Řím - Netrpělivě očekávané vyhlášení rozsudků ve dvou případech týkajících se italského expremiéra Silvia Berlusconiho nabere další zpoždění. Advokáti kontroverzního politika totiž prozatím uspěli se stížností na podjatost milánského soudu.
Berlusconi tvrdí, že ho justice nespravedlivě pronásleduje, a požádal, aby jeho kauzy byly přesunuty k jinému soudu. Italský nejvyšší odvolací soud dnes podle agentury Reuters oznámil, že se Berlusconiho podnětem bude zabývat.
Dokud kasační soud o Berlusconiho žádosti nerozhodne, nemohou se jeho případy u milánského soudu hnout z místa. Všechna plánovaná slyšení se tedy prozatím na blíže neupřesněnou dobu odkládají.
Berlusconi (76) nyní stojí před soudem kvůli případu Rubygate. Ten patří v Itálii k mediálně nejsledovanějším, a to kvůli své delikátní povaze. Přezdívku získal díky své hlavní postavě, tanečnici marockého původu Karimě Mahrúgové, známé pod uměleckým jménem Ruby. S tou měl podle obžaloby Berlusconi sexuální styk za peníze v době, kdy dívce ještě nebylo 18 let, což je v Itálii trestné. Vyšetřovatelé zároveň tvrdí, že bývalý předseda vlády zneužil své pravomoci, když se intervencí u policie snažil zabránit zatčení této dívky podezřelé z krádeže.
Kromě toho čelí také obžalobě z obřích daňových úniků ve společnosti Mediaset, kterou vlastní. V tomto případu ho loni soud první instance poslal na čtyři roky za mříže.
7. března 2013 byl Berlusconi dále nepravomocně odsouzen k ročnímu trestu vězení za další přečin - vyzrazení úředního tajemství. Vzhledem k možnosti dvojího odvolání k vyšším instancím je nicméně pravděpodobné, že proces bude ukončen kvůli promlčecím lhůtám ještě před vynesením pravomocného rozsudku.
Související
Život v izolaci a špatné hygieně. Itálie žije kauzou odebrání dětí rodičům
Italský deník odmítl publikovat rozhovor s Lavrovem. Moskva zuří
Itálie , Silvio Berlusconi , soudy
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
před 1 hodinou
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 2 hodinami
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 3 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 4 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 4 hodinami
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 5 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 6 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 6 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 8 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 8 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 9 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 11 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
včera
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
včera
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
Spojené státy podnikly na druhý svátek vánoční sérii leteckých úderů proti ozbrojencům napojeným na Islámský stát (IS) v severozápadní Nigérii. Operace se zaměřila na tábory radikálů ve státě Sokoto u hranic s Nigerem, kde se extremisté pokoušejí vybudovat novou základnu. Přestože přesný počet obětí není znám, americké i nigerijské úřady potvrdily, že při útoku zahynulo několik teroristů.
Zdroj: Libor Novák