Aféra Cummings: Boris Johnson čelí politické krizi, konzervativcům klesá popularita

Britští konzervativci čelí kvůli aféře premiérova poradce Dominika Cummingse ohledně porušení koronavirových restrikcí značnému propadu popularity. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění agentury YouGov, který dnes zveřejnil deník The Times. Výsledky sondáže zvyšují tlak na šéfa vlády Borise Johnsona, aby svého klíčového poradce odvolal. Ten však dnes Brity vyzval, aby tuto "velice, velice frustrující aféru" již nechali za sebou.

Cummings, který je označován za hlavního architekta vystoupení země z Evropské unie i "šedou eminenci" britské politiky, přiznal, že několik dní po začátku celostátní karantény cestoval se čtyřletým synem a s nemocnou manželkou napříč Anglií ke svým rodičům. Jeho žena se přitom potýkala s příznaky covidu-19 a Cummings byl předtím v kontaktu s Johnsonem, který právě obdržel pozitivní výsledek testu na koronavirus. Média později informovala i o Cummingsových následných přesunech v severní Anglii.

Úterní průzkum provedený pro pravicově konzervativní The Times ukázal, že náskok vládní Konzervativní strany na opoziční labouristy se za poslední týden ztenčil o devět procentních bodů - obliba konzervativců klesla o čtyři procentní body na současných 44 procent, zatímco nejsilnější opoziční straně pět procentních bodů přibylo a nyní by ji podpořilo 38 procent voličů.

Tory lead over Labour has fallen from 15pts to 6pts in less than a week, according to the latest YouGov/Times voting intention surveyCon 44% (-4 since 19 May)Lab 38% (+5)Lib Dem 6% (-)https://t.co/9j45CP4dB1 pic.twitter.com/5BZ5EwLBnz

— YouGov (@YouGov) May 26, 2020

Pro konzervativce je to podle deníku nejvyšší týdenní propad voličské přízně od roku 2010. Loni v prosinci Johnsonova strana drtivě vyhrála předčasné volby.

Jen 20 procent respondentů je toho názoru, že Cummings svým jednáním neporušil pravidla karantény. Na 71 procent si naopak myslí, že ano.

Z dalšího průzkumu, který si u společnosti JL Partners objednal pravicový bulvární list Daily Mail, vyplývá, že dvě třetiny dotazovaných si myslí, že Cummings by měl kvůli porušení pravidel rezignovat. To samé by považovalo za správné i 55 voličů Konzervativní strany. Na 80 procent respondentů a tři čtvrtiny voličů konzervativců je navíc názoru, že poradce svým chováním porušil pravidla karantény, což sám Cummings i premiér Johnson dosud odmítají.

Vláda se zatím nepříliš úspěšně snaží odsunout téma poradcova případu do pozadí. "Myslím si, že je načase pro nás všechny jít dále," řekl dnes vysílací společnosti BBC ministr pro bydlení Robert Jenrick. "Nelze říct, že to není důležité téma nebo že je to lidem jedno, ale myslím si, že je toho nyní mnohem víc, na co se musíme soustředit, jako třeba koronavirus či hospodářství," dodal.

Výsledky průzkumů však zvyšují tlak na Johnsona, který nicméně v dnešním vystoupení před šéfy poslaneckých výborů svého poradce nadále hájil a snažil se Brity přesvědčit, aby aféru pustili ze zřetele. Opozice mu však vyčítala, že staví své politické zájmy nad snahu říkat veřejnosti jasné zdravotní pokyny ohledně chování při pandemii, jež si v zemi podle odhadu agentury Reuters vyžádala již na 47.000 obětí.

Související

Sajid Javid (britský ministr)

Britští konzervativci přijdou o známou tvář. Javid do voleb nepůjde

Britská vládnoucí Konzervativní strana přijde o jednu ze svých nejznámějších tváří, exministra zdravotnictví a financí Sajida Javida, který chce opustit svět vrcholné politiky. Javid dnes oznámil, že v příštích parlamentních volbách, plánovaných na rok 2024, už se nebude ucházet o poslanecký mandát. 
Rishi Sunak

Rishi Sunak se stane novým britským premiérem

Nejvíce britských konzervativních poslanců dnes ve volbě nového vůdce strany vyjádřilo podporu bývalému ministrovi financí Rishimu Sunakovi, který se tak stane novým britským premiérem. Do funkce jej uvede v úterý král Karel III. poté, co přijme rezignaci Liz Trussové. Sunak už slíbil, že bude Británii sloužit s pokorou a zásadově.

Více souvisejících

Konzervativní strana (VB) Dominic Cummings Boris Johnson Velká Británie průzkumy Labouristická strana (VB)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Počasí, ilustrační fotografie.

Mrazivé počasí v Česku. Meteorologové varují, teploty klesnou pod -12 °C

Meteorologové varují před silným mrazem, který v noci na pondělí zasáhne hlavně Českomoravskou vrchovinu, severovýchod, sever a východ Česka. Teploty klesnou pod minus 12 stupňů. Mrazy potrvají minimálně do středečního dopoledne. Informoval dnes ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hrozí nebezpečí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla.

před 1 hodinou

Volební štáb hnutí ANO

Nejvyšší pokuty za porušení volebních pravidel dostaly ANO a KSČM

Nejvyšší pokutu za porušení pravidel během loňských senátních voleb dostalo hnutí ANO a komunisté. Obě strany musely shodně zaplatit 35.000 korun, informuje server iROZHLAS.cz. Komunisté nezveřejnili všechny informace o dárcích a bezúplatném plnění, hnutí ANO zase správně neoznačilo předvolební inzerát.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie od loňska na hranicích zadržela 9660 lidí

Při stálých kontrolách, které na česko-slovenských hranicích skončily v noci na dnešek, policie od jejich zavedení loni v září zajistila 9660 nelegálních migrantů, vstup do země neumožnila 2636 migrantům. Zadržela 142 lidí podezřelých z převaděčství. Vyplývá to z upřesněných údajů, které dnes policie zveřejnila na twitteru. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Charkov po raketovém ostřelování, ilustrační fotografie.

Charkov pod palbou. Ruská raketa podle starosty zasáhla dům v centru města

Ruské síly podnikly raketový útok na centrum Charkova na východě Ukrajiny a zasáhly tam bytový dům, uvedl na sociálních sítích starosta města Ihor Terechov. Podle hlavy oblastní správy Oleha Syněhubova při tomto útoku tři lidé utrpěli zranění. Ruskému ostřelování čelí také Doněcká oblast, kde kvůli němu podle oblastního šéfa Pavla Kyrylenka za uplynulých 24 hodin zemřeli čtyři lidé a 11 dalších utrpělo zranění.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Důchody 2023: Valorizace se mají změnit. Jurečka naznačil jak

Způsob zvyšování důchodů by se mohl od příštího roku změnit. Upravit by se měla pravidla pro běžnou i mimořádnou valorizaci. ČTK a České televizi to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh nového nastavení by chtěl představit do několika týdnů. Zmínil návrat k dřívějšímu mírnějšímu navyšování. Změny by měly předcházet důchodovou reformu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

V rámci Pavlovy inaugurace se nepočítá s armádní přehlídkou

Vojenská přehlídka podle budoucí hradní kancléřky Jany Vohralíkové nebude součástí inaugurace zvoleného prezidenta Petra Pavla, který byl představitelem české armády a NATO. Pozváni na inauguraci budou oba Pavlovi předchůdci, tedy Miloš Zeman a Václav Klaus i s manželkami, stejně jako vdova po prvním českém prezidentovi Dagmar Havlová. Vohralíková to uvedla na dotazy ČTK.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Inflace zřejmě v lednu zrychlila, možná až na 19 procent

Inflace v ČR letos v lednu proti prosinci 2022 zrychlila, a to zejména kvůli cenám energií a tradičním úpravám ceníků na počátku roku. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Odhady lednové inflace se ale rozcházejí. Podle některých odborníků byl lednový meziroční růst cen 16,2 procenta, jiní odhadují až 19 procent. Prognóza České národní banky (ČNB) počítá s hodnotou nad 17 procent. V prosinci činila meziroční inflace 15,8 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o lednové inflaci v pátek.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

Představte si houbu, která své oběti promění v zombie. Její spory proniknou do těla. Jak houba roste, začne se zmocňovat mysli svého hostitele, dokud ten neztratí kontrolu a není přinucen vyhledat vyvýšené místo. Parazitická houba požírá svou oběť zevnitř, získává z ní živiny a připravuje se na velké finále, popisuje server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

BMW jedná s Londýnem o financování, jež by zaručilo výrobu elektrických Mini

Německá automobilka BMW jedná s britskou vládou o financování ve výši 75 milionů liber (dvě miliardy Kč), jež by zaručilo výrobu elektrických vozů Mini v závodě v Oxfordu. Informovala o tom dnes televize Sky News. Obě zúčastněné strany se k věci odmítly vyjádřit.

Zdroj: ČTK

Další zprávy