Extrémy počasí vyvolávají otázky. Vystřídají sucho povodně?

Zatímco dříve Česko na jaře často trápily povodně, v posledních letech se mluví spíš o suchu. Květen je přitom klíčovým měsícem hlavně pro zemědělce, kteří potřebují dostatek vláhy pro své plodiny. Kolik srážek v následujících týdnech spadne a co nám to přinese?

Česko letos nejdříve nezvykle brzy zasáhlo sucho, s nímž se tuzemští obyvatelé pomalu učí žít. V druhé polovině dubna se situace alespoň malinko vylepšila, přibylo srážek. O prvním květnovém víkendu zaskočil na mnoha místech republiky lidi sníh, v Beskydech ho napadlo až 15 centimetrů. Čekají nás extrémy počasí i nadále?

Vyhlídky jsou spíš pozitivní. Soudě dle prvních předpovědí by se přinejmenším nemělo prohlubovat sucho, což je dobrá zpráva. „Zatím to vypadá, že letošní květen bude srážkově průměrný nebo dokonce nadprůměrný,“ říká pro EuroZprávy.cz meteoroložka Dagmar Honsová s tím, že nejbohatší na srážky bude zřejmě hned první květnová dekáda.

Do čtveřice současná a předpovědní mapa zemědělského sucha, kde je vidět, že se odchylka od obvyklého stavu vody v půdě nakonec výrazně vylepšila a to se můžeme na většině našeho území těšit na další víkendové deště☂️ pic.twitter.com/0KiHqKKMsJ

— intersucho.cz (@Intersucho) 2. května 2019

Ve čtvrtek vydal projekt Intersucho, který mapuje stav sucha v Česku, předpovědní mapy na tento týden, na kterých je vidět, že se odchylka od obvyklého stavu vody v půdě výrazně vylepšila. V oblasti Beskyd tak již koncem tohoto týdne nebude hrozit riziko sucha, ovšem např. v Polabí zůstane situace kritická.

O částečném zlepšení situace hovoří i Honsová. „Alespoň v první polovině měsíce by se sucho v Česku prohlubovat nemělo,“ konstatuje meteoroložka. „Na druhou stranu většinu srážek pohltí vegetace, takže se v půdě očekávaná vláha moc neprojeví,“ dodává vzápětí.

Opačné extrémy, které jaro doprovázely v letech předcházejících, nás nečekají. „Žádné extrémy v podobě povodní opravdu alespoň v nejbližší době nehrozí,“ vysvětluje pro EuroZprávy.cz Dagmar Honsová. „Poslední květnové povodně přinesl rok 2013,“ připomíná přírodní katastrofu, která Česko zasáhla na přelomu května a června.

Tehdy opravdu šlo o výrazně odlišnou situaci. Půda byla po srážkově nadprůměrném květnu (zhruba o 2/3 oproti normálu) nasycená, když nad střední Evropu doputovala tlaková níže a vznikl řetěz silných bouří. Na mnoha místech spadlo i 100 mm srážek za 24 hodin. Povodně si vyžádaly 15 lidských životů a škody v řádu desítek miliard korun.

Související

Více souvisejících

Sucho Počasí Povodně Dagmar Honsová (meteoroložka) Povodně ČR 06/2013

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy