Apel na demokratické země. Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu

Zhruba stovka osobností z celého světa do dnešního dne podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území.

Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři jsou například šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík.

Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

"Zastánci demokracie musí stát pevně a společně proti jakékoli skupině či vládě, která chce ohrozit svobodu a demokracii tchajwanského lidu. Demokracie je globální, ne národní. Hrozba pro jednu demokratickou zemi je hrozbou pro všechny demokracie. Lidé z Tchaj-wanu se chopili demokracie a zaslouží si podporu všech demokratických národů a lidí podporujících svobodu," uvádí dokument.

Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu sdružuje politiky, aktivisty a intelektuály, kteří se vymezují proti rozšiřování vlivu autoritářských režimů a snaží se předcházet oslabování demokratických režimů zevnitř. Koalice letos například apelovala na to, aby se prezidentské volby v Bělorusku uskutečnily podle mezinárodních standardů, režim Alexandra Lukašenka však výzvu ignoroval.

Související

Více souvisejících

Tchaj-Wan Forum 2000 demokracie Tomáš Halík Alexandr Vondra Čína Ujgurové Iveta Radičová Agnieszka Holland

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol končí? Parlament napodruhé schválil impeachment

Jihokorejský parlament schválil v sobotu impeachment prezidenta Jun Sok-jola. Jde o mimořádný politický otřes a druhý případ za poslední desetiletí, kdy bylo vůči jihokorejskému prezidentovi zahájeno řízení o odvolání z funkce. Důvodem impeachmentu je prezidentovo kontroverzní vyhlášení stanného práva, které vedlo k politické krizi a pobouření veřejnosti.

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajinské drony provedly sérii útoků na ruském území

Válka na Ukrajině pokračuje novými intenzivními útoky a zvyšující se agresivitou na obou stranách konfliktu. Ukrajinské drony v noci na sobotu provedly sérii útoků na ruském území, včetně zásahu infrastruktury pro skladování paliva v centrálním regionu Orel, který způsobil požár a poškodil domy ve vesnicích. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ptáci, zvířata, ilustrační foto

Vědci ví, která nemoc by mohla způsobit další pandemii. Začala se neviditelně šířit

Ptačí chřipka H5N1, která je v současnosti považována za jednoho z hlavních kandidátů na příčinu příští pandemie, se podle nové studie může šířit mezi koňmi bez viditelných příznaků. Vědci z Glasgowské univerzity objevili protilátky proti této nemoci v krevních vzorcích koní v Mongolsku, což vyvolává obavy, že koně po celém světě by mohli být na tento virus náchylní, zejména v oblastech, kde je přítomna ptačí chřipka.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Revoluce v medicíně: Schopnosti umělé inteligence doktory ohromily, odhalí rakovinu dříve než lékaři

Nový průlom v medicíně přináší neinvazivní test, který dokáže odhalit rakovinu prsu v nejranější fázi – již ve stádiu 1a. Technologie, která kombinuje laserové snímání s umělou inteligencí, byla vyvinuta týmem vědců z Univerzity v Edinburghu a vykazuje úžasnou přesnost. Tento pokrok může znamenat zásadní změnu v diagnostice nejen rakoviny prsu, ale i dalších typů rakoviny. Uvedl to server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Donald Trump a princ William se setkali v Paříži. (7.12.2024)

Princ William čelil dotěrnému Trumpovi. Prezident řekl, o čem se mluvilo

Princ William reprezentoval britskou monarchii během minulého víkendu na znovuotevření katedrály Notre-Dame. V Paříži se při té příležitosti setkal se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který si obsah jejich rozhovoru nenechal jen pro sebe. Pro jedno z amerických médií prozradil, o čem se s budoucím králem bavil. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

Zákaz neviděli, i když je výrazný. Železničáři okomentovali incident v Zábřehu

Česko v tomto týdnu vyděsily záběry z nádraží v Zábřehu na Moravě, kde rodina s dětmi přecházela koleje tam, kde neměla, když se po jedné z nich řítilo Pendolino. Případu se ujala i policie, která dospěla k závěru, že došlo k přestupku. Podle Správy železnic jsou cestující na zmíněné stanici dostatečně výrazně upozorněni, aby použili podchod. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Lidem míří do schránek důležité oznámení. Jde o výši důchodů

Prosincové důchody jsou těmi posledními, které se vyplácí v současné výši. V lednu proběhne pravidelná valorizace, která zvýší penze v průměru o nižší stovky korun. Důchodci, kteří o tom ještě neví, by o tom měli být informováni během nadcházejících dnů a týdnů. 

včera

Vratislav Mynář

Český fotbal je bez etické komise. Členové nečekaně rezignovali, i kvůli Mynářovi

Nečekanou rezignaci podali v úterý všichni členové Etické komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) mající na starost vyšetřování nejrůznějších fotbalových kauz, které se týkají třeba i fotbalových funkcionářů. Učinili tak kvůli střetu s Odvolací komisí FAČR, která často jejich původní tresty buďto rušila, snižovala či vracela k novému projednání.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?

V roce 2017, po šesti letech občanské války, se zdálo, že Sýrie pod vedením Bašára al-Asada dospěla k určitému novému normálu. Nešlo o poklidnou situaci, kterou Asadova rodina zažívala před Arabským jarem po potlačení islamistického povstání v 80. letech, ale režim dosáhl určité stability. S pomocí Ruska, Íránu, Hizballáhu a dokonce i Spojených států, které bojovaly proti ISIS, se Asadovým silám podařilo zatlačit rebely. Postupem času získal jeho režim kontrolu nad zhruba dvěma třetinami Sýrie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy