Praha - Prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděv podepíšou 8. dubna v Praze smlouvu o omezení strategických zbraní. Smlouva sníží jaderné arzenály Spojených států a Ruska.
Toto jsou základní data o jaderné výzbroji obou zemí a nové smlouvě:
• Smlouva, na které se Obama a Medveděv dohodli, omezuje počet jaderných hlavic v palebném postavení na 1 550 na každé straně a snižuje také počet jejích nosičů.
• Vztahuje se na mezikontinentální balistické rakety, balistické rakety odpalované z ponorek a rakety a pumy vypouštěné z letadel. Netýká se střel s plochou dráhou letu vypouštěných z ponorek.
• Smlouva každé straně omezuje na 800 celkový počet nosičů (rozmístěných i nerozmístěných) jaderných zbraní - mezikontinentálních balistických raket, balistických střel vypouštěných z ponorek a těžkých bombardérů určených pro jadernou výzbroj.
• Určuje Američanům i Rusům strop 700 kusů rozmístěných nosičů.
• Bílý dům oznámil, že smlouva, která bude podepsána v Praze, neomezuje americké plány na protiraketovou obranu v Evropě. V preambuli smlouvy se však uvádí, že oba státy budou své záměry v protiraketové obraně konzultovat.
• Dokument připravený k podpisu počítá s kontrolou zbrojních závazků. Kontroly mohou být neohlášené, avšak smlouva nepředpokládá, že státy budou moci zřizovat stálá kontrolní stanoviště ve vybraných objektech, což umožňovala dřívější dohoda o strategických zbraních.
• Závazky stanovené smlouvou musí státy splnit do sedmi let od předání ratifikačních dokumentů.
• Smlouva bude platit deset let od předání ratifikačních listin a je možné ji vypovědět i prodloužit.
• Nový dokument má nahradit smlouvu START1 (Strategic Arms Reduction Treaty) z roku 1991, která vypršela loni 5. prosince. Smlouva omezovala ruskou a americkou výzbroj na celkem 6 000 jaderných hlavic a 1 600 nosičů.
• Bulletin Atomic Scientists píše, že Američané nyní mají rozmístěných 2 200 jaderných hlavic, Rusové 2 790. Rakety s těmito hlavicemi jsou v operační pohotovosti, jejich obsluha čeká na pokyn k odpálení.
• Pokud Američané a Rusové jaderné arzenály omezí v rozsahu, jak to předpokládá nová smlouva, zůstane jim ještě dostatek atomové munice na to, aby zničili celou planetu, a to i několikrát.
Související
Trumpova další kontroverze je u konce. Video s Obamovými konečně zmizelo
Trump sdílel rasistické video proti Obamovi
Barack Obama , Dmitrij Medveděv , odzbrojování
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
před 2 hodinami
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
před 3 hodinami
Kdo otrávil dětskou výživu? Podezřelým je rodák ze Slovenska, mohlo jít o osobní mstu
před 5 hodinami
CNN: Putin čelí rostoucí paranoie. Chorobně se bojí atentátu
před 5 hodinami
Tři mrtví, další mohou následovat. Co jsou hantaviry, které ohrožují cestující na výletní lodi?
před 6 hodinami
Carney: Evropa se nepodrobí brutálnímu světu, stane se základnou pro obnovu mezinárodního řádu
před 7 hodinami
Nagyová dostala za kauzu Čapí hnízdo podmínku. Selhání justice, opáčil Babiš
před 8 hodinami
Policie obvinila exministra Pavla Blažka v bitcoinové kauze
před 8 hodinami
Vláda schválila obnovení povinného EET. Vrací také školkovné
před 9 hodinami
Trump stupňuje tlak na OSN. Už tak čelí bezprostřednímu finančnímu kolapsu varuje Guterres
před 10 hodinami
Trumpův Projekt Svoboda vyvolává mezi experty řadu otázek. Íránu ale výrazně uškodí
před 11 hodinami
Babiš zpražil Turka: Kdyby měl podobnou rétoriku jako ministr, ve vládě by nezůstal
před 12 hodinami
Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani je v nemocnici v kritickém stavu
před 12 hodinami
Není kam utéct. Na palubě turistické lodi se šíří smrtelný virus
před 13 hodinami
Trump zahájil Projekt Svoboda. Armáda bude vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu
před 15 hodinami
Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku
včera
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
včera
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
včera
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
včera
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
Opozice již kritizuje krok Babišovy vlády, která zřizuje další post zmocněnce. Někdejší český velvyslanec při NATO Jakub Landovský bude nově vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Severoatlantické alianci. Do Babiše se kvůli tomu opřel šéf občanských demokratů Martin Kupka (ODS).
Zdroj: Jan Hrabě