Radičová připouští návrat do politiky

Bratislava - Bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová se stáhla z politického života, avšak návrat nevylučuje. Naznačila to v rozhovoru, který v pátek zveřejnily slovenské Hospodářské noviny.

Radičová v něm řekla, že vnímá nespokojenost Slováků se stavem, v jakém se země nachází. "Domáhají se větší účasti na správě věcí veřejných," poznamenala."Občanskou angažovanost" podle ní může obsahovat i program politické strany. Radičová však prohlašuje, že nyní je důležité přijít s vizí Slovenska, ne s krátkodobým řešením."Nebudu zastírat, že se nad takovým zadáním zamýšlím," naznačila, avšak bližší komentář k tomu poskytnout odmítla.Expremiérka ve čtvrtek vystoupila ze Slovenské demokratické a křesťanské unii (SDKÚ) Mikuláše Dzurindy, v níž zastávala funkci místopředsedkyně.Odchod avizovala už po pádu její vlády. Někteří politici nicméně vyslovují přesvědčení, že by mohla v roce 2014 kandidovat na prezidentku.Pětapadesátiletá socioložka Radičová nyní působí na pedagogické fakultě Univerzity Komenského. Před časem sdělila, že už kývla na nabídku přednášet univerzitě v Oxfordu.Vláda vedená Radičovou padla loni 11. října poté, co ji potopila jedna z koaličních stran - Svoboda a Solidarita (SaS). Tato strana nehlasovala pro euroval, jak je na Slovensku nazýván Evropský fond finanční stability. Kabinet přitom toto hlasování spojil s hlasováním o důvěře.Březnové volby do parlamentu, v nich Radičová nekandidovala, vyhrál sociálnědemokratický Směr Roberta Fica. Získal v parlamentu většinu a Fico sestavil vládu jedné strany, do které přizval několik nestranických odborníků.

Související

Marian Kočner Rozhovor

Když nebudu mít svatý klid, ty nebudeš premiér. Na Slovensku je opět živo

Kontroverzní slovenský podnikatel Marian Kočner si začátkem září 2015 nahrál rozhovor s podnikatelem Michalem Suchobou. Tématem jejich rozhovoru byl i tehdejší premiér Robert Fico. V nahrávce zaznělo od Kočnera, že mu nyní již bývalý slovenský premiér Fico slíbil "svatý klid" před vyšetřováním jeho kauz.

Více souvisejících

Iveta Radičová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy