Běloruská policie na dnešních pravidelných protivládních protestech v Bělorusku zadržela dohromady více než 300 lidí a mnohé z nich zbila. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na ochránce lidských práv. V Bělorusku už přes tři měsíce lidé demonstrují proti údajně zmanipulovaným srpnovým prezidentským volbám a režimu autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka. V ulicích hlavního města Minsku byly dnes podle agentury Reuters opět tisíce lidí, policie na některých místech zasahovala zábleskovými granáty.
Organizátoři protestu v hlavním městě tentokrát dali lidem instrukci, aby se shromáždili po skupinkách na různých místech Minsku, než se spojí do většího davu, což má policii ztížit případné zásahy. Běloruský server Tut.by informuje, že ráno do minských ulic vjela kolona speciální techniky. Podle svědků, na něž se odvolává agentury Interfax, šlo o vojenskou techniku.
Organizace pro lidská práva Vjasna dnes uvedla, že dosud bylo zadrženo nejméně 304 lidí. Ministerstvo vnitra dříve potvrdilo, že určitý počet lidi zadrželo. Podle ní šlo o osoby, které "narušovaly veřejný pořádek a odporovaly příslušníkům policie". Počet zadržených však ministerstvo neupřesnilo. Podle ochránců lidských práv už bylo během celé protestní vlny Bělorusku zadrženo více než 19.000 lidí a tisícovky jich byly zbity.
Dramatická situace vznikla ve Frunzenské čtvrti v Minsku. Vedle místního obchodu s potravinami se shromáždilo asi 1000 lidí. Když na místo přijeli příslušníci silových orgánů, mnoho protestujících se rozešlo, zůstalo jich asi jen 70. Policisté dali zbylým lidem jednu minutu na to, aby se rozešli, načež se jeden z přítomných mužů zeptal: "To už nemůžeme ani do obchodu?" Na to ho policisté popadli a odvlekli do přistavené dodávky," píše Tut.by s odvoláním na očitého svědka z místa.
Naopak například v Jihozápadní čtvrti se policistům shromážděné lidi rozehnat nepodařilo. Protestující zvedli ruce nad hlavu a na řadu naproti stojících policistů volali: "On (Lukašenko) vás nechá na holičkách!"
Mohutné demonstrace se konaly už 15. neděli v řadě. O předchozích dvou nedělích policie zadržela vždy na 1000 lidí. Podle agentury DPA se dnes demonstrace konaly i v jiných běloruských městech. Dnešní akce v Minsku se konala pod heslem "Pochod proti fašismu". Organizátoři tak reagovali na nařčení ze strany Lukašenka, že jsou fašisti.
Protesty demokratizačního hnutí se konají už více než tři měsíce. Hnutí požaduje konec policejního násilí proti pokojným demonstrantům, propuštění všech politických vězňů a nové prezidentské volby. Demonstrace opět nabyly na síle po smrti 31letého protestujícího Romana Bondarenka, který zemřel tento měsíc v nemocnici poté, co ho podle demonstrantů surově zbily bezpečnostní síly.
Související
Rusko rozmístilo u hranic NATO 360 tisíc vojáků, píše tisk. Šíříte fake news, varuje média rozvědka a armáda
Litva schválila sestřelování balonů z Běloruska
Bělorusko , demonstrace v Bělorusku
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno před 1 hodinou
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 1 hodinou
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
před 2 hodinami
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
před 3 hodinami
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
před 4 hodinami
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 4 hodinami
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 5 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 6 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 8 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 9 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 9 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 10 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 11 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 12 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 13 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
Uplynulý rok 2025 se do dějin evropské ekonomiky zapíše jako období hlubokého otřesu a nejistoty. Server Politico jej popisuje jako jeden z nejvíce vyčerpávajících roků pro unijní obchod, kterému dominoval nevybíravý tlak staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten od svého lednového návratu do úřadu nešetřil na adresu Bruselu urážkami a označil Evropskou unii za uskupení vytvořené k parazitování na Americe, což následně podpořil zavedením nejtvrdších celních bariér za posledních sto let.
Zdroj: Libor Novák