Zas*anci, nenávidí cikány, nadával Snowden. Do koho se tak pustil?

Bern - Bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden možná ve velké části světa sklízí spíše sympatie, u Švýcarů si to ale zřejmě rozházel. Na světlo totiž vyšla jeho údajná nelichotivá vyjádření o této alpské zemi a jejích obyvatelích z internetových chatů už z roku 2007.

Snowden se údajně v roce 2007, tehdy jako 23letý technik pracující pro Ústřední zpravodajskou službu (CIA), přestěhoval do Ženevy. Portál Ars Technica tvrdí, že se dva dny po příjezdu zalogoval u jeho chatovací služby pod uživatelským jménem TheTrueHOOHA a začal se svěřovat se svými názory na Švýcarsko, které mu tehdy zjevně připadalo chladné, cizí a předražené.

Když mu protějšek z jednoho chatu sdělil, že vypadá jako gay, údajný Snowden se ohradil: "Žiju ve Švýcarsku. Jsem nejnormálněji vypadající muž v celé zemi." Švýcarské ženy mu podle chatu zase většinou připadaly ošklivé.

"Měl by se sám podívat do zrcadla," komentoval to mimochodem jeden z čtenářů Blicku.

Z chatových protokolů dále vyplývá, že Snowden si stěžoval i na švýcarskou drahotu: "To byste chlapi nevěřili, jak zasraně draho tu je, v restauracích vám ani nedají vodu z kohoutku." Dál pokračuje, že ve švýcarské restauraci dostane hamburger za ekvivalent 15 dolarů (téměř 300 korun), a přitom chutná jako "umaštěná lepenka".

Brzy si však Snowden podle zveřejněných přepisů ve Švýcarsku částečně zvykl a v názorech na některé záležitosti zcela obrátil. "Holky jsou úžasné. A prostituce je legální," pochvaluje si a pobyt ve Švýcarsku mu najednou připadá jako "život v pohlednici".

Nadále si ale všímá bohatství, a také údajné arogance, většiny obyvatel a vyjadřuje sympatie s těmi, kteří žijí na okraji společnosti. "Zasraní pracovníci u McDonalda si vydělají víc než já. Mají nějakých 50.000 franků za rok." Zastává se "chudáků cikánů" a tvrdí, že nikdy "neviděl rasističtější národ než jsou Švýcaři", kteří se prý na všechny dívají shora, "dokonce i jeden na druhého". "Všichni evidentně nenávidí cikány," přisadil si údajný Snowden.

Vlastizrádce Snowden se nakonec vrátí do USA?

Otec bývalého počítačového konzultanta tajných služeb Edwarda Snowdena informoval podle televize NBC dopisem americké ministerstvo spravedlnosti, že jeho syn je ochoten se za určitých okolností vrátit do USA, píše web ČT.

"Nemám pocit, že by se dopustil zrady. Porušil americké zákony tím, že zveřejnil utajované informace. Když ho ti chlapci chtějí za zrádce označit, pak zřejmě zradil vládu. Nevěřím ale, že zradil lid Spojených států," řekl pro NBC Lonnie Snowden.

Prostřednictvím svých právníků Lonnie Snowden americkému ministru spravedlnosti Eriku Holderovi během dneška napíše, že Edward se vrátí domů, pokud ministerstvo slíbí, že nebude před zahájením soudu vězněn. Chce rovněž záruku, že nebude vázán příkazem mlčenlivosti a bude mít právo zvolit si místo přelíčení.

Se svým synem prý nemluvil od dubna. Obává se, že byl zmanipulován zástupci serveru WikiLeaks. Lonnie Snowden dodal, že doufá, že se se svým synem co nejdřív dostane do koktaktu. "Nechci, aby se dostal do nebezpečí. Ale obávám se o něj kvůli lidem, kteří ho obklopují. Když se podíváte na minulost WikiLeaks, je jasné, že se o dodržování ústavy moc nestarají a že jejich jediným cílem je zveřenit tolik informací, co jen jde," dodal Snowdenův otec.

Související

 J. D. Vance

Vance do Švýcarska neletí. Dnešní mírové rozhovory s Íránem byly na poslední chvíli zrušeny

Plánované mírové rozhovory mezi Spojenými státy a Íránem, které se měly uskutečnit ve Švýcarsku, byly nečekaně zrušeny. Důvodem je prudká eskalace konfliktů v jižním Libanonu, kde došlo k masivním střetům mezi izraelskou armádou a hnutím Hizballáh. Rozhovory měly začít ve švýcarské vesnici Obbürgen pouhé dva dny poté, co obě strany podepsaly memorandum o porozumění, které otevřelo šedesátidenní lhůtu pro vyjednání trvalé dohody o íránském jaderném programu a obnovení ropné dopravy přes Hormuzský průliv.

Více souvisejících

Švýcarsko Edward Snowden

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 2 hodinami

Zřícený vojenský stroj UH-1Y Venom

Armáda zveřejnila nové informace o stavu vojáků po zřícení vrtulníku

Čtvrteční havárii vojenského vrtulníku Venom na základně v Náměšti nad Oslavou nepřežila jedna příslušnice české armády. Další čtyři vojáci, kteří v momentě neštěstí seděli v havarovaném stroji, utrpěli zranění, avšak podle oficiálních informací ozbrojených sil jsou v současnosti ve stabilizovaném stavu, nacházejí se při vědomí a nejsou v bezprostředním ohrožení života. Vedení armády potvrdilo, že zraněným i jejich rodinám poskytuje veškerou potřebnou péči a podporu.

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Čína zařadila českou Tatru na sankční seznam

Čínské ministerstvo obchodu oznámilo zavedení vývozních restrikcí namířených proti čtrnácti evropským subjektům. Tento krok představuje přímou odvetu za nejnovější sankční opatření Evropské unie, která v předchozích dnech zařadila na svůj sankční seznam stejný počet čínských firem kvůli jejich údajnému zapojení do podpory Ruska. Uvedla to televize ABC News.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Trh s ropou drží na uzdě vynalézavá řešení, ta ale dochází. Co bude, až padnou poslední zábrany?

Trh s ropou dosud vykazoval neobyčejnou odolnost vůči výkyvům, avšak současný vývoj blízkovýchodního konfliktu představuje největší hrozbu od jeho počátku. Vynalézavá řešení a obcházení krizových oblastí doposud chránily spotřebitele před drastickou inflací a cenovým šokem. Ačkoliv ceny surovin vzrostly, nedosáhly úrovní z roku 2022 ani rekordních hodnot z roku 2008. Sílící napětí v regionu však hrozí prolomením dosavadních zábran a nekontrolovaným růstem cen.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Krize na Blízkém východě eskaluje. Hormuzský průliv zůstává zavřený, lodě nemohou už využít ani Báb al-Mandab

Útoky jemenských povstalců ze skupiny Hútíů v Rudém moři vyvolávají rostoucí obavy ze zvětšování blízkovýchodního konfliktu a možného prohloubení hospodářských škod po celém světě. Povstalci svou vojenskou aktivitou přinutili řadu nákladních lodí k odklonu z klíčové úžiny Báb al-Mandab. Tento krok hrozí narušením jedné z nejvýznamnějších námořních tras, která spojuje obchodní cesty mezi Evropou a Asií.

před 6 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Nová Trumpova cla pocítí nejvíc obyčejní Američané. Podle expertů Trump překročil své pravomoci

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa těsně před vypršením dočasných dovozních poplatků oznámila zavedení nové vlny cel. Opatření se týká více než osmdesáti zemí světa a sazby se pohybují v rozmezí od deseti do dvanácti a půl procenta. Nová celní zátěž vstupuje v platnost okamžitě a představuje další zřetelný pokus Bílého domu obcházet americký zákonodárný sbor v otázkách mezinárodního obchodu.

před 8 hodinami

Zemětřesení, ilustrační foto

Měsíc od zemětřesení ve Venezuele: Pět tisíc mrtvých a 16 tisíc zraněných. Desetitisíce lidí se stále pohřešují

Uběhl přesně měsíc od chvíle, kdy severní pobřeží Venezuely zasáhla ničivá dvojice silných zemětřesení. Pro mnohé místní obyvatele však tragédie zdaleka neskončila a každodenní realitou zůstává zoufalé pátrání po pohřešovaných příbuzných. Příkladem je devětatřicetiletý rybář Victor Calderón, který byl v době neštěstí na moři. Když se vrátil na pevninu, zjistil, že jeho domov v komplexu sociálního bydlení OPPE 26 v městečku Caraballeda leží v troskách a spolu s ním zmizelo 26 členů jeho rodiny od dvouletých dětí až po seniory.

před 9 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump uvalil na 80 zemí světa včetně EU nová cla

Donald Trump přistoupil k dalšímu radikálnímu kroku v oblasti mezinárodního obchodu a uvalil nová cla na více než 80 zemí světa. Tento krok má plynule nahradit plošnou desetiprocentní sazbu, jejíž platnost vypršela v pátek. Mezi zasaženými státy jsou nejbližší američtí spojenci i klíčoví obchodní partneři včetně Velké Británie, Kanady, Mexika, Austrálie, Číny nebo členských zemí Evropské unie, kterým úřady vyměřily poplatky ve výši 10 až 12,5 procenta.

před 10 hodinami

Prezident Trump

Dohoda připravovaná 20 let rozzuřila Trumpa. Den po podpisu ji pohřbil

Velkolepě oznámená diplomacie se téměř ze dne na den proměnila v nečekaný chaos. Dlouho připravovaná dohoda o civilní jaderné spolupráci mezi Spojenými státy a Saúdskou Arábií, která byla považována za historický průlom, se necelých čtyřiadvacet hodin po svém slavnostním podpisu ocitla v troskách kvůli zásahu amerického prezidenta Donalda Trumpa.

před 11 hodinami

včera

Senioři, ilustrační fotografie.

Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude

Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo společně s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR a společností Deloitte Studii dlouhodobé sociální péče v České republice. Ta potvrzuje, že rychlé stárnutí populace nelze zvládnout jedním opatřením. Budoucnost dlouhodobé péče stojí na rozvoji domácích, komunitních i pobytových služeb, lepším propojení sociální a zdravotní péče, podpoře pečujících a dlouhodobém plánování kapacit.

včera

včera

včera

UH-1Y Venom

Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů

Armáda poskytla další informace k dnešnímu tragickému pádu vrtulníku UH-1Y Venom s pěti osobami na palubě. K nehodě došlo po poledni na základně v Náměšti nad Oslavou. Jeden voják zemřel, čtyři další utrpěli zranění. Stroj podle dosavadních zjištění padal desítky metrů. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League

Jedna z největších hvězd českého fotbalu současnosti a jedna z opor reprezentace Pavel Šulc by mohl ještě před začátkem nové sezóny 2026/27 změnit své působiště. Dosavadní zaměstnavatel českého záložníka Lyon se totiž potýká s finančními problémy a tak není divu, že chce svou situaci řešit i prostřednictvím prodeje svých hráčů. V případě Šulce se v poslední době mluví o zvýšeném zájmu ze strany anglického Leedsu, účastníka Premier League, přičemž částka, za kterou by na Ostrovy mohl Šulc odejít se pohybuje kolem 25 milionů eur (v přepočtu zhruba 600 milionů korun).

včera

včera

R. James Woolsey

Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů

Ve věku osmdesáti čtyř let zemřel bývalý ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) R. James Woolsey, který stál v čele agentury v klíčovém období po skončení studené války. Někdejší vysoký bezpečnostní činitel skonal ve svém domě ve Washingtonu v důsledku mozkové mrtvice. Zprávu o jeho úmrtí potvrdila jeho manželka Conchita Sarnoff Woolseyová.

včera

včera

Zřícený vojenský stroj UH-1Y Venom

V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě

Vojenskou základnou v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku otřásla ve čtvrtek kolem poledne tragická událost. V areálu 22. základny vrtulníkového letectva došlo k havárii víceúčelového armádního vrtulníku UH-1Y Venom. Na palubě stroje se v momentě pádu nacházela pětičlenná vojenská posádka. Neštěstí si vyžádalo jeden lidský život.

včera

Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel

Cena ropy na světových trzích prudce stoupá a blíží se k hranici sta dolarů za barel. Důvodem je výrazné vyostření konfliktu na Blízkém východě, který se z Hormuzského průlivu nově přelévá do strategických vod Rudého moře.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy