Bosna kvůli koronaviru vyhlásila stav katastrofy, Severní Makedonie odkládá volby

Bosna a Hercegovina vyhlásila kvůli koronaviru stav katastrofy, aby mohla lépe koordinovat potřebná opatření mezi oběma autonomními regiony, které stát tvoří. Oznámil to dnes předseda ústřední vlády Zoran Tegeltija.

Bosňácko-chorvatská Federace Bosny a Hercegoviny (FBaH) a autonomní Republika srbská dle Reuters vyhlásily stav katastrofy už v pondělí a přijaly naléhavá opatření, která mají šíření nákazy zabránit. Každý region tak ale učinil samostatně.

Bosna dosud potvrdila 26 případů nákazy, bez obětí na životech, poznamenala agentura Reuters.

Bosnu a Hercegovinu tvoří bosňácko-chorvatská Federace Bosny a Hercegoviny a Republika srbská na základě mírové dohody z roku 1995, jež ukončila krvavou občanskou válku. Obě entity přitom mají rozsáhlou autonomii, která značně omezuje funkčnost celostátních orgánů, včetně vlády a parlamentu.

Severní Makedonie se dnes přidala k zemím, které kvůli koronavirové pandemii odsunuly konání voleb. Všechny politické strany se dohodly, že předčasné všeobecné volby vypsané na 12. dubna se odkládají, sdělil médiím předseda vládnoucí Sociálnědemokratické strany Zoran Zaev.

Ја отворив и потребата од воведување вонредна состојба, која е неопходна за да може брзо и ефикасно да се донесат мерки особено за здравствената состојба на граѓаните, но и за економските мерки за помош кон стопанството и граѓаните.➡️ https://t.co/lXIxCxB5mO

— Зоран Заев (@Zoran_Zaev) March 17, 2020

"Zdraví a bezpečnost našich občanů je na prvním místě... Všichni jsme se shodli na tom, že nejsou podmínky pro uskutečnění voleb," oznámil ve Skopji expremiér Zaev novinářům po schůzce vedoucích představitelů severomakedonských politických stran.

Severní Makedonie zatím registruje 26 potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, který se začal koncem loňského roku šířit z čínského města Wu-chanu. Vláda už minulý týden přijala řadu opatření zaměřených na zpomalení epidemie tohoto koronaviru. Patří mezi ně například zákaz veřejných shromáždění nebo zavření hranic pro vstup cizinců do země.

Související

Antony Blinken

Blinken pohrozil sankcemi proti těm, kdo podrývají mírovou dohodu o Bosně

Spojené státy, které pomohly dojednat Daytonskou dohodu z roku 1995 o ukončení konfliktu v Bosně a Hercegovině, varují, že mohou uvalit sankce proti těm, kdo tuto smlouvu podrývají nebo se snaží destabilizovat centrální instituce státu. V úterý to podle agentury Reuters řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Více souvisejících

bosna a hercegovina Severní Makedonie Zoran Zaev Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy