Havana - Kubánský prezident Raúl Castro podporuje bývalého technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena obviněného ze špionáže. Podle agentury AP Američana v neděli označil za muže pronásledovaného za své ideály.
"Podporujeme svrchované právo...Venezuely a dalších států v oblasti poskytnout azyl těm, kteří jsou pronásledováni za své ideály či svůj boj za demokratická práva," prohlásil Castro v projevu v kubánském parlamentu. Aktivity amerických tajných služeb shromažďujících údaje o telefonní a internetové komunikaci lidí v mnoha zemích, na něž Snowden upozornil, podle Castra Kubánce znepokojují, neboť jsou "jedním z nejobtěžovanějších a nejšpehovanějších národů na planetě".
Pokud by Kuba zaručila Snowdenovi bezpečný tranzit, mohl by uniknout vydání do USA, o které Washington preventivně požádal řadu zemí.
Washington žádá zatčení Snowdena, který se pravděpodobně nachází v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremeťjevo, kam přiletěl 23. června z Hongkongu. Americké úřady Snowdena viní ze špionáže a krádeže úředních dokumentů. Vyzradil totiž podrobnosti o utajovaném americkém programu Prism, jehož součástí je sledování internetové a telefonické komunikace v zahraničí.
Snowdenovi nabídly azyl hned tři latinskoamerické země, kromě Venezuely také Nikaragua a Bolívie. Rusko v sobotu naznačilo, že venezuelský azyl by byl pro Snowdena nejlepší možností.
Související
Kuba zažila druhý blackout za pět dní. Energetická krize se prohlubuje
Kuba je na suchu. Ropná blokáda USA nechala zemi v kritickém stavu
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Krize na Blízkém východě eskaluje. Hormuzský průliv zůstává zavřený, lodě nemohou už využít ani Báb al-Mandab
před 2 hodinami
Nová Trumpova cla pocítí nejvíc obyčejní Američané. Podle expertů Trump překročil své pravomoci
před 3 hodinami
Měsíc od zemětřesení ve Venezuele: Pět tisíc mrtvých a 16 tisíc zraněných. Desetitisíce lidí se stále pohřešují
před 4 hodinami
Trump uvalil na 80 zemí světa včetně EU nová cla
před 5 hodinami
Dohoda připravovaná 20 let rozzuřila Trumpa. Den po podpisu ji pohřbil
před 7 hodinami
Tropické počasí se vrátí, potvrdili meteorologové. Panuje ale menší nejistota
včera
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
včera
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
včera
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
včera
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
včera
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
včera
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
včera
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
včera
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
včera
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
včera
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
včera
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
včera
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
včera
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
včera
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
Důchodci by mohli od státu dostat finanční injekci. Možnost vyplacení jednorázové částky všem seniorům v budoucnu připustil premiér Andrej Babiš (ANO). Podle jeho slov po pondělním jednání kabinetu by takový krok mohla vláda učinit kvůli snaze o nápravu jistých historických nespravedlností.
Zdroj: Libor Novák