Zmučený Bulatov žije: Unesený ukrajinský aktivista se našel po týdnu

Kyjev - Ukrajinský opoziční aktivista Dmytro Bulatov, který byl po více než týdnu nalezen těžce zraněný, skončí v domácím vězení pro podezření z organizování masových nepokojů. Ukrajinské ministerstvo vnitra to v pátek zdůvodnilo tím, že byl od ledna na úředním seznamu hledaných osob. Normálně by byl uvržen do vyšetřovací vazby, ale vzhledem k jeho bědnému stavu požádal pro něho soudce o uložení do domácího vězení, uvedla agentura Interfax.

V zuboženém stavu našli pohřešovaného ukrajinského opozičního aktivistu Dmytro Bulatova z Kyjeva, kterého neznámí únosci týden mučili a pak ho vyhodili v lese. Zpráva šokovala i Bílý dům, který vyjádřil znepokojení ze zpráv o přibývajících útocích proti odpůrcům kyjevské vlády. Bulatov skončí v domácím vězení pro podezření z organizování masových nepokojů.Podle ukrajinských médií se ho únosci mimo jiné pokoušeli ukřižovat i uříznout mu ucho."Uřízli mi část ucha, řezali do tváře. Bili mě po celém těle. Nevím, o koho přesně šlo, protože tam byla úplná tma, ale měli ruský přízvuk. Později řeknu víc. Teď moc nevidím, protože jsem měl pořád zavázané oči," řekl Bulatov novinářům.Vysoce postavený představitel ukrajinského ministerstva vnitra ale podle agentury DPA naznačil, že muže jen zneužili provokatéři. Demonstranti v Kyjevě navíc podle tohoto zdroje trýznili a vážně mučili milicionáře.Opozice chce podle ukrajinských úřadů vyprovokovat policejní násilí vůči demonstrantům, a podkopat tak autoritu vedení státu v čele s prezidentem Viktorem Janukovyčem. Strana Vlast uvězněné expremiérky Julije Tymošenkové zase označila za provokaci taková tvrzení.Bulatov patřil k vůdcům kolon opozičně naladěných motoristů, protestujících i u rezidence prezidenta Janukovyče. Zmizel 22. ledna, údajně právě v době, kdy příslušníci policejní jednotky Berkut zbili opoziční aktivisty a jednoho kameramana. Kvůli účasti na motoristických protestech Bulatovovi údajně hrozí až osm let vězení.Únosci mluvící s ruským přízvukem se jej prý mučením snažili přinutit vyzradit, jak je financována opozice. Aktivisty se pak zbavili v místě, kde byl před týdnem nalezen jiný unesený opozičník, Jurij Verbyckij, ale již mrtvý.Evropská ministryně zahraničí Catherine Ashtonová dnes prohlásila, že je "zděšena" z násilností na Bulatovovi a zacházení s kritikem vlády označila za "nepřijatelné". Organizace Amnesty International hovoří o "barbarství, které musí být okamžitě objasněno".Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier vyzval Kyjev, aby Bulatovovi umožnil léčbu v Německu.Šok z mučení jednoho z ukrajinských opozičníků projevil v pátek i Bílý dům, který vyjádřil znepokojení ze zpráv o přibývajících útocích proti odpůrcům kyjevské vlády.

Související

Saakašvili, Michail

Případ Saakašvili: Jak reagovala ukrajinská média na zatčení bývalého gruzínského prezidenta?

Kyjev - Bývalý gruzínský prezident a současný ukrajinský politik Michail Saakašvili byl zatčen na základě zprávy generálního prokurátora Ukrajiny Jurije Lucenka. Podle něj měl Saakašvili přijmout na svůj účet půl milionů dolarů od proruského oligarchy Serhije Kurčenka, který před časem utekl do Ruska. Generální prokuratura považuje přijetí peněz za vlastizradu. Jak na tuto zprávu reagovala média na Ukrajině?

Více souvisejících

Velká únorová revoluce na Ukrajině 2014 Ukrajina Dmytro Bulatov (ukrajinský aktivista)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Ilustrační fotografie.

Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně

Česku opět náleží jeden primát v rámci zemí EU. Motorová nafta totiž v březnu v ČR zdražila v reakci na válku v Íránu vůbec v nejvýraznějším procentuálním rozsahu ze všech zemí EU, a to v přepočtu do eur o 42,6 procenta, plyne z dnešních nových dat Evropské komise. V EU jako celku ceny nafty přidaly ve sledovaném období ve dnech 2. až 30. března v přepočtu do eur 27,4 procenta.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

U.S. Air Force, ilustrační fotografie

Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor

Rakousko se rozhodlo zaujmout nekompromisní postoj vůči vojenským aktivitám Spojených států na Blízkém východě. Vídeň oficiálně oznámila, že americkým vojenským letounům zapojeným do konfliktu s Íránem zakazuje využívat svůj vzdušný prostor. Tento krok odůvodňuje zákonem o trvalé neutralitě a jasným politickým vymezením vůči administrativě prezidenta Donalda Trumpa.

včera

Pam Bondi

Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou

Prezident USA Donald Trump se rozhodl odvolat Pam Bondiovou z funkce ministryně spravedlnosti, což potvrdily webu CNN zdroje blízké Bílému domu. Na její místo dočasně nastoupí Todd Blanche, dosavadní náměstek ministryně, který povede resort jako úřadující generální prokurátor. Trump toto rozhodnutí oznámil na své sociální síti Truth Social s tím, že Bondiová přechází do soukromého sektoru.

včera

Prezident Trump

Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu

Politická a ekonomická stabilita Evropy prochází v posledních týdnech zatěžkávací zkouškou, kterou vyvolala jednostranná rozhodnutí Washingtonu. Americký prezident Donald Trump koncem února oznámil začátek války s Íránem a vzkázal tamnímu lidu, aby po skončení bojů převzal vládu do svých rukou. Podobně asertivní tón nyní volí i směrem ke svým evropským spojencům, kteří se potýkají s drtivými následky tohoto konfliktu.

včera

Benzinky

USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste

Současné prudké zdražování pohonných hmot se zdaleka netýká pouze tradičně nákladnějších demokratických států, jako je například Kalifornie. Aktuální data asociace AAA, která analyzovala stanice CNN, ukazují překvapivý trend u republikánských regionů. Sedm amerických států s nejvýraznějším nárůstem cen za poslední měsíc tvoří výhradně oblasti, kde v roce 2024 zvítězil Donald Trump.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu

Írán reagoval na nejnovější výhrůžky, které americký prezident Donald Trump pronesl ve svém projevu k národu. Opět pohrozil útoky na íránské elektrárny a ropná zařízení. Teherán mu vzkázal, ať se připraví na odvetu, protože Američané musí zaplatit za vyvolanou agresi. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem

Policie se od středy zabývá násilným činem v jedné z českých věznic. V Kynšperku nad Ohří došlo k napadení mezi dvojicí trestanců. Zatímco jeden z nich skončil s vážným zraněním v nemocnici, druhý je podezřelý z pokusu o vraždu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump s projevem neuspěl. Trhy tentokrát neuklidnil

Americký prezident Donald Trump tentokrát v jedné věci se svým projevem neuspěl. Nepodařilo se mu uklidnit trhy s ropou či akciemi. Investoři zjevně přestávají důvěřovat jeho slovům, že válečný konflikt s Íránem brzy skončí. 

včera

včera

Obchody se o Velikonocích uzavřou na den. Zákon mluví jasně

Velikonoce se blíží každým dnem, přípravy vrcholí. Hodí se proto vědět, jak budou v dalších dnech fungovat obchody. Dobrou zprávou je, že nenakoupíte jen jednou během čtyř svátečních dnů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy