Běloruské ministerstvo vnitra ohlásilo téměř osm stovek zatčených

Pořádkové síly během nedělních protestů proti režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka zadržely 774 lidí. Aktualizovanou bilanci dnes oznámilo běloruské ministerstvo vnitra. V letovisku Soči na jihu Ruska dnes jedná Lukašenko se svým nejbližším spojencem, ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Nedělní demonstrace v Bělorusku
doporučujeme

Mluvčí ministerstva vnitra podle agentury TASS současně uvedla, že nedělních demonstrací se zúčastnilo "přibližně 22.000 lidí". Ze 744 zadržených demonstrantů zůstává 544 v policejních celách, než o nich rozhodnou soudy.

Nezávislá a zahraniční média se přitom shodují, že jen v Minsku se na nedělním "Pochodu hrdinů" sešlo přinejmenším 100.000 lidí, podobně jako předchozí neděle. "Jsi krysa," skandoval dav v hlavním městě na Lukašenkovu adresu. Demonstrovalo se i v dalších městech.

Bělorusko zažívá největší protesty od vyhlášení nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Vypukly po sporných prezidentských volbách z 9. srpna, po nichž úřady vyhlásily vítězem Lukašenka, který zemi vládne tvrdou rukou už 26 let. Opozice považuje tyto výsledky za zfalšované, neuznala je ani Evropská unie. Každou neděli se podle odhadů opozice i novinářů protestů v Minsku účastní kolem 100.000 lidí.

Pozornost je dnes upřena na černomořské letovisko Soči na jihu Ruska, kam dnes přiletěl Lukašenko za svým hlavním spojencem, ruským prezidentem. S Putinem má jednat "mezi čtyřma očima", uvedla běloruská státní agentura Belta.

Jde o první Lukašenkovu zahraniční cestu a první osobní setkání obou vůdců od srpnových voleb. Putinovy kroky podle agentury Reuters naznačují, že si nepřeje, aby vůdce sousední republiky sesadila ulice, jakkoli Lukašenko často bývá nepříjemný a obtížný spojenec. Pán Kremlu minulý měsíc oznámil, že na Lukašenkovu žádost vytvořil "zálohu" pořádkových sil, která má být nasazena v sousední zemi, ale jen v případě, že to bude nezbytně nutné.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boj s koronavirem naráží na trpělivost lidí a blahobyt, varuje renomovaný…

29.09.2020 00:01 NÁZOR - Na jaře letošního roku, kdy byla koronavirová pandemie na svém začátku, modelová studie…

Čínský umělec Wej-wej protestoval proti vydání Assange

28.09.2020 21:56 Čínský umělec a aktivista Aj Wej-wej dnes mlčením protestoval před londýnským soudem proti možnému…

Jeden z obviněných Rusů popřel účast na sestřelení MH17

28.09.2020 21:38 Obhájkyně jednoho z Rusů, kteří byli obviněni z účasti na sestřelení civilního letadla na lince…

Covid: Nizozemí zpřísňuje omezení, situace je kritická na severovýchodě…

28.09.2020 20:14 Nizozemsko zpřísní restrikce zavedené v boji s koronavirovou nákazou, oznámil dnes premiér Mark…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama