Apel na demokratické země. Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu

Zhruba stovka osobností z celého světa do dnešního dne podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území.

Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři jsou například šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík.

Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

"Zastánci demokracie musí stát pevně a společně proti jakékoli skupině či vládě, která chce ohrozit svobodu a demokracii tchajwanského lidu. Demokracie je globální, ne národní. Hrozba pro jednu demokratickou zemi je hrozbou pro všechny demokracie. Lidé z Tchaj-wanu se chopili demokracie a zaslouží si podporu všech demokratických národů a lidí podporujících svobodu," uvádí dokument.

Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu sdružuje politiky, aktivisty a intelektuály, kteří se vymezují proti rozšiřování vlivu autoritářských režimů a snaží se předcházet oslabování demokratických režimů zevnitř. Koalice letos například apelovala na to, aby se prezidentské volby v Bělorusku uskutečnily podle mezinárodních standardů, režim Alexandra Lukašenka však výzvu ignoroval.

Související

Více souvisejících

Tchaj-Wan Forum 2000 demokracie Tomáš Halík Alexandr Vondra Čína Ujgurové Iveta Radičová Agnieszka Holland

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 15 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán

Jedním z potenciálně efektivních způsobů získání potřebné částky 1 bilion dolarů na klimatické financování jsou tzv. „solidární odvody“. Tyto odvody jsou technicky jednoduché a mohou generovat velké částky, uvedl server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy