Moskva - Velení ruské armády se rozhodlo výrazně zvýšit obranu hlavního města Moskvy a jejího okolí před raketovým útokem. Zástupce náčelníka vojsk protivzdušné obrany Kirill Makarov dnes novinářům oznámil, že v okolí metropole byly rozmístěny čtyři moderní radary schopné ubránit hlavní město před útokem ze všech směrů.
Radary mají zachytit nepřátelské strategické rakety s plochou dráhou letu do vzdálenosti 600 kilometrů, uvedl ruský generál. Chránit by měly nejvyšší politické a vojenské vedení země a rovněž hlavní průmyslové a energetické objekty v Moskvě.
Mluvčí ruského ministerstva obrany dnes oznámil, že do konce letošního roku budou v okolí Moskvy instalovány další baterie protiraket S-400 Triumf. Nejnovější raketové zbraně označované v kódovém systému NATO jako SA-21 Growler jsou schopny ničit cíle ve vzdálenosti až 400 kilometrů.
Rusko v poslední době výrazně posiluje své letecké a kosmické bojové prostředky. Potřebám ruské protivzdušné obrany má sloužit nová letecká základna v Bělorusku, kterou chce Moskva u hranic s Polskem a Litvou otevřít ještě letos.
Triumf vznikl v konstrukční kanceláři tradičního výrobce raketových systémů pro sovětskou a ruskou armádu Almaz, přičemž je evolucí předchozí rodiny systémů S-300, o čemž svědčí i jeho původní označení S-300PMU-3. Triumf dostal kódové označení NATO SA-21 Growler.
Systém S-400 se skládá s několika vozidel. Jedno představuje řídící a velitelské stanoviště 55K6E, další veze panoramatický přehledový radar 91N6E s dosahem 600 km, součástí je i vozidlo s multifunkčním zaměřovacím radarem 92N2E s dosahem 400 km, dále pak vozidla s vlastními raketami a odpalovacími pouzdry. Radarový systém kompletu dokáže sledovat naráz více než 100 různých cílů a na 12 z nich navézt vhodný typ rakety.
S-400 může používat pro různé cíle tři typy raket několika verzí, které dosahují až pětinásobné rychlosti zvuku. Raketa 40N6 má dosah až 400 km a je určena na ničení letadel, strategických bombardérů, bezpilotních letounů i balistických střel. Ve srovnání s raketami systému Patriot PAC-3 má tedy dvojnásobný dolet.
(Zdroj: fanda.nova.cz)
Související
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Írán zahájil další vlnu raketových útoků. Nad Abú Dhabí se ozývají silné exploze
před 17 minutami
OBRAZEM: Tradiční Matějská pouť opět rozzářila pražské Výstaviště
před 1 hodinou
Co teď čeká Írán? Zemi povede vytvořená rada, čeká ji boj o přežití režimu
před 2 hodinami
„Nezapomeneme na 7. říjen.“ Izraelská armáda opět udeřila v srdci Teheránu, Írán slibuje pomstu
před 2 hodinami
Po smrti je nejen ajatolláh. Zahynula Chameneího dcera, zeť, vnouče a 40 íránských představitelů
před 3 hodinami
Írán zahájil rozsáhlou vlnu útoků napříč celým Blízkým východem
před 5 hodinami
Rozzuření Íránci se pokusili vtrhnout na americké velvyslanectví
před 6 hodinami
Počasí: Příští týden jarní teploty setrvají, bude až 15 stupňů
včera
Ajatolláh Alí Chameneí je po smrti
včera
TOI: Íránské revoluční gardy zřejmě zablokovaly jednu z nejdůležitějších námořních cest světa, Hormuzský průliv
Aktualizováno včera
Chameneí je po smrti, tvrdí izraelské úřady
včera
Útok na Írán byl největší leteckou operací v historii Izraele. Mrtvých jsou stovky
včera
Izraelské letectvo zahájilo další nálety na Írán. Exploze zní v Teheránu i u jaderné elektrárny
Aktualizováno včera
Írán zahájil novou vlnu raketových útoků po celém Blízkém východě. Zasáhl luxusní hotel v Dubaji
včera
Trump: Zaútočili jsme, protože Írán vyvíjí rakety schopné zasáhnout USA. Podle rozvědky to není pravda, tvrdí CNN
včera
Válka na Blízkém východě: Íránský ministr i šéf revolučních gard jsou po smrti. Britská letadla jsou ve vzduchu, zasedne RB OSN
včera
Chameneí mohl být při útoku na Írán zabit, tvrdí Izrael. Teherán to popírá
včera
Na dívčí školu v Íránu měly dopadnout tři rakety. Mrtvých je přes 50, tvrdí Teherán
včera
Blízký východ je útoky „zděšen“. Není to naše válka, vzkazuje
včera
Cílem útoků USA a Izraele se stala Chameneího kancelář i prezidentský palác
V Teheránu a řadě dalších íránských měst byly zaznamenány četné exploze, které otřásly celou zemí. Podle dostupných informací se terčem úderů stala i kancelář nejvyššího íránského duchovního vůdce a prezidentský palác v hlavním městě. Svědci z Teheránu hlásí stoupající dým právě z oblasti, kde se nachází sídlo hlavy státu.
Zdroj: Libor Novák