Britský nejvyšší soud se nebude zabývat odvoláním Assange proti vydání do USA

Britský nejvyšší soud se dnes odmítl zabývat odvoláním zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange proti rozhodnutí o jeho vydání do Spojených států, kde má čelit obvinění ze špionáže. V USA mu v případě odsouzení hrozí až 175 let vězení za zveřejnění tajných dokumentů o amerických vojenských misích v Afghánistánu a v Iráku, informují tiskové agentury

Vrchní soud v Londýně v lednu rozhodl, že Assange se může odvolat k britskému nejvyššímu soudu. Ten se dnes odmítl jeho případem zabývat, protože "nevznesl žádný sporný právní bod". O případném vydání tak rozhodne britské ministerstvo vnitra.

Rozhodnutí podle agentury AP v Británii zřejmě vyčerpalo Assangeovy právní možnosti, aby se vyhnul soudnímu procesu v USA. Padesátiletý Australan však stále může usilovat o to, aby se jeho případ dostal k Evropskému soudu pro lidská práva. Assange se také může pokusit napadnout případné rozhodnutí o jeho vydání, které vydá ministerstvo vnitra.

Americká justice hodlá Assange soudit na základě obvinění ze špionáže. Podle amerických vyšetřovatelů Assange společně s bývalou armádní analytičkou Chelsea Manningovou ukradl a zveřejnil tajné dokumenty týkající se amerických vojenských misí v Afghánistánu a v Iráku, a ohrozil tak životy informátorů pracujících pro Američany.

Jeho stoupenci Assange naopak považují za investigativního novináře, který veřejnosti přinesl informace o válečných zločinech. Assange už strávil přes dva roky v londýnské věznici s nejvyšší ostrahou Belmarsh.

Londýnský soud původně začátkem ledna loňského roku rozhodl, že Assange do USA s ohledem na jeho duševní zdraví nevydá. Spojené státy však lékařské zprávy napadly a uspěly s odvoláním. Cestu k Assangeovu vydání do USA loni v prosinci otevřel britský odvolací soud.

Související

Více souvisejících

Julian Assange soudy Velká Británie

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ministerstvo obrany

Dánsko a Nizozemsko budou financovat české dodávky zbraní na Ukrajinu

Česká republika se dohodla s Dánskem a Nizozemskem, že za jejich finanční podporu bude dodávat české zbraně Ukrajině. Tuto dohodu dnes podepsal náměstek české ministryně obrany Daniel Blažkovec na okraji jednání tzv. kontaktní skupiny pro Ukrajinu, které se konalo na americké letecké základně Ramstein v Německu, společně se zástupci Dánska a Nizozemska.

včera

včera

V ruském Soči hoří sklad s palivem, zřejmě po útoku dronu

V černomořském ruském letovisku Soči hoří nedaleko letiště. Podle agentury APA to uvedla ruská tisková agentura RIA Novosti ve středu ráno.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy