Běloruská policie pozatýkala desítky demonstrantek

Stovky žen se dnes v běloruské metropoli Minsku zúčastnily další z demonstrací proti režimu autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Policie proti tomuto protestu tvrdě zasáhla a do večera zadržela nejméně 46 protestujících, uvedla agentura Reuters s odvoláním na lidskoprávní aktivisty. Na videonahrávkách bylo vidět, jak maskovaní příslušníci bezpečnostních sil ženy brutálně odvlékají do policejních aut, napsala agentura DPA.

Běloruská policie pozatýkala desítky demonstrantek
doporučujeme

V Bělorusku přívrženci opozice protestují proti falšování výsledků prezidentských voleb z 9. srpna, které oficiálně podle úřadů pošesté vyhrál Alexandr Lukašenko, tentokrát s více než 80 procenty hlasů. Opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská podle úřadů získala jen deset procent hlasů. Opozice, stejně jako například Evropská unie, považuje tento výsledek hlasování za zfalšovaný.

Podle nezávislého zpravodajského portálu tut.by se dnešního protestního průvodu zúčastnilo přes 10.000 žen. Některé z nich nesly transparenty s nápisy "Kde je naše Máša?" nebo "Vraťte nám naši Mášu!", jimiž se dožadovaly propuštění čelné představitelky běloruské opozice Maryje Kalesnikavové. "Svaťa je moje prezidentka, Máša je moje královna," stálo na jednom z transparentů, který držel kdosi v davu protestujících.

Kalesnikavovou v pondělí zadrželi maskovaní lidé, zřejmě pracovníci běloruských bezpečnostních orgánů, a v noci na úterý se ji pokusili s použitím násilí dostat ven ze země, přes hranici do Ukrajiny. To se jim však nepodařilo, protože žena před hranicí roztrhala svůj cestovní pas a vylezla oknem z auta, které ji mělo přes hranici převézt. Poté byla zatčena. Agentura DPA uvedla, že Kalesnikavová byla před dnešními protesty převezena z Minsku do věznice v městě Žodzina, které se nachází severovýchodně od běloruské metropole.

Cichanouská, kterou režim donutil den po volbách odjet do Litvy, dnes Lukašenkovi vzkázala, že "násilí, které používáte proti ženám, je ostudné."

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie rozehnala v Londýně demonstranty proti opatřením. Nedodrželi…

26.09.2020 17:28 Několik tisíc lidí dnes přišlo protestovat na londýnském Trafalgarském náměstí proti zpřísňování…

Ukrajina drží smutek za 26 zemřelých při páteční havárii letadla

26.09.2020 16:53 Ukrajina dnes drží státní smutek kvůli páteční havárii vojenského letounu s 27 armádními piloty a…

Ukrajina za den zaznamenala rekordních 3.833 případů koronaviru

26.09.2020 11:33 Ukrajina zaznamenala za uplynulý den rekordních 3833 případů koronaviru, uvedla dnes agentura…

U ukrajinského Charkova se zřítil vojenský letoun, nejméně 22 mrtvých

25.09.2020 21:59 Aktualizováno Nejméně 22 osob zahynulo, když se dnes večer na východě Ukrajiny zřítil vojenský letoun. Antonov An…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama