Bosna přemístila 1500 migrantů do kritizovaného tábora, panují tam nevhodné podmínky

Policie na západě Bosny v úterý nuceně přemístila kolem 1500 migrantů a uprchlíků z města Bihače do kritizovaného provizorního uprchlického tábora Vučjak. Informoval o tom dnes list Dnevni avaz. Podle humanitárních pracovníků jsou ve Vučjaku nevhodné životní podmínky.

Úřady Unsko-sanského kantonu sdělily, že v úterý se jednalo o přemístění osob, které neměly v Bihači legální ubytování. To znamená, že tito lidé přebývali buď na veřejných místech, nebo v opuštěných objektech v centru města.

"Během včerejší (úterní) akce bylo ve Vučjaku umístěno kolem 1500 lidí, kteří neměli odpovídající ubytování, takže v tomto prozatímním přijímacím centru nyní pobývá okolo 2300 migrantů," sdělil médiím mluvčí ministerstva vnitra Unsko-sanského kantonu. Dodal přitom, že úřady budou dál prověřovat nelegální ubytovávání osob nezákonně pobývajících v Bosně a Hercegovině.

Do Bosny už letos nezákonně vstoupily tisíce migrantů, kteří se chtějí dostat do západní Evropy. Snaží se v cestě pokračovat přes Chorvatsko, které však své hranice přísně střeží. Proto množství běženců setrvává na bosenském území u chorvatských hranic, především v oblasti Bihače, a čeká, až se jim naskytne příležitost do sousední země proniknout za pomoci převaděčů.

Bihačské úřady čelí kritice kvůli podmínkám ve stanovém táboře Vučjak, který stojí asi deset kilometrů od města na místě bývalé skládky. V přilehlé oblasti se navíc stále nacházejí miny nastražené za války v letech 1992-1995.

Starosta Bihače Šuhret Fazlić začátkem týdne znovu upozornil nadřízené státní orgány, že město už nemá další prostředky k udržování Vučjaku. Varoval přitom i před možnou krizí během nadcházející zimy.

Červený kříž města Bihače dnes dal najevo, že už nemůže zaručit zajišťování potřeb takového počtu lidí, jaký nyní ve Vučjaku je. "Ráno jsme v táboře našli velké množství lidí, všechny stany jsou plné. Jsme nuceni přejít na nový způsob rozdělování jídla, ale bojíme se, že sami nedokážeme tento tábor udržovat odpovídajícím způsobem. Obávám se, že je před námi období nejistoty," řekl novinářům mluvčí místního Červeného kříže Selam Midžić.

Běženci ve Vučjaku pobývají v plachtových stanech, kde leží matrace přímo na zemi. Hygienické podmínky jsou tam podle médií velmi špatné a příděly jídla nuzné.

Související

Antony Blinken

Blinken pohrozil sankcemi proti těm, kdo podrývají mírovou dohodu o Bosně

Spojené státy, které pomohly dojednat Daytonskou dohodu z roku 1995 o ukončení konfliktu v Bosně a Hercegovině, varují, že mohou uvalit sankce proti těm, kdo tuto smlouvu podrývají nebo se snaží destabilizovat centrální instituce státu. V úterý to podle agentury Reuters řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Více souvisejících

bosna a hercegovina uprchlíci migrace

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Smuteční hosté se loučí s Karlem Schwarzenbergem v katedrále svatého Víta. (9.12.2023) Prohlédněte si galerii

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále probíhá zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Rusku budou poprvé třídenní. Spravedlivé Rusko potvrdilo Putinovu kandidaturu

Ruská Ústřední volební komise (ÚVK) oznámila, že prezidentské volby v Rusku se poprvé uskuteční v průběhu tří dnů, konkrétně od 15. do 17. března 2024. Podle agentury Reuters předsedkyně ÚVK Ella Pamfilovová podle Moscow Times uvedla, že členové ÚVK tento návrh podpořili v poměru hlasů 13 ku jednomu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy