Brychta odposlechy potvrdil. Řekl, že kontrarozvědka podezírala redaktory Pravdy z trestného činu úniku informací a šéfa TA3 Michala Gučíka z ekonomické trestné činnosti.

Související

Marian Kočner Rozhovor

Když nebudu mít svatý klid, ty nebudeš premiér. Na Slovensku je opět živo

Kontroverzní slovenský podnikatel Marian Kočner si začátkem září 2015 nahrál rozhovor s podnikatelem Michalem Suchobou. Tématem jejich rozhovoru byl i tehdejší premiér Robert Fico. V nahrávce zaznělo od Kočnera, že mu nyní již bývalý slovenský premiér Fico slíbil "svatý klid" před vyšetřováním jeho kauz.

Více souvisejících

Iveta Radičová

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

Válka na Ukrajině: Rusové pokračují v aktivitě u Avdijivky, potvrzuje to i ISW

Rusové pokračují v aktivitě u měst Avdijivka a Marjinka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Podle generálního štábu čelila Ukrajina za poslední den 28 raketovým útokům a 27 leteckým úderům. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy