Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

Státní představitelé Ázerbájdžánu, Kazachstánu i Ruska nicméně vyzvali veřejnost k zdržení se spekulací, dokud nebudou dokončeny vyšetřování. V této fázi bylo oznámeno pouze to, že letoun směřoval z Baku, hlavního města Ázerbájdžánu, do Grozného v Čečensku, ale byl kvůli husté mlze odkloněn do Aktau v Kazachstánu.

Podle letového plánu měl Airbus Embraer 190 směřovat na západ, avšak trasa letu vedla přes Kaspické moře na východ do Aktau. Důvod této změny není jasný. Portál Flightradar24 na sociálních sítích uvedl, že letadlo bylo vystaveno "rušení GPS signálu" v okolí Grozného, což mohlo narušit jeho navigaci a bezpečnost.

Data a videozáznamy havárie také naznačují možné problémy s kontrolou letadla. Státní média Ruska původně uváděla, že příčinou bylo střetnutí letadla s hejnem ptáků. Tento výklad však zpochybnili odborníci na letectví, včetně analytika Justina Crumpa, který uvedl, že rozsah poškození letadla odpovídá výbuchu v jeho blízkosti, pravděpodobně způsobenému protivzdušnou raketou.

Z 67 osob na palubě přežilo 29 lidí, včetně dvou dětí. Mezi mrtvými byli oba piloti a jeden palubní průvodčí. Kazachstánský místopředseda vlády Kanat Bozumbajev potvrdil, že nikdo z přeživších nebyl kazašské národnosti. Většina pasažérů byli občané Ázerbájdžánu, následováni cestujícími z Ruska, Kazachstánu a Kyrgyzstánu.

Někteří zranění byli ve čtvrtek přepraveni zpět do Ázerbájdžánu, přičemž pět z nich bylo ve vážném, ale stabilním stavu. Ázerbájdžánská státní agentura AZERTAC uvedla, že pro jejich transport byla vypravena speciální letecká linka.

Fotografie a videa pořízená z místa nehody ukazují díry v trupu letadla, které by mohly být způsobeny šrapnely. Tento typ poškození zpochybňuje oficiální tvrzení o střetu s ptáky. Podle ukrajinského experta Andrije Kovalenka je pravděpodobné, že letadlo bylo sestřeleno ruským protivzdušným systémem. Incident se odehrál krátce poté, co ukrajinské drony zasáhly jižní Rusko, což vyvolalo zvýšenou aktivitu ruských protivzdušných sil v oblasti.

Crump k této teorii uvedl, že neexistují důkazy, které by naznačovaly záměrný útok. Podle něj je pravděpodobnější, že šlo o tragickou chybu v kontextu napětí v regionu a obav Ruska z ukrajinských dronů.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek uvedl, že je předčasné vyvozovat jakékoli závěry o příčinách havárie. Kazachstánský senátor Maulen Ašimbajev zdůraznil, že všechny možné verze budou důkladně prozkoumány v rámci mezinárodní vyšetřovací komise, která zahrnuje zástupce Kazachstánu, Ázerbájdžánu a Ruska.

Prozatím zůstává příčina havárie nejasná, přičemž odborníci i veřejnost netrpělivě čekají na výsledky vyšetřování. Tato tragédie však již nyní vyvolává otázky ohledně bezpečnosti civilního letectví v konfliktních oblastech a potenciálních rizik spojených s narůstajícími vojenskými aktivitami v regionu.

Související

Více souvisejících

sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou

Na přelomu letošního a příštího roku budou teploty stoupat výrazně nad nulu. Vyplývá to z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní maxima budou téměř atakovat dvouciferné hodnoty. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy