Islamisté plánovali vraždu německého politika. Měli zbraň české výroby!

Berlín - Čtyři islámští radikálové, které tento týden zatkla německá policie kvůli podezření z přípravy atentátu na předáka regionální pravicově extremistické strany, disponovali pistolí české výroby.

Byl to stejný typ zbraně, jakou měli členové neonacistické skupiny Národně socialistické podzemí (NSU), kteří zavraždili deset převážně tureckých přistěhovalců. Podle magazínu Der Spiegel vyšetřovatelé nyní prověřují, zda výběr této pistole byl ze strany islamistů pouze náhodný, nebo se v něm skrývala záměrná symbolika.

Zadržená čtveřice podle kriminalistů chystala útok na Markuse Beisichta, šéfa strany Pro NRW, která je činná v nejlidnatější německé spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku a která brojí proti přistěhovalcům a islamizaci země. Při domovní prohlídce u jednoho ze zatčených v Bonnu našli vyšetřovatelé podle časopisu nabitou pistoli ČZ 83 ráže 7,65 milimetru, pro niž se v Německu kvůli zemi původu vžilo označení "Česká".

Stejným typem zbraně zastřeli členové NSU v letech 2000 až 2007 devět imigrantů a mladou policistku, než policie neonacistickou buňku předloni na podzim odhalila. Vyšetřovatelé nyní podle Spiegelu zkoumají, zda si kvartet radikálních muslimů tuto pistoli obstaral vědomě, aby na vražednou sérii krajní pravice odpověděl podobným způsobem, nebo zda si ji pořídil náhodou.

Kriminalisté podle týdeníku rovněž prověřují možnou spojitost mezi touto islamistickou skupinou a loňským nálezem tašky s výbušninou na nádraží v Bonnu. Při domovní prohlídce u zadrženého Marka G. prý našli i větší množství chemikálií pro výrobu trhavin včetně těch, které byly použity u nálože na bonnském nádraží.

Útočníkům se tehdy údajně nepodařilo výbušninu odpálit, jelikož zařízení selhalo. Kdyby se to povedlo, mohla mít podle tisku podobně ničivý účinek jako madridský atentát z 11. března 2004, kdy nálože islamistů v příměstských vlacích usmrtily 191 lidí.

Zatčení salafisté ze západu Německa jsou ve věku 23 až 43 let. Tři z nich jsou podle médií Němci, z toho dva tureckého původu, a jeden Albánec. Policie jejich činnost prý sledovala již delší dobu. Na to, že plánovali útoky na představitele radikální pravice v Severním Porýní-Vestfálsku, usuzuje z odposlechů a ze seznamu nalezeného u zadržených, na kterém bylo červeně vyznačeno devět jmen předáků Pro NRW. Zatčení se podle Spiegelu k těmto podezřením zatím odmítají vyjádřit.

NSU tvořila trojice Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt a Beate Zschäpeová. Mužská část buňky si 4. listopadu 2011 před hrozbou zatčení vzala život, Zschäpeová čeká ve vazbě na soud. Proces by měl začít v dubnu a za podíl na deseti vraždách a dalších zločinech jí hrozí doživotní vězení.

Související

Luftwaffe, ilustrační fotografie

Evropa už nemá čas. Vlastními silami se na ruský útok připravit nestihne, varuje šéf německého letectva

Velitel německého letectva, generálporučík Holger Neumann, v rozhovoru pro portál Politico varoval, že Evropa nemá dostatek času na to, aby čelila hrozbě ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina pouze s využitím vlastních zbraní. Podle něj musí evropské státy, včetně Německa, nadále nakupovat již hotové a osvědčené zbraňové systémy ze Spojených států, jako jsou například stíhací letouny. Vybudování plně nezávislého a konkurenceschopného evropského obranného průmyslu je sice správným dlouhodobým cílem, armády však potřebují spolehlivou obranu okamžitě.

Více souvisejících

Německo atentát zbraně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Dálnice, ilustrační fotografie.

Jízda po dálnici zřejmě nezdraží. Poslanci podpořili klíčovou novelu zákona

Poslanecká sněmovna na mimořádné schůzi podpořila v prvním čtení novelu zákona o pozemních komunikacích. Klíčovou změnou je zrušení automatické valorizace cen dálničních známek. Návrh nyní poputuje k projednání do Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny. Účinnost novely se předpokládá od 1. ledna, připomnělo ministerstvo dopravy.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Lindsey Olin Graham je americký politik za Republikánskou stranu.

Republikánský senátor Graham zemřel kvůli problému s aortou

Američané už tuší, co zapříčinilo víkendové náhlé úmrtí republikánského senátora Lindseyho Grahama, jednoho z velkých spojenců prezidenta Donalda Trumpa. Grahama v Senátu nahradí jeho sestra, která byla do funkce jmenována, aniž by proběhly volby. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

CIA: Průměrná délka života ruského rekruta na bojišti je 30 minut. Vojáky decimují ukrajinské drony s AI

Průměrná délka života ruského rekruta po příchodu na ukrajinské bojiště se v současnosti pohybuje mezi pouhými dvaceti a třiceti minutami. Na summitu o obraně a inovacích v Pensylvánii to prohlásil ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Ratcliffe. Šéf americké rozvědky potvrdil, že tyto zpravodajské odhady jsou v souladu s veřejně dostupnými informacemi z bojové linie. Hlavním faktorem stojícím za takto vysokou úmrtností jsou ukrajinské drony poháněné umělou inteligencí, které Ratcliffe popsal jako specializované, nízkonákladové stroje na zabíjení ruských vojáků.

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu

Izraelský parlament schválil své rozpuštění. Politici křičeli na Netanjahua, ze sálu musel odejít

Izraelský parlament se po schválení série vysoce kontroverzních zákonů oficiálně rozpustil, čímž zemi definitivně nasměroval k parlamentním volbám vypsaným na sedmadvacátého října. Samotný závěr zasedání provázely bouřlivé scény, během nichž desítky opozičních zákonodárců křičely na premiéra Benjamina Netanjahua slova o hanbě a vyzývaly ho k odchodu. Atmosféra v sále byla natolik napjatá, že předseda vlády nakonec jednací síň před jedním z klíčových hlasování opustil. Koalice vedená stranou Likud si však i bez jeho přítomnosti dokázala většinu pojistit a legislativní smršť úspěšně dokončit.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Prezident Trump navštívil ministerstvo spravedlnosti

Proti Trumpovým obviněním z volební manipulace se bouří Čína i Američané. Blouzní, zní od guvernérů

Čína ostře reagovala na obvinění amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ji ve svém čtvrtečním večerním projevu osočil z provedení největšího zneužití volebních dat v historii. Prezident prohlásil, že Peking získal 220 milionů citlivých spisů o amerických voličích a že se na základě neoficiálních zpravodajských informací snažil masově vyrábět nelegální hlasovací lístky. Čínské ministerstvo zahraničí tato tvrzení okamžitě odmítlo s tím, že nemají žádný faktický základ, a zopakovalo, že země striktně dodržuje zásadu nezasahování do vnitřních záležitostí jiných států.

před 9 hodinami

Mečiar, Vladimír

Havel mi nabídl místo premiéra, pokud odstavím Klause, tvrdí Mečiar

Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar a někdejší český prezident a předseda vlády Václav Klaus se v rozhovoru pro agenturu SITA vrátili k rozdělení Československa. Podle Mečiara nebylo rozpadu společného státu možné zabránit, neboť debaty o fungování federace se bezvýsledně vlekly již od roku 1990. V době jejich nástupu k moci byla federace v podstatě rozložená a tehdejší politické elity na narovnání vzájemných vztahů rezignovaly. Rozhodování o dalším osudu země tak zůstalo na bedrech nových reprezentací, které musely narůstající krizi rázně vyřešit.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Barrandovský most

U Barrandovského mostu se zřítila betonová plastika

Policisté se od dnešního rána zabývají incidentem v bezprostředním okolí Barrandovského mostu v Praze. Částečně se tam totiž zřítila betonová plastika. Událost se obešla bez zranění, ačkoliv sutiny spadly na vozovku a přilehlou cyklostezku. 

před 10 hodinami

Prezident Trump

Proč Trump označuje volební systém za katastrofální? Nesmířil se s prohrou a chystá se na další drtivou porážku

Americký prezident Donald Trump ve svém televizním projevu prohlásil, že jeho záměrem není oslabit důvěru ve volební proces, vzápětí však udělal vše pro to, aby Američany přesvědčil, že hlasování v zemi je zmanipulované. Během svého sedmadvacetiminutového vystoupení přirovnal Spojené státy k zemím třetího světa a volební systém označil za katastrofálně zranitelný. Podle kritiků a demokratických představitelů však tato rétorika neslouží k nápravě systému, ale k přípravě argumentů před nadcházejícími kongresovými volbami, v nichž republikánům hrozí ztráta většiny.

před 11 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Bílý dům zveřejnil dokumenty, které měly potvrdit Trumpova slova o Číně. Nepotvrzují vůbec nic

Americký prezident Donald Trump během svého projevu z Bílého domu předestřel pět zásadních bodů, kterými se snažil doložit nefunkčnost celého aparátu. Tvrdil například, že Čína získala osobní údaje o stovkách milionů amerických voličů a že se aktivně snažila poškodit jeho politickou pozici. Dále varoval před zranitelností sčítacích přístrojů a registrací obrovského množství neoprávněných osob či zemřelých. Všechny tyto domnělé podvody pak měla před hlavou státu záměrně tajit samotná zpravodajská komunita.

před 12 hodinami

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Americká armáda podnikla již šestou noc po sobě vlnu úderů proti Íránu

Americká armáda podnikla již šestou noc po sobě vlnu úderů proti Íránu v rámci pokračujícího boje o kontrolu nad strategickým Hormuzským průlivem. Podle prohlášení amerického ústředního velitelství Centcom je cílem těchto operací oslabení íránských vojenských kapacit. Souběžně s leteckými údery americké síly v rámci námořní blokády íránských přístavů obsadily jedno z plavidel a odklonily tři komerční lodě, které se pokusily blokádu prorazit.

před 12 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Američané Trumpově teorii o ukradených volbách nevěří. Jeho projev byl plný dávno vyvrácených tvrzení

Televizní projev Donalda Trumpa nepřinesl zásadní nová fakta, mohl by se však stát klíčovým momentem, který naznačuje jeho strategii pro nadcházející kongresové volby. Prezident se v něm zaměřil na údajné hrozby v americkém volebním systému, což kritici vnímají jako přípravu půdy pro případné zpochybnění budoucích volebních výsledků v případě neúspěchu jeho strany.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

Páteční počasí: Meteorologové nastínili, co hrozí od dnešních bouřek

V Česku se dnes očekávají další silné bouřky, platí proto příslušná výstraha. Podle meteorologů mohly první bouře udeřit už nad ránem. Naprosto vyloučen není ani výskyt supercel. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy