Jak získat anektovaný Krym zpět? Ukrajina pracuje na nové strategii

Ukrajina pracuje na strategii návratu Krymu okupovaného Ruskem a počítá s vytvořením diplomatické platformy obdobné mírovým rozhovorům v běloruském Minsku. Ukrajinskému serveru LB to dnes řekl zmocněnec prezidenta Volodymyra Zelenského pro Krym Anton Korynevyč. Rusko ukrajinský poloostrov anektovalo před pěti lety, Kyjev ho stejně jako velká většina světového společenství dál považuje za součást ukrajinského území.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

Krym, ilustrační foto
doporučujeme

Mírové rozhovory v Minsku, na nichž se kromě evropských zprostředkovatelů podílejí zástupci Kyjeva, Moskvy a donbaských povstalců, v roce 2015 dospěly k dohodě o urovnání konfliktu na východě Ukrajiny. Navzdory dlouhé řadě neúspěšných pokusů o příměří vedly k výraznému oslabení bojů v Donbasu, kde proti sobě stojí ukrajinská armáda a separatisté podporovaní Moskvou.

Na strategii návratu Krymu podle Korynevyče ukrajinské vedení nepřestává pracovat, příslušná "skupina pro reintegraci" pracuje v prezidentské kanceláři. Zelenského zmocněnec zdůraznil, že v úvahu připadá pouze politické a diplomatické řešení. Moskva jakékoli debaty o Krymu odmítá a tvrdí, že územní příslušnost Krymu je jednou provždy vyřešena.

"Pro návrat Krymu Ukrajině je zapotřebí vytvořit platformu obdobnou minským mírovým rozhovorům nebo normandskému formátu," citovala Korynevyče agentura Interfax. Takzvaná normandská skupina, složená z nejvyšších představitelů Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa, je garantem minského procesu. Poprvé po třech letech se sejde 9. prosince na summitu v Paříži.

Na Krymu je podle Korynevyče internováno 110 osob, které ruské úřady obvinily z politicky motivovaných činů. Kyjev už předal Moskvě seznam pro případnou výměnu. Zatím poslední výměna vězňů se mezi oběma zeměmi uskutečnila letos v září.

Loading...
Vstupte do diskuze (34)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko přišlo o velkou ponorku. V Sevastopolu se potopila i s dokem

15.12.2019 18:34 Aktualizováno V krymském přístavu Sevastopol se v noci na dnešek potopila velká dieselová ponorka i s plovoucím…

Kvůli zemětřesení v Albánii se zatýká. Devět lidí obviněno z vraždy

15.12.2019 08:25 Policie v Albánii v souvislosti s následky nedávného ničivého zemětřesení zatkla devět lidí. Čelí…

Konflikt v Donbasu: Ukrajina zvažuje krok, který podráždí Rusko

14.12.2019 21:47 Aktualizováno Ukrajina bude požadovat vyslání mírového kontingentu OSN na povstalecká území v Donbasu, pokud…

Rusko opět zasáhla vlna výhrůžek bombou, evakuovány stovky tisíc lidí

14.12.2019 10:21 Rusko znovu postihla vlna anonymních telefonátů, jejichž autoři vyhrožují bombovým útokem. Podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama