Kličko se ujal funkce starosty Kyjeva: Nulová tolerance korupci, slíbil

Kyjev - Vitalij Kličko se dnes oficiálně ujal vedení ukrajinské metropole, když v Kyjevě složil primátorskou přísahu. Informovala o tom agentura Interfax-Ukrajina. Vlivný post vůdce politického hnutí UDAR získal v květnových volbách, ve kterých mu hlas dalo přes 56 procent hlasujících.

V přísaze se mimo jiné zavázal dodržovat ukrajinskou ústavu a práva a svobody občanů. V následném projevu přislíbil skoncovat s korupcí a vytvořit z Kyjeva příjemné místo k životu, které se zařadí po bok moderním evropským metropolím.

Populární boxerský šampion také oznámil, že se chystá systém správy města zcela změnit, aby se stal pro občany přehledným a přívětivým. "Prohlašuji, že v Kyjevě platí nulová tolerance korupci," řekl.

"Myslím, že za posledních dvacet let ukrajinské nezávislosti stojí země stále na místě, ukračuje do stran nebo dozadu. Sociální napětí nevzniklo za Janukovyče. Janukovyč je výsledek tohoto sociálního napětí. A nemůžeme říci, že celý ten režim je jenom jeden člověk, je to celá banda," říká Jevgenij Vrublevskij, rodák z Ukrajiny, který se dnes věnuje organizaci mezinárodního festivalu soutěží dětské a mládežnické tvorby AVE BOHEMIA prostřednictvím svojí agentury AVE production.

Krize dle jeho slov začala za prezidenta Kučmy, který zasel semínka korupce. Každý stát má nějakou korupci. Korupční systém na Ukrajině dospěl do takových rozměrů, jaké jsou k vidění v afrických státech. 

"Po něm přišla naděje ukrajinského národa, Juščenko, který svůj lid v podstatě úplně zklamal. To, co udělal, není zajímavé, ale výsledkem je, že v podstatě úplně otočil směr a vykročil naprosto špatně. Řekl bych to tak, že zabředl do kriminálního světa až po uši. Poslední čtyři roky žil v takovém bahně, že to bylo hrozné. Celá Ukrajina vydělávala jen na několik rodin. Míra únosnosti a tolerance už byla překročena dávno," pokračuje Vrublevskij pro velkaepocha.sk.

A dodává: "Zákony, které jsou na Ukrajině, jsou nefunkční, takže by se mělo dosáhnout toho, aby byly funkční. Aby fungovaly. Musí se obnovit důvěra v politiku, ekonomiku v moc... to je běh na dlouhou trať. Jestli se to stane, jestli se to zlepší, na to si netroufnu odpovědět. Je to velmi složitá otázka, obsahuje mnoho souvislostí. Pro Ukrajinu je teď nejdůležitější, aby si zachovala celistvost."

Související

Kyjev

V Kyjevě jednal český zmocněnec o české pomoci například v nemocnicích

Vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný v Kyjevě jednal o české pomoci při zajišťování potřebných funkcí městské infrastruktury i provozu městských nemocnic. Zmocněnec to sdělil ČTK. Cílem dalších misí na Ukrajinu budou i kontakty mezi českými a ukrajinskými odborníky v oblasti rehabilitace, lékaři v Česku mají podle Kopečného obrovské know-how.

Více souvisejících

Vitalij Kličko Ukrajina

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 44 minutami

Tenis, ilustrační fotografie.

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky

Letošní ročník French Open si většina českých tenistů a tenistek za rámeček nedá. Jako jediná tenistka nese český prapor Karolína Muchová, která tak bude bojovat poprvé o semifinále Roland Garros poté, co si v osmifinále poradila s Ruskou Elinu Avanesjanovou 6:4 a 6:3. Její další soupeřkou v turnaji v úterý od 11:00 další ruská reprezentantka Anastasia Pavljučenková.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí ujistil svět, že Spojené státy americké nechtějí dovolit Íránu, aby vyvinul jadernou zbraň. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň napadl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) za nedostatečné vyšetřování íránského jaderného programu. 

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit

Ukrajinci se na protiofenzívu zřejmě připravili jak konvenčně, tak i hybridně. Existují informace o systému ukrajinských agentů přímo uvnitř Ruské federace, kteří mají za úkol podnikat rozvratné akce. Mezitím sociálními sítěmi kolují videa ukazující čím dál tvrdší boje. Ty nejtěžší se zřejmě stále odehrávají v okolí Bachmutu, šéf Wagnerovců Prigožin podle RFE/RL potvrdil, že okupanti přišli minimálně o jednu vesnici. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati byl kvůli nehodě přerušen až do odpoledních hodin, nyní už spoje opět jezdí.

před 3 hodinami

Ministerstvo obrany

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO

Dva čelní představitelé české armády odcházejí z Generálního štábu do nejvyšších struktur Severoatlantické aliance (NATO). Podle serveru Aktuálně.cz ve velení armády skončí první zástupce náčelníka Karla Řehky a šéf velitelství pro operace.

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou

Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

před 4 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Maďaři nadále spolupracují s Rosatomem, Orbán si totiž stále váží vztahů s agresivním Ruskem

Maďaři povolí Rosatomu dostavět dva bloky jaderné elektrárny ve městě Paks. Dnes o tom jednal premiér Viktor Orbán s generální ředitelem společnosti Alexejem Lichačovem. Orbán sám sebe vydává na nemilost Evropské unii, zatímco si nemůže být jistý, že v Paksu bude stát bezpečná jaderná elektrárna. Například do Záporožské JE Rusové poslali nekvalifikovaný personál a prakticky ji rozkradli. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

„V Rusku začíná občanská válka?“ Wagnerovci zajali Putinova důstojníka obviněného ze střelby na jejich pozice

Ruská žoldácká Wagnerova skupina zajala ruského důstojníka obviněného ze střelby na její pozice během bitvy o Bachmut, uvedla soukromá vojenská jednotka v neděli v dosud nejdramatičtějším popisu bratrovražedných střetů během ruské ofenzívy na Ukrajinu.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy