Bosna potvrdila první dva případy koronaviru Covid-19

Bosna dnes potvrdila první dva případy nákazy novým koronavirem, uvedla agentura Reuters s odvoláním na ministra zdravotnictví autonomní Republiky srbské. Ta je součástí Bosny a Hercegoviny.

Koronavirem se dle Reuters nakazil muž středního věku, který se koncem února vrátil z Itálie, a jeho dítě, uvedl ministr Alen Šeranić. Pacient je ve stabilním stavu a je hospitalizován ve městě Banja Luka, které je správním střediskem bosenské Republiky srbské. "Testy na koronavirus byly u jeho ženy negativní, ale jeho dítě bylo pozitivní," řekl na tiskové konferenci.

Následovat mají testy dětí, které se ve škole dostaly do kontaktu s infikovaným spolužákem. Škola zůstane v příštích dnech zavřená.

"Je to první případ nákazy. Nebyl neočekávaný, předpokládaný byl od propuknutí nákazy v Itálii, která patří mezi naše největší obchodní partnery," řekl Šeranić.

Bosnu a Hercegovinu tvoří bosňácko-chorvatská Federace Bosny a Hercegoviny a Republika srbská na základě mírové dohody z roku 1995, jež ukončila krvavou občanskou válku. Obě entity přitom mají rozsáhlou autonomii, která značně omezuje funkčnost celostátních orgánů, včetně vlády a parlamentu.

Zdravotnické úřady v obou entitách připravily izolaci nakažených pacientů v nemocnicích a vyzvaly občany, aby dbali zejména na hygienu. Mnoho nemocnic v posledních dnech zastavilo nebo omezilo návštěvy, poznamenal Reuters.

Nákaza novým koronavirem propukla loni v prosinci v Číně, odkud se mezitím rozšířila do téměř osmi desítek zemí. Nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehly více než 3000 lidí.

Související

Antony Blinken

Blinken pohrozil sankcemi proti těm, kdo podrývají mírovou dohodu o Bosně

Spojené státy, které pomohly dojednat Daytonskou dohodu z roku 1995 o ukončení konfliktu v Bosně a Hercegovině, varují, že mohou uvalit sankce proti těm, kdo tuto smlouvu podrývají nebo se snaží destabilizovat centrální instituce státu. V úterý to podle agentury Reuters řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Více souvisejících

bosna a hercegovina Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

včera

včera

včera

Čečenský vůdce Kadyrov velebí syna, který na videu mlátí vězně

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov vyjádřil na sociální síti hrdost na dospívajícího syna Adama, který na zveřejněném videu mlátí vězně podezřelého ze spálení koránu. Chlapec podle svého otce udělal správnou věc. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy