Vatikán - Papež Benedikt XVI. má imunitu, proto nemůže být předvolán k soudu, aby vypovídal o zneužívání dětí katolickými kněžími. Prohlásil to představitel vatikánské justice, z jehož rozhovoru pro italský deník Corriere della Sera ve čtvrtek cituje agentura Reuters.
"Papež je hlavou státu, má právní postavení jako hlava státu. Je chráněn imunitou," citují Reuters z rozhovoru s Giuseppem Torrem, předsedou vatikánského tribunálu.
Torre naznačil, že Vatikán se bude snažit sejmout z papeže tlak na to, aby svědčil v případech, které projednávají americké soudy.
Papeže obviňují právníci zastupující některé americké oběti sexuálního zneužívání z odpovědnosti za to, že kryl zločiny svých podřízených. Chystají se ho předvolat před soud.
Papež je však chráněn imunitou ve více než 170 zemích, které mají s Vatikánem diplomatické vztahy. Jsou mezi nimi i Spojené státy.
Deník The New York Times nedávno napsal, že Benedikt XVI. - ještě jako bavorský kardinál Joseph Ratzinger a předseda vlivné Kongregace pro nauku víry - o zneužívání dětí katolickými kněžími ve Spojených státech věděl. Snažil se to však ututlat.
Byly to případy v církevním internátu pro hluché děti v americkém státě Wisconsin, kde farář Lawrence Murphy zneužil dvě stovky chlapců
Benedikt XVI. označil v pastýřském listu irským biskupům skandály se zneužíváním nezletilců za "zkoušku pro sebe i církev".
"Církev není nějaká nadnárodní korporace. On (papež) má duchovní prvenství v církvi, každý biskup však je odpovědný za činy ve své diecézi," říká Torre k papežově odpovědnosti.
Torre v rozhovoru pro Corriere della Sera mluví také o tom, proč církev drží případy "pod pokličkou" a nezveřejňuje viníky. "Naše mlčenlivost chrání obětí i viníky, kteří se mohou znovu obrátit k bohu a stát se nevinnými," argumentuje klerik.
Související
Papež Jan Pavel II. se narodil před 105 lety. Svatořečil mnohé postavy z českých dějin
Čtrnáctý papež Lev. Čím se zapsali do historie jeho stejnojmenní předchůdci?
Aktuálně se děje
před 34 minutami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě