Pomozte zatopeným Čechům, vyzval německý politik

Berlín - Ačkoli ničivé povodně zasáhly minulý týden i Sasko sousedící se severními Čechami, chce tamní zemský poslanec Heiko Kosel, aby Sasové finančně pomohli zatopeným Čechům. Založil proto sbírkové konto, jehož výtěžek poputuje do nejhůře postižených míst především v Ústeckém kraji.

"Byl jsem se podívat, jak to vypadá na místě, a to jak na saské, tak i české straně. Jsem přesvědčen, že takové věci jsou zapotřebí, protože jenom se spolehnout na pomoc státu, to nebude v žádném případě fungovat. Je spousta lidí, kteří vůbec nemají soukromé pojištění na takové škody," vysvětlil zákonodárce saské opoziční strany Levice důvody svého kroku.

K Česku ho navíc pojí i osobní vztah. Jako Lužický Srb mluví slušně česky a jako politik dlouhodobě spolupracuje s regionálními a komunálními představiteli na české straně hranice. "Znám osobně spoustu starostů, kteří jsou v těch jednotlivých obcích, kde je to teď nejhorší," poznamenal.

I když mají Sasové sami mnoho starostí s důsledky záplav, Kosel doufá, že budou ochotní vyslyšet jeho výzvu a na konto přispějí. On sám jim šel příkladem a věnoval na pomoc Čechům 1000 eur (26.000 Kč).

"Když mluvíme o takových událostech, jako jsou povodně na Labi, tak potřebujeme to, čemu říkám solidarita u řeky, protože je to to stejné Labe a opatření jsou zapotřebí všude," uvedl. Sasko podle něj navíc profituje z protipovodňových opatření v Česku. "Každý rozumný člověk musí vidět, že ta voda, která se tam rozšířila do vesnic a měst, už nemůže udělat škodu v Sasku. Čím víc prostoru si vezme Labe v České republice, tím lepší je to u nás a z toho důvodu potřebujeme tu solidaritu u řeky," doplnil.

Charita pokračuje ve své činnosti i v Česku. Koordinátoři povodňového týmu Člověka v tísni v zaplavených vesnicích zjistili, že poničených domácností je více, než se původně odhadovalo, píšou Parlamentní listy.

„Podle dosavadních zjištění bylo v obytných místnostech vyplavených více než 1500 rodin a toto číslo ještě zřejmě poroste až ke dvěma tisícům zasažených domácností," říká vedoucí povodňového týmu Člověka v tísni Jiří Velenský.

Informace o vytopených domácnostech Člověk v tísni (ČvT) získal přímo od postižených obcí a sdílí je se všemi, kdo se na pomoci podílí. Nejvíce zasažené vesnice jsou podle koordinátorů především na Ústecku, Litoměřicku a Mělnicku. Jen na Ústecku mělo podle zjištění ČvT vytopený dům v obytných místnostech více než 1000 rodin. Člověk v tísni posílá vyplaveným humanitární pomoc. V druhé fázi bude pomáhat s obnovou konkrétních poničených domácností, potřeby lidí budou zjišťovat vyškolení terénní pracovníci.

Člověk v tísni bude přispívat především na nákup vnitřního vybavení vytopených bytů a domů jako je například nábytek, pračky, sporáky, kuchyně a na rekonstrukce těchto domů například na nové omítky a elektroinstalace, výměnu zatopených dveří a oken, nové podlahy, opravy zdí a zlepšení statiky. V těch nejtěžších případech, kdy je nutné nařídit demolici, budeme zvažovat příspěvek na vybudování nového domu. Pomoc budeme poskytovat vždy na konkrétní plány základní obnovy bydlení a vybavení.

„Dar je vždy vázaný například na novou podlahu a omítky nebo nákup kuchyňské linky, vybavení dětského pokojíku a podobně. V závažných případech se vracíme zpět do domácnosti a kontrolujeme využití daru. Když je využitý správně, můžeme, pokud je to potřeba, poskytnout druhý příspěvek," vysvětlil Jiří Velenský.

Související

Povodně 2013 - velká voda v Praze

Zapomeňte na sirény. Výstražný systém může fungovat jinak

Sirény nás varují před přírodními katastrofami nebo situacemi ohrožujícími zdraví veřejnosti. Tento systém funguje již mnoho let, ale postupně ho nahrazuje digitální komunikace. Před nebezpečím nás bude varovat Mobilní rozhlas a aplikace Záchranka.
Povodně červen 2013 - Čechův most

Extrémy počasí vyvolávají otázky. Vystřídají sucho povodně?

Zatímco dříve Česko na jaře často trápily povodně, v posledních letech se mluví spíš o suchu. Květen je přitom klíčovým měsícem hlavně pro zemědělce, kteří potřebují dostatek vláhy pro své plodiny. Kolik srážek v následujících týdnech spadne a co nám to přinese?

Více souvisejících

Povodně ČR 06/2013 Německo charita

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

CIA: Průměrná délka života ruského rekruta na bojišti je 30 minut. Vojáky decimují ukrajinské drony s AI

Průměrná délka života ruského rekruta po příchodu na ukrajinské bojiště se v současnosti pohybuje mezi pouhými dvaceti a třiceti minutami. Na summitu o obraně a inovacích v Pensylvánii to prohlásil ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Ratcliffe. Šéf americké rozvědky potvrdil, že tyto zpravodajské odhady jsou v souladu s veřejně dostupnými informacemi z bojové linie. Hlavním faktorem stojícím za takto vysokou úmrtností jsou ukrajinské drony poháněné umělou inteligencí, které Ratcliffe popsal jako specializované, nízkonákladové stroje na zabíjení ruských vojáků.

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu

Izraelský parlament schválil své rozpuštění. Politici křičeli na Netanjahua, ze sálu musel odejít

Izraelský parlament se po schválení série vysoce kontroverzních zákonů oficiálně rozpustil, čímž zemi definitivně nasměroval k parlamentním volbám vypsaným na sedmadvacátého října. Samotný závěr zasedání provázely bouřlivé scény, během nichž desítky opozičních zákonodárců křičely na premiéra Benjamina Netanjahua slova o hanbě a vyzývaly ho k odchodu. Atmosféra v sále byla natolik napjatá, že předseda vlády nakonec jednací síň před jedním z klíčových hlasování opustil. Koalice vedená stranou Likud si však i bez jeho přítomnosti dokázala většinu pojistit a legislativní smršť úspěšně dokončit.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Prezident Trump navštívil ministerstvo spravedlnosti

Proti Trumpovým obviněním z volební manipulace se bouří Čína i Američané. Blouzní, zní od guvernérů

Čína ostře reagovala na obvinění amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ji ve svém čtvrtečním večerním projevu osočil z provedení největšího zneužití volebních dat v historii. Prezident prohlásil, že Peking získal 220 milionů citlivých spisů o amerických voličích a že se na základě neoficiálních zpravodajských informací snažil masově vyrábět nelegální hlasovací lístky. Čínské ministerstvo zahraničí tato tvrzení okamžitě odmítlo s tím, že nemají žádný faktický základ, a zopakovalo, že země striktně dodržuje zásadu nezasahování do vnitřních záležitostí jiných států.

před 7 hodinami

Mečiar, Vladimír

Havel mi nabídl místo premiéra, pokud odstavím Klause, tvrdí Mečiar

Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar a někdejší český prezident a předseda vlády Václav Klaus se v rozhovoru pro agenturu SITA vrátili k rozdělení Československa. Podle Mečiara nebylo rozpadu společného státu možné zabránit, neboť debaty o fungování federace se bezvýsledně vlekly již od roku 1990. V době jejich nástupu k moci byla federace v podstatě rozložená a tehdejší politické elity na narovnání vzájemných vztahů rezignovaly. Rozhodování o dalším osudu země tak zůstalo na bedrech nových reprezentací, které musely narůstající krizi rázně vyřešit.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Barrandovský most

U Barrandovského mostu se zřítila betonová plastika

Policisté se od dnešního rána zabývají incidentem v bezprostředním okolí Barrandovského mostu v Praze. Částečně se tam totiž zřítila betonová plastika. Událost se obešla bez zranění, ačkoliv sutiny spadly na vozovku a přilehlou cyklostezku. 

před 7 hodinami

Prezident Trump

Proč Trump označuje volební systém za katastrofální? Nesmířil se s prohrou a chystá se na další drtivou porážku

Americký prezident Donald Trump ve svém televizním projevu prohlásil, že jeho záměrem není oslabit důvěru ve volební proces, vzápětí však udělal vše pro to, aby Američany přesvědčil, že hlasování v zemi je zmanipulované. Během svého sedmadvacetiminutového vystoupení přirovnal Spojené státy k zemím třetího světa a volební systém označil za katastrofálně zranitelný. Podle kritiků a demokratických představitelů však tato rétorika neslouží k nápravě systému, ale k přípravě argumentů před nadcházejícími kongresovými volbami, v nichž republikánům hrozí ztráta většiny.

před 8 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Bílý dům zveřejnil dokumenty, které měly potvrdit Trumpova slova o Číně. Nepotvrzují vůbec nic

Americký prezident Donald Trump během svého projevu z Bílého domu předestřel pět zásadních bodů, kterými se snažil doložit nefunkčnost celého aparátu. Tvrdil například, že Čína získala osobní údaje o stovkách milionů amerických voličů a že se aktivně snažila poškodit jeho politickou pozici. Dále varoval před zranitelností sčítacích přístrojů a registrací obrovského množství neoprávněných osob či zemřelých. Všechny tyto domnělé podvody pak měla před hlavou státu záměrně tajit samotná zpravodajská komunita.

před 9 hodinami

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Americká armáda podnikla již šestou noc po sobě vlnu úderů proti Íránu

Americká armáda podnikla již šestou noc po sobě vlnu úderů proti Íránu v rámci pokračujícího boje o kontrolu nad strategickým Hormuzským průlivem. Podle prohlášení amerického ústředního velitelství Centcom je cílem těchto operací oslabení íránských vojenských kapacit. Souběžně s leteckými údery americké síly v rámci námořní blokády íránských přístavů obsadily jedno z plavidel a odklonily tři komerční lodě, které se pokusily blokádu prorazit.

před 10 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Američané Trumpově teorii o ukradených volbách nevěří. Jeho projev byl plný dávno vyvrácených tvrzení

Televizní projev Donalda Trumpa nepřinesl zásadní nová fakta, mohl by se však stát klíčovým momentem, který naznačuje jeho strategii pro nadcházející kongresové volby. Prezident se v něm zaměřil na údajné hrozby v americkém volebním systému, což kritici vnímají jako přípravu půdy pro případné zpochybnění budoucích volebních výsledků v případě neúspěchu jeho strany.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

včera

včera

Česko zreviduje krizovou a obrannou legislativu, rozhodla vláda

Ministerstva vnitra a obrany prověří současné právní předpisy v oblasti krizové a obranné legislativy a navrhnou konkrétní změny zákonů vedoucí k větší flexibilitě a vyšší připravenosti státu čelit mimořádným událostem. Úkol do jednoho roku provést tuto revizi zákonů uložila vláda ministrům na pondělním zasedání. Projednala také připravené memorandum, které má podpořit výstavbu dalších malých modulárních reaktorů v Česku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy