Přízrak nové války v Evropě. Může vypuknout "do hodiny" s podporou Putina

V případě, že Milorad Dodik oznámí odtržení, je politik z vládnoucí strany v srbské části Bosny a Hercegoviny přesvědčen, že válka vypukne během hodiny. Podle něho o tom není pochyb. Rusko podporuje úsilí místních úřadů o odtržení od zbytku země, což pro Západ znamená využití „balkánského kotle“ v konfliktu.

Na žádost bosenskohercegovského velvyslance bude Valné shromáždění OSN hlasovat o rezoluci, která by formálně uznala události ve Srebrenici v roce 1995 jako genocidu a zároveň vyhlásila 11. července dnem památky obětí. Německý deník Die Welt varuje, že tato iniciativa může vést k eskalaci konfliktů mezi etnickými menšinami v Bosně a Hercegovině.

Prezident Republiky srbské, což je část Bosny a Hercegoviny, nikoli Srbska, Milorad Dodik, oznámil, že pokud bude rezoluce přijata, "stáhne se z rozhodovacích procesů bosňáckého státu". Podle něj úřady v oblasti, kde převažují Srbové, "již projevují odhodlání k dosažení nezávislosti".

Místní politici zdůrazňují, že pokud Dodik splní své sliby, bude to nejhorší možný scénář. „Pokud by oznámil odtržení, do hodiny by zde vypukla válka,“ řekl jeden z jeho dvou zástupců, Camil Durakovič, v rozhovoru pro deník. Durakovič je proti rozdělení země, ale podle svých slov "může jen varovat".

Dodik usiluje o oddělení Republiky srbské od bosenského státu již dlouhou dobu, a v posledních týdnech se tomuto cíli věnuje ještě intenzivněji než předtím. Jeho úsilí v této věci podporuje ruský prezident Vladimir Putin.

Podle odborníků citovaných v deníku Wall Street Journal má Kreml zájem destabilizovat situaci na Balkáně, aby tak snížil vliv západních zemí. Účastník diskuze v německém Die Weltu apeluje na mezinárodní společenství, aby zasáhlo.

Do debaty se také zapojil srbský prezident Aleksandar Vučić, který varoval před možnými důsledky přijetí rezoluce. Může to vést k nárokům na válečné reparace vůči Bělehradu a ohrozit existenci Republiky srbské, která vznikla Daytonskou mírovou dohodou.

Německý list zdůrazňuje, že Bosna a Hercegovina je nejslabším státem na západním Balkáně a momentálně čelí nejvážnější krizi od války v Jugoslávii. Existence jakéhokoli konfliktu by mohla připomínat tragédii, která se odehrála v 90. letech.

Související

Sergej Lavrov

Diplomatická rozmíška na Balkáně: Zástupci Bosňáků a Chorvatů odmítli mluvit s Lavrovem

Zástupci Bosňáků a Chorvatů v kolektivní hlavě bosenského státu Šefik Džaferović a Željko Komšić se odmítli zúčastnit dnešního setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v Sarajevu. Důvodem jejich rozhodnutí je pondělní večerní samostatný rozhovor šéfa ruské diplomacie se třetím, srbským členem předsednictva Bosny a Hercegoviny Miloradem Dodikem, který nyní tomuto orgánu předsedá.

Více souvisejících

Milorad Dodik bosna a hercegovina Republika srbská Srbsko Aleksandr Vučič (srbský prezident) Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Ilustrační foto

Počasí většinu lidí na světě znepokojuje. Začněte s klimatickými změnami něco dělat, chtějí po svých vládách

Čtyři z pěti lidí si přejí, aby jejich země posílila závazky v oblasti boje proti klimatickým změnám, vyplývá z celosvětového průzkumu Rozvojového programu OSN (UNDP), Oxfordské univerzity a společnosti GeoPoll. Průzkum zveřejněný na webu France24 byl realizován na vzorku 75.000 respondentů v 77 zemích, které představují 87 procent světové populace.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Policie Chorvatsko

V Chorvatsku zadrželi Čecha kvůli smrtící explozi, kterou nepřežilo dítě

Ještě větší tragédie se stává z případu úmrtí dítěte po výbuchu v Chorvatsku, jak vycházejí najevo nové skutečnosti. Policie vyšetřuje šestačtyřicetiletého českého občana, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místo tvrdé konkurence kooperace. EU zkouší na Čínu její vlastní model ekonomického nátlaku

Evropské a čínské automobilky namísto konkurence přistupují ke spolupráci. Uvalení vysokých cel ze strany Evropské unie na dovoz z Číny tak patrně slouží jako prostředek k donucení jedné z největších ekonomik světa, aby tamní výrobci automobilů přišli přímo do Evropy. Některé významné evropské automobilky už oznámily brzké sloučení s čínskými konkurenty. 

včera

včera

včera

Donald Sutherland

Zemřel legendární herec Donald Sutherland

Z USA dnes přišla smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřel slavný herec Donald Sutherland, který zazářil například ve filmovém zpracování MASH. O úmrtí otce neméně známého Kiefera Sutherlanda informovala agentura CAA. 

včera

USA upřednostní při poskytování pomoci Ukrajinu, oznámil Bílý dům

Z USA přichází zpráva, která potěší Ukrajinu. Spojené státy americké přednostně pošlou ukrajinské armádě protivzdušné střely, které potřebuje ve válce s Ruskem. Ve čtvrtek to uvedl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy