V Kodani se dnes koná finále Eurovize. Kličko požádal o hlasy pro Ukrajinu

Berlín - Bývalý mistr světa v boxu Vitalij Kličko, který je šéfem proevropské ukrajinské strany UDAR, vyzval Evropany, aby v dnešním kodaňském finále nejznámější hudební soutěže na světě Eurovize dali hlas jeho krajance. Mezi jejími soupeři jsou totiž i ruské zpěvačky.

"Hudba, stejně jako sport, má moc sjednocovat lidi. V historické situaci, v jaké se nyní nachází Ukrajina, by bylo skvělým signálem, kdyby evropské obecenstvo podpořilo právě ukrajinskou kandidátku," prohlásil Kličko v rozhovoru, který dnes zveřejnil německý list Bild.

"Stane se Velká cena (Eurovize) velkým hlasováním proti Putinovi?" uvádí velký titulek Bildu rozhovor s Kličkem. Podle expertů nynější ukrajinská krize určitě nenechá chladnou značnou část publika sledujícího tuto písňovou soutěž.

Ukrajinská zpěvačka Marija Jaremčuková může například spolehlivě počítat s hlasy z Polska. Na druhé straně ruské reprezentantky, dvojčata Anastasija a Marija Tolmačevovy, zřejmě najdou podporu u diváků z Arménie, bývalé sovětské republiky, která je blízká Rusku.

Eurovision Song Contest, jak zní celý název soutěže, se koná každoročně již od roku 1956. Podmínkou účasti je členství v Evropské vysílací unii (EBU) a každou členskou zemi může reprezentovat interpret s jednou soutěžní písní. Česká republika se soutěže účastnila třikrát v letech 2007-2009, po fiasku v semifinále se ale stáhla a tuzemští zástupci se soutěže již nadále neúčastní.

Vítězství v soutěži Eurovize přineslo v roce 1974 mezinárodní úspěch legendární švédské skupině ABBA. V roce 1988 se vítězkou stala Céline Dion, která tehdy zpívala za Švýcarsko. Ukrajina získala své první a jediné dosavadní vitězství v roce 2004, kdy ji reprezentovala světoznámá zpěvačka Ruslana.

Související

Více souvisejících

eurovize Vitalij Kličko Ukrajina

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti likvidací Kachovské vodní nádrže. Zemřelo nejméně pět lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

Zdroj: ČTK

Další zprávy