Poslanci dolní komory britského parlamentu dnes budou mít příležitost vzdát hold královně Alžbětě II., která ve čtvrtek zemřela po 70 letech vlády. Kvůli jejím úmrtí přeruší běžné zasedání, napsal server BBC. Británie se ode dneška připravuje na formální přijetí nového monarchy.
Dnešní zasedání dolní komory nezačne v plánovaných 9:30 místního času (10:30 SELČ), ale úderem poledne, kdy mohou poslanci vzpomenout na zesnulou královnu. Očekává se, že sezení potrvá do 22:00 místního času (23:00 SELČ).
Sněmovna pak vzácně zasedne i v sobotu, kdy malá část poslanců složí přísahu novému králi Charlesovi III., nejstaršímu synovi panovnice. Vzdát hold Alžbětě II. pak budou moci poslanci opět až do večera.
Británie se počínaje dneškem začne připravovat na královnin pohřeb, který by se měl podle protokolu konat deset dní po Alžbětině úmrtí, a formální předání vlády novému panovníkovi. Podle BBC se dnes král Charles III. s královnou manželkou Camillou vrátí do Londýna ze skotského zámku Balmoral, kde Alžběta II. zemřela.
Pozornost se upírá na dnešní proslov krále, který oznámil jeho mluvčí. Čas ještě není známý. Očekává se také, že král přijme na své první audienci premiérku Liz Trussovou, kterou královna do funkce jmenovala teprve v úterý.
Související
Další rozměr kauzy bývalého prince Andrewa. Poslanci mohou zahájit vyšetřování
Britové chtějí zařídit, aby se Andrew za žádných okolností nestal králem
Parlament Velké Británie , Velká Británie , Královna Alžběta II.
Aktuálně se děje
včera
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
včera
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
včera
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
včera
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
včera
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
včera
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
včera
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
včera
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
včera
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
včera
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
včera
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
včera
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
včera
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
včera
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
včera
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
včera
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
včera
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
včera
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
2. května 2026 21:57
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
2. května 2026 21:04
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.
Zdroj: David Holub