Bývalý kancléř Schröder jednal v Moskvě s Putinem o Ukrajině

Bývalý německý sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder, který je znám blízkým vztahem k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, jednal v Moskvě se šéfem Kremlu o mírovém řešení války na Ukrajině.

Dnes o tom s odvoláním na své zdroje informoval portál Politico s tím, že výsledky rozhovoru známé nejsou. Německá média Schröderovu cestu do Ruska považují za překvapení, protože bývalý kancléř v posledních týdnech čelil tvrdému tlaku, aby se od ruské invaze jasně distancoval a aby se vzdal funkcí v ruských státních energetických společnostech.

Portál Politico uvedl, že návštěva Moskvy navázala na Schröderův rozhovor s ukrajinskou delegací v Istanbulu. S delegací, kterou vedl ukrajinský poslanec Rustem Umerov, se Schröder za přispění tureckého ministerstva zahraničí sešel v pondělí. Umerov iniciativu nekomentoval, ale podle Politico jednal na základě instrukcí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Schröder následně kontaktoval Moskvu a požádal o schůzku s Putinem. Ačkoli si nebyl podle Politico jistý, zda bude mít Putin o setkání zájem, Kreml setkání obratem odsouhlasil. Portál uvedl, že ho Kreml vyzval, aby počkal v Istanbulu do středy na ruské letadlo, které ho společně s jeho jihokorejskou manželkou Kim So-jon dopraví do Moskvy.

V turecké Antalyi se dnes mezitím sešli ministři zahraničí Ukrajiny a Ruska Dmytro Kuleba a Sergej Lavrov. Jednání ale žádný výsledek nepřineslo, a to ani v otázce příměří.

Deník Bild k jednání bývalého kancléře s Putinem napsal, že Schröder odjel do Moskvy bez koordinace s německou vládou a bez toho, aby informoval domovskou sociální demokracii (SPD). Někdejší kancléř, který s ohledem na své současné angažmá v ruských podnicích je v podstatě Putinovým zaměstnancem, není v Rusku jako německý politický vyslanec, dodal list.

Schröder dosud ruskou invazi komentoval prohlášením na sociální síti LinkedIn, ve kterém napsal, že se obě strany, tedy Rusko i Západ, dopustily chyb, což ale Moskvu neopravňuje k tomu, aby na obranu svých bezpečnostních zájmů nasadila vojenské prostředky. O tvrdých sankcích uvedl, že je třeba předejít zpřetrhání zbývajících politických, hospodářských a společenských vazeb mezi Ruskem a Evropou.

Trnem v oku jsou pro mnoho Němců a především pro sociální demokracii funkce, které Schröder zastává v ruských firmách. Působí totiž ve společnostech Nord Stream AG a Nord Stream 2 AG. Tyto podniky spravují plynovody vedené Baltským mořem, které spojují Rusko a Německo. Zatímco plynovod Nord Stream je v provozu, spuštění produktovodu Nord Stream 2 Německo zablokovalo. Schröder je činný také v ruské státní energetické společnosti Rosněfť, nabídku má i z ruského státního plynárenského podniku Gazprom.

SPD na konci února Schrödera dopisem vyzvala, aby z ruských firem odstoupil. Někdejší kancléř na to dosud nereagoval. Konkrétní lhůtu však nedostal. Manželka bývalého kancléře Kim So-jon na sociálních sítích vyjádřila rozhořčení, jakému tlaku je její muž vystaven. Také uvedla, že se na Schrödera mnozí obracejí, zda by mohl pomoci s vyjednáváními. Dnes pak na instagramu zveřejnila fotku, jak se u okna s výhledem na moskevské Rudé náměstí a chrám Vasila Blaženého modlí.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ukrajina Rusko Gerhard Schröder

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Už žádný Xbox a PlayStation. Putin nařídil vládě, aby vymyslela, jak vyrobit vlastní herní konzole

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu nařídil ruské vládě, aby hledala způsoby podpory výroby domácích herních konzolí, informuje ruská státní tisková agentura TASS. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy