Dodik nevěří v zachování Bosny a Hercegoviny. Odtržení Republiky srbské prý ale neplánuje

Předák bosenských Srbů Milorad Dodik potvrdil, že nevěří v budoucnost existence státu Bosna a Hercegovina, ale odmítl, že by plánoval odtržení jedné z jeho částí, Republiky srbské (RS). Nicméně rozpad země podle něj vyloučit nelze.

Politik označovaný za proruského stoupence připojení RS k Srbsku to řekl regionální televizi N1. "Jsem přesvědčený, že se ukáže, že Bosna a Hercegovina nemůže existovat. To není nějaká moje nenávist nebo bláznivý nápad. Je to moje hodnocení, že existovat nemůže," uvedl Dodik. Řekl ale také, že srbský prezident Aleksandar Vučić je proti narušení územní celistvosti Bosny.

"Nikdo nemá plán odtržení, tady (v RS) nic takového není. Nám se vyčítá, že nevylučujeme možnost, že se to jednoho dne stane. Ne proto, že to chceme, ale protože Bosna nemůže (existovat). Já jsem zastáncem toho, aby se tu udělalo něco udržitelného a aby nedošlo ke konfliktu," prohlásil Dodik, který je srbským členem bosenského předsednictva, tříčlenné kolektivní hlavy státu.

Podle jeho přesvědčení se přes veškeré úsilí mezinárodního společenství nepodařilo z Bosny a Hercegoviny udělat fungující zemi.

"Proč Američané podporují existenci Bosny a Hercegoviny, v níž nejsou spokojení Bosňáci (dříve Muslimové), protože nedostali všechno, v níž jsou nespokojení Srbové a v níž jsou Chorvaté v politickém smyslu devastovaní z hlediska práva?" hájí Dodik svou nedůvěru v přežití Bosny.

Bosnu a Hercegovinu tvoří bosňácko-chorvatská Federace Bosny a Hercegoviny a Republika srbská na základě mírové dohody z roku 1995, jež ukončila krvavou občanskou válku. Obě entity přitom mají rozsáhlou autonomii, která značně omezuje funkčnost celostátních orgánů, včetně vlády a parlamentu.

Související

Sergej Lavrov

Diplomatická rozmíška na Balkáně: Zástupci Bosňáků a Chorvatů odmítli mluvit s Lavrovem

Zástupci Bosňáků a Chorvatů v kolektivní hlavě bosenského státu Šefik Džaferović a Željko Komšić se odmítli zúčastnit dnešního setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v Sarajevu. Důvodem jejich rozhodnutí je pondělní večerní samostatný rozhovor šéfa ruské diplomacie se třetím, srbským členem předsednictva Bosny a Hercegoviny Miloradem Dodikem, který nyní tomuto orgánu předsedá.

Více souvisejících

Milorad Dodik bosna a hercegovina Aleksandr Vučič (srbský prezident) srbsko

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

Budoucí vstup Ukrajiny do EU v Maďarsku narazil. Orbánovi se členství Kyjeva nelíbí

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek prohlásil, že je potřeba zodpovědět některé "velmi dlouhé a složité otázky", než bude moci Evropská unie zahájit rozhovory o členství s Ukrajinou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy