Klimatická krize „způsobuje chaos“ v koloběhu vody na Zemi, což má devastující dopady na celé ekosystémy a miliardy lidí. Podle nové zprávy globální oteplování výrazně zesiluje bouře, povodně a sucha, která v roce 2024 – nejteplejším roce v historii – zabila minimálně 8 700 lidí, přinutila 40 milionů opustit své domovy a způsobila ekonomické škody přesahující 550 miliard dolarů.
Zvýšení globálních teplot, poháněné neustálým spalováním fosilních paliv, narušuje vodní cyklus různými způsoby. Teplejší vzduch dokáže zadržet více vodní páry, což vede k intenzivnějším dešťům. Zahřátá moře dodávají více energie hurikánům a tajfunům, čímž zesilují jejich destruktivní sílu. Globální oteplování rovněž zvyšuje pravděpodobnost sucha tím, že urychluje odpařování vody z půdy a posouvá vzorce srážek.
V roce 2024 zasáhly smrtící bleskové povodně Nepál a Brazílii, zatímco záplavy řek způsobily zkázu ve střední Evropě, Číně a Bangladéši. Super tajfun Yagi, který v září zasáhl jihovýchodní Asii, byl zesílen klimatickou krizí, stejně jako bouře Boris, jež zasáhla Evropu ve stejném měsíci, uvedl server The Guardian.
Sucha měla rovněž devastující dopady, například v jižní Africe klesla produkce plodin na polovinu, což způsobilo nedostatek potravin pro více než 30 milionů lidí. Zemědělci byli nuceni porážet dobytek kvůli vyschlým pastvinám a pokles výroby energie z vodních elektráren vedl k rozsáhlým výpadkům elektřiny.
Profesor Albert van Dijk, vedoucí autor zprávy, uvedl, že rok 2024 byl rokem extrémů, ale tento jev není izolovaný. Jde o součást zhoršujícího se trendu intenzivnějších záplav, delších such a rekordních extrémů. Zpráva varovala, že rok 2025 by mohl přinést ještě větší nebezpečí, pokud budou emise oxidu uhličitého nadále růst.
Rostoucí extrémy na obou stranách Zpráva, kterou sestavil mezinárodní tým vědců z univerzit v Austrálii, Saúdské Arábii, Číně, Německu a dalších zemích, analyzovala data z tisíců pozemních stanic a satelitů. Zjistila, že rekordy v množství srážek jsou lámány s rostoucí frekvencí. Například rekordní měsíční srážky byly v roce 2024 zaznamenány o 27 % častěji než v roce 2000 a rekordy v denních srážkách byly překonány o 52 % častěji.
V jižní Číně způsobily záplavy na řekách Jang-c’-ťiang a Perlové od května do července vysídlení tisíců lidí a škody za stovky milionů dolarů. Bangladéš zasáhly v srpnu těžké monzunové deště, které ovlivnily životy téměř šesti milionů lidí a zničily více než milion tun rýže. Ve Španělsku napadlo v říjnu během osmi hodin více než 500 mm deště, což vedlo k ničivým bleskovým povodním.
Mezitím Amazonie zažila ničivé sucho, které vedlo k požárům o rozsahu přes 52 000 km² v září, čímž se uvolnilo obrovské množství skleníkových plynů. Tyto extrémy ovlivnily životy, živobytí a celé ekosystémy.
Příprava na budoucnost Odborníci varují, že pro rok 2025 hrozí další zhoršení such v severní Jižní Americe, jižní Africe a některých částech Asie, zatímco oblasti jako Sahel a Evropa by mohly čelit zvýšeným rizikům povodní.
Profesor Van Dijk zdůraznil, že je nutné se připravit a přizpůsobit těmto extrémům. To zahrnuje budování silnějších protipovodňových opatření, rozvoj zemědělství odolného vůči suchu a zlepšení včasných varovných systémů. Voda zůstává nejdůležitějším zdrojem, jehož extrémy – povodně i sucha – představují jedny z největších hrozeb pro lidstvo.
13. dubna 2025 16:52
Komu poděkovat za extrémní počasí? Experti odhalili největší znečišťovatelé ovzduší
Související

Komu poděkovat za extrémní počasí? Experti odhalili největší znečišťovatelé ovzduší

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
Aktuálně se děje
včera

To je vydírání? Nikdo mi nebude nic přikazovat, jedu do Moskvy, vzkázal Fico EU
včera

Trump jedná o clech s více než patnácti státy, první dohody mají přijít velmi brzy
včera

Rakušan lituje smrti matky oběti střelby na FF UK. Odmítala pomoc, napsal ministr
včera

Češka se nevrátila z návštěvy Velké čínské zdi. Ministerstvo potvrdilo úmrtí
včera

Když Hollywood truchlil. Před 35 lety zemřela Greta Garbo
včera

Stinná stránka teplého počasí. Meteorologové už v dubnu varují před požáry
včera

Joe Biden se vrací. V prvním zásadním projevu od odchodu z Bílého domu zkritizuje Trumpa
včera

Česko se rozloučilo s Annou Slováčkovou. Přišel i prezident Pavel
včera

Trump znepokojuje Evropu. Počet zemí, které varují před cestou do USA, přibývá
včera

Slovensko dostalo od Moskvy pozvánku na oslavy Dne vítězství. EU varuje evropské lídry před účastí
včera

Vance opět tvrdě zkritizoval Evropu. Nazval ji vazalem USA
včera

Jak Putin balamutí Trumpa: Šlo o omyl, prohlásil po útoku v Sumy. Ve skutečnosti to bylo přesně naopak
včera

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů
včera

Trump sestřelil Zelenského: Pořád chcete rakety, neměl jste si začínat se silnějším nepřítelem
včera

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu
včera

Trump obvinil Zelenského ze zahájení války, den po masivním útoku Ruska na Ukrajinu
včera

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici
včera

Všichni prezidentovi muži: Jak vypadá uzavřený svět Putinových klíčových poradců?
včera

Skutečné dopady extrémního počasí? Smrtící povodně loni zasáhly jen v Evropě na půl milionu lidí
včera
Počasí o prodlouženém víkendu: Meteorologové nemají dobré zprávy
Česko má před sebou prodloužený víkend. Ten se ale podle ČHMÚ.cz ponese částečně v deštivém duchu.
Zdroj: Libor Novák