Do Minsku se autobusy sjeli stoupenci Lukašenka

V běloruské metropoli Minsku se dnes koná akce na podporu prezidenta Alexandra Lukašenka, jehož vítězství v prezidentských volbách je zpochybňováno běloruskou opozicí i širokou veřejností. Na prostranství před sídlem vlády, kam Lukašenkovy stoupence svezly autobusy, se podle agentry TASS sešlo několik tisíc lidí, na náměstí hrají vlastenecké písně.

Do Minsku se autobusy sjeli stoupenci Lukašenka
doporučujeme

Akce začala o něco později, než bylo naplánováno. Před shromážděnými lidmi se stáními zeleno-červenými vlajkami vystoupil poslanec Henadz Davydzka, který uvedl, že "nastala chvíle, kdy je vlast v nebezpečí". "Vážíme si volby těch, kdo s námi nesouhlasí, ale chceme, aby si i oni vážili naší volby," řekl Davydzka.

K náměstí Nezávislosti, kde se provládní demonstrace koná, se podle TASS trousí také malé skupiny představitelů protestního hnutí, někteří z protestujících vykřikují slogany. Podle portálu Tut.by je v okolí náměstí již od rána mnoho příslušníků policie. Agentura TASS dnes dříve psala o tom, že lidé z autobusů odmítají odpovědět na otázku, odkud přicestovali.

Stovky lidí v běloruském Gomelu se dnes přišly rozloučit s Aljaksandrem Vichorem, který byl zatčen při protestech proti falšování volebních výsledků a nedlouho poté zemřel v nemocnici, informuje dnes agentura DPA. Na vzpomínkové akci vystoupila také matka zemřelého, která viní ze smrti syna policii.

Pětadvacetiletý muž, který podle matky trpěl srdeční chorobou, byl zatčen v neděli v den voleb, když byl na cestě za svojí přítelkyní. Úřady jeho smrt oznámily teprve ve středu s upřesněním, že příčinu jeho smrti musí vyjasnit soudní lékař.

Podle oficiálních výsledků ve volbách opět zvítězil dlouholetý prezident Alexandr Lukašenko, zatímco opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská získala 10,1 procent hlasů. Nedlouho po oznámení odhadů výsledků Bělorusko zachvátily protesty. Proti demonstrantům tvrdě zasáhly pořádkové jednotky. Nejméně dva lidé v souvislosti se zásahy zemřeli a přibližně 6700 dalších lidí bylo zatčeno. Zadržení lidé, z nichž část už byla propuštěna, si stěžují na tvrdé zacházení, kruté bití, ponižování a vyhrůžky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi uprchlíky a ekonomickými migranty nemůžeme rozlišovat, tvrdí právník

24.09.2020 00:01 NÁZOR - Migranti uvěznění v přelidněném běženeckém táboře Moria, který tento měsíc vyhořel, čekali…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu, podle…

23.09.2020 22:06 Aktualizováno Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Policie v Minsku použila vodní děla a zatýká demonstranty

23.09.2020 20:34 Aktualizováno Běloruská policie použila vodní děla k rozehnání demonstrantů, kteří v hlavním městě protestovali…

Ruská stíhačka se zřítila během výcviku, možná byla sestřelena

23.09.2020 20:03 Aktualizováno Ruskou stíhačku Su-30, která se v úterý zřítila u Tveru, mohla omylem sestřelit jiná stíhačka během…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama