Jak získat anektovaný Krym zpět? Ukrajina pracuje na nové strategii

Ukrajina pracuje na strategii návratu Krymu okupovaného Ruskem a počítá s vytvořením diplomatické platformy obdobné mírovým rozhovorům v běloruském Minsku. Ukrajinskému serveru LB to dnes řekl zmocněnec prezidenta Volodymyra Zelenského pro Krym Anton Korynevyč. Rusko ukrajinský poloostrov anektovalo před pěti lety, Kyjev ho stejně jako velká většina světového společenství dál považuje za součást ukrajinského území.

Krym, ilustrační foto
doporučujeme

Mírové rozhovory v Minsku, na nichž se kromě evropských zprostředkovatelů podílejí zástupci Kyjeva, Moskvy a donbaských povstalců, v roce 2015 dospěly k dohodě o urovnání konfliktu na východě Ukrajiny. Navzdory dlouhé řadě neúspěšných pokusů o příměří vedly k výraznému oslabení bojů v Donbasu, kde proti sobě stojí ukrajinská armáda a separatisté podporovaní Moskvou.

Na strategii návratu Krymu podle Korynevyče ukrajinské vedení nepřestává pracovat, příslušná "skupina pro reintegraci" pracuje v prezidentské kanceláři. Zelenského zmocněnec zdůraznil, že v úvahu připadá pouze politické a diplomatické řešení. Moskva jakékoli debaty o Krymu odmítá a tvrdí, že územní příslušnost Krymu je jednou provždy vyřešena.

"Pro návrat Krymu Ukrajině je zapotřebí vytvořit platformu obdobnou minským mírovým rozhovorům nebo normandskému formátu," citovala Korynevyče agentura Interfax. Takzvaná normandská skupina, složená z nejvyšších představitelů Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa, je garantem minského procesu. Poprvé po třech letech se sejde 9. prosince na summitu v Paříži.

Na Krymu je podle Korynevyče internováno 110 osob, které ruské úřady obvinily z politicky motivovaných činů. Kyjev už předal Moskvě seznam pro případnou výměnu. Zatím poslední výměna vězňů se mezi oběma zeměmi uskutečnila letos v září.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češky se v Norsku prokazovaly falešným testem, jdou do vězení

02.03.2021 22:04 Dvě Češky potrestal norský soud třiceti dny vězení za to, že při dvou příležitostech předložily…

Michel v Kyjevě slíbil, že EU zachová sankce vůči Rusku

02.03.2021 21:55 Evropská unie zachová sankce, které zavedla vůči Rusku kvůli jeho podpoře proruských separatistů na…

COVAX do května rozdělí 142 zemím 237 milionů dávek vakcín

02.03.2021 15:57 Mezinárodní očkovací program COVAX rozdělí do konce května ve 142 zemích světa celkem 237 milionů…

Jaká je celková cena pandemie? Historička medicíny poukazuje na přehlížený…

02.03.2021 00:01 NÁZOR - Žijeme v době nevýslovného utrpení, tvrdí s odkazem na více než dva miliony obětí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama