Vatikán - Kardinálové ani ve čtvrtek nerozhodli o termínu zahájení konkláve, na kterém mají zvolit nového papeže po rezignaci Benedikta XVI. Podle agentury AFP to oznámil mluvčí Vatikánu Federico Lombardi.
"Nedošlo k rozhodnutí o termínu konkláve," řekl Lombardi po dalším dni jednání kardinálů z celého světa, které začalo v pondělí v Římě. Lombardi také popřel zprávu médií, že Svatopetrská bazilika byla již rezervována pro konkláve na nadcházející pondělí.
Na jednání kardinálů ještě nedorazil poslední z nich Vietnamec Jean-Baptiste Pham Minh Man. Ten je očekáván v Římě ve čtvrtek navečer.
Podle italských médií kardinálové nedospěli ke shodě v datum konání konkláve spíše proto, že mezi nimi panují velké spory ohledně budoucnosti katolické církve.
Američtí a němečtí kardinálové naznačili přání, aby nový papež do vnitřního chodu Vatikánu vnesl určitý pořádek, zatímco kardinálové působící ve Vatikánu chtějí ukončení takové diskuse.
Spor o míru transparentnosti se projevil i v tom, že kolegium kardinálů zakázalo dvěma americkým kardinálům pořádání pravidelných setkání s tiskem. Spekuluje se, že Američané byli ve skutečnosti umlčeni kvůli svým výzvám, aby se Vatikán ještě před konkláve vyjádřil k obviněním z korupce a špatného fungování.
Zdrojem napětí mezi kardinály by mohlo být podle agentury DPA i to, že severoameričtí kardinálové údajně podporují volání svých afrických a jihoamerických kolegů po zvolení neevropského papeže. Z Evropy podle nich nemůže vzejít moderní papež.
Související
Pavel v lednu navštíví Vatikán, čeká ho setkání s papežem
"Česko mám moc rád." Výborný prozradil, co mu řekl papež
Aktuálně se děje
včera
Pozor na padělky. V Česku meziročně přibylo množství nepravých peněz
včera
Český lev odhalil první oceněnou osobnost. Dostane cenu za mimořádný přínos
včera
Nej(ne)bezpečnější fotbalové mistrovství světa. Sportovní svátek ohrožuje několik věcí
Aktualizováno včera
Macinka hodlá konzultovat situaci v Íránu s tamním velvyslancem
včera
Írán by ještě o víkendu mohl mít nového vůdce. Nahradí Chameneího
včera
Kanada požaduje, aby se bývalý princ Andrew nemohl stát králem
včera
Ruský útok na ukrajinský Charkov má 10 obětí. Zemřelo i dítě
včera
Krásný příběh z Brna. Školačky vrátily peněženku, chválí je strážníci
včera
Takový vůz nechcete vidět havarovat. U Kunžaku bourala legendární Tatra
včera
Rusko možná poskytuje informace Íránu. Víme, kdo s kým mluví, reagoval Hegseth
včera
Policie obvinila muže z vraždy družky v Karlových Varech
včera
Írán se chová špatně a bude opět tvrdě zasažen, vzkazuje Trump
včera
Írán mění strategii. Pozastavil útoky na sousedy a omluvil se
včera
Nad Česko se dostává saharský prach. Meteorologové vysvětlili, co způsobí
včera
Írán poprvé reagoval na Trumpovu výzvu, aby bezpodmínečně kapituloval
včera
Armádní letoun pro Vystrčila nebyl vyčleněn pro repatriační lety, uvedla armáda
včera
Trump naznačil, co bude po Íránu. Slibuje pád dalšího režimu
včera
Víkendové počasí se může den ode dne lišit. Alespoň na pohled
6. března 2026 21:58
Vražda v Karlových Varech. Obětí je žena, policisty přivolala její matka
6. března 2026 21:13
Vystrčil pod palbou. Do Itálie letěl armádním speciálem, kritizoval ho i Babiš
Cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na zahájení zimní paralympiády v Itálii se stala předmětem vášnivých politických debat. Do Vystrčila se pustil například premiér Andrej Babiš (ANO). Důvodem je fakt, že předseda jedné z komor parlamentu letěl armádním speciálem.
Zdroj: Jan Hrabě