Kyjev - Rusko doufá, že ukrajinská krize nepřeroste v novou studenou válku mezi Ruskem a Západem, byť mezi oběma stranami panují hluboké neshody. Uvedl to mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov v rozhovoru pro ruskou státní televizi.
"Ačkoliv se už projevily mezi Ruskem, evropskými státy a USA ty nejhlubší rozpory, koncepční rozpory, přeci jen zbývá naděje, že podaří v dialogu dospět k nějakému styčnému bodu. Zatím se ale nikdo ani neodvažuje předpovídat, v jakém směru tyto body hledat," řekl Peskov. "Věřím, že (nová studená válka) nezačala, a chci věřit, že ani nezačne," dodal.Kreml podle mluvčího odmítá zprostředkovatelskou roli Západu v jednáních s novým režimem v Kyjevě, protože selhal v roli garanta dohod mezi opozicí a svrženým prezidentem Viktorem Janukovyčem. Zároveň se obává, aby strůjci tohoto převratu nerozpoutali etnické čistky, pokud by se zmocnili Krymu či východní Ukrajiny.Peskov již dříve v rozhovoru pro jinou ruskou televizní stanici prohlásil, že je zbytečné za protestními akcemi ruskojazyčných obyvatel jihovýchodní Ukrajiny hledat ruku Moskvy. Co se děje na ukrajinském Krymu, nemá podle něj k Rusku žádný vztah. "Nejde o následky nějakých ruských tlaků," prohlásil.Situace je podle něj spíš opačná: Rusko se stalo zemí, kterou žádají o pomoc a která takovou žádost nemůže ponechat bez povšimnutí. "Pozadí těchto procesů je ale vnitroukrajinské," řekl Putinův mluvčí.Sám Putin počátkem týdne na tiskové konferenci vyloučil, že by se krymského převratu účastnila ruská vojska. Na poloostrově podle něj operují krymské "síly domobrany". Ruské jednotky v Sevastopolu, kde je sídlo ruské černomořské flotily, prý jen zvýšily ostrahu armádních objektů.Peskov upozornil, že Putin se vytrvale snaží snížit napětí kolem ukrajinského vývoje, ale jeho snaha se setkává s nepochopením. "Navzdory veškeré prezidentově snaze, přes jeho odhodlání vysvětlovat prakticky denně ruské stanovisko, stále narážíme na zeď nepochopení," prohlásil mluvčí.Část ukrajinského národa ztratila právo na sebeurčení, právo legitimně rozhodnout a obhájit svou vlastní důstojnost a bezpečnost, komentoval Peskov vývoj na Krymu. "Západ to nechce vidět, což je velmi nešťastné," řekl.
Související
Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan
Euromajdan byl prvním ukrajinským vítězstvím ve válce s Ruskem, řekl Zelenskyj
Ukrajinská krize , Rusko , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Policie obvinila exministra Pavla Blažka v bitcoinové kauze
před 1 hodinou
Vláda schválila obnovení povinného EET. Vrací také školkovné
před 2 hodinami
Trump stupňuje tlak na OSN. Už tak čelí bezprostřednímu finančnímu kolapsu varuje Guterres
před 3 hodinami
Trumpův Projekt Svoboda vyvolává mezi experty řadu otázek. Íránu ale výrazně uškodí
před 4 hodinami
Babiš zpražil Turka: Kdyby měl podobnou rétoriku jako ministr, ve vládě by nezůstal
před 4 hodinami
Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani je v nemocnici v kritickém stavu
před 5 hodinami
Není kam utéct. Na palubě turistické lodi se šíří smrtelný virus
před 6 hodinami
Trump zahájil Projekt Svoboda. Armáda bude vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu
před 7 hodinami
Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku
včera
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
včera
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
včera
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
včera
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
včera
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
včera
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
včera
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
včera
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
včera
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
včera
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
včera
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
Meteorologové v neděli v novém znění zopakovali výstrahu před vznikem a šířením požárů. Konkrétně prodloužili její platnost a rozšířili oblast, které se nebezpečí týká, na celé Čechy s výjimkou západních a celou Moravu i Slezsko.
Zdroj: Jan Hrabě