Itálie se řítí do politické krize: Prezident údajně zvažuje nové volby!

Řím - Italský prezident Giorgio Napolitano údajně zvažuje, zda jmenuje nového premiéra na základě výsledků nedávných parlamentních voleb, nebo zda opět rozpustí parlament a vytvoří novou úřednickou vládu, která by připravila další předčasné volby.

Pro Itálii, ale i pro celou Evropu zmítanou finanční a hospodářskou krizí patový výsledek není dobrá zpráva. Kandidát levice na premiéra Bersani už výsledek komentoval slovy, že Itálie se dostala do velmi prekérní situace.

Levice má potřebnou většinu poslanců, ale nikoli senátorů. Schvalovat kabinet přitom musejí obě komory. Z dosavadních vyjádření se jako nejpravděpodobnější jeví koalice levice Piera Luigiho Bersaniho s centristy odstupujícího premiéra Maria Montiho, kterou by při hlasování v Senátu o důvěře podpořili zástupci třetí nejmocnější formace, Hnutí pěti hvězdiček.

Italští analytici ale soudí, že tato koalice by vedla k menšinové vládě, která by závisela na hnutí, které je otevřeně euroskeptické a populistické. Podobná nestabilita vlády by se nejspíš nelíbila evropským partnerům ani prezidentovi Napolitanovi, který již v podobné situaci v roce 2011 rozpustil parlament a vytvořil úřednickou vládu.

Bankéři se už nechali slyšet, že je to ta nejhorší možná varianta, kterou volby mohly dopadnout. Znamená to totiž období nejistoty a nestability, přechodnou vládu a zřejmě i další předčasné volby.

V případě, že by vládu sestavila levice, znamenalo by to sice pokračování proevropského kurzu, avšak zřejmě za cenu dalšího zadlužování země a absence nutných strukturálních reforem.

Naopak, pokud by vládu sestavoval Berlusconi, znamenalo by to zřejmě problémy pro eurozónu i celou EU. Mohl by totiž vyhlásit referendum o setrvání Itálie v eurozóně. Na druhé straně by mohl prosadit důležité reformy, píše server rozhlas.cz.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Fotbal v Itálii v krizi. Potřetí v řadě se nepostoupilo na MS, končí šéf svazu i trenér

Zatímco české fotbalové prostředí navzdory korupční sázkařské kauze prožívá vlnu euforie po postupu reprezentace na mistrovství světa, kde se tak představí po 20 letech, ve velké tradiční fotbalové zemi, jako je Itálie, mají fotbaloví fanoušci naprosto odlišnou náladu. Jejich země se totiž potřetí v řadě neprobojovala na světový šampionát, když tentokrát v baráži překvapivě nestačila na Bosnu a Hercegovinu. Tato skutečnost otřásla italským fotbalem natolik, že ve své funkci skončil dosavadní šéf italského fotbalového svazu Gabriele Gravina a ve funkci vedoucího delegace brankářská legenda Gianluigi Buffon. Končí i dosavadní trenér italského národního A-týmu Gennaro Gatusso. Do toho všeho pak šéf UEFA Aleksander Čeferin přišel s kritikou kvality italských fotbalových stadionů.

Více souvisejících

Itálie volby Silvio Berlusconi

Aktuálně se děje

před 28 minutami

José Mourinho

Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha

Na dveře španělského fotbalu klepe zřejmě jeden z nejznámějších fotbalových trenérů José Mourinho. V zákulisí se totiž hodně hovoří o tom, že samotný prezident slavného španělského velkoklubu Realu Madrid Fiorentino Pérez si přeje, aby se do jeho klubu po třinácti letech vrátil právě známý charismatický Portugalec. A právě on by měl být skutečně pro Péreze tou první volbou. Alespoň s takovou informací přišel španělský sportovní novinář David Ornstein na svém účtu na síti X.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Martin Kupka

Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému

Opozice již kritizuje krok Babišovy vlády, která zřizuje další post zmocněnce. Někdejší český velvyslanec při NATO Jakub Landovský bude nově vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Severoatlantické alianci. Do Babiše se kvůli tomu opřel šéf občanských demokratů Martin Kupka (ODS). 

před 3 hodinami

Deštivé jarní počasí

Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky

Příští týden zprvu nabídne podobné počasí jako právě končící víkend. Meteorologové ale v jeho průběhu očekávají změnu v podobě ochlazení. Po čase se také vyskytnou srážky, které by měly zlepšit situaci se suchem. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa

Nebude to jen pět tisíc vojáků, naznačil americký prezident Donald Trump ohledně plánů na stažení armádních příslušníků z Německa. Spojené státy americké mají u našich sousedů svou nejpočetnější evropskou posádku. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Kometa Brno

Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily

Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.

včera

Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná

Dobré zprávy přicházejí od bývalého premiéra Mirka Topolánka, který svádí boj s vážnou nemocí. Někdejší politik se nechal slyšet, že zřejmě přežije. Topolánek nicméně přiznal, že mu zdravotní problémy zásadně komplikují normální život.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy