Mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) si stěžuje na agresivitu proruských separatistů vůči jejím pozorovatelům na východě Ukrajiny. Dnes o tom napsala agentura DPA.
Asi 22 kilometrů západně od města Luhansk na území ovládaném separatisty dva ozbrojení muži hlídku pozorovatelské mise vyzvali, aby změnila směr. Muži prý byli rozzuření a pozorovatelé OBSE uvedli, že na místě viděli dalšího muže v uniformě s ruskou vlajkou. DPA připomíná, že Kreml doposud nepotvrdil, že by v samozvané Doněcké lidové republice a Luhanské lidové republice působili ruští vojáci.
Na jiném místě dva členové ozbrojené skupiny zabránili pozorovatelům OBSE v tom, aby vypustili dron. Jinde se jim to podařilo, ale i tam k nim přišli ozbrojení muži, přičemž jeden z nich si nabil zbraň. Později se dron ztratil a jeho ovladač někdo ukradl, uvedla OBSE.
Pozorovatelé OBSE v Donbasu působí na základě minských dohod o urovnání konfliktu na východě Ukrajiny, kde dochází k ozbrojeným střetům mezi proruskými separatisty a ukrajinskými jednotkami. Nicméně ruský prezident Vladimir Putin v pondělí uznal nezávislosti dvou samozvaných republik, čímž podle západních zemí porušil mezinárodní právo, územní integritu Ukrajiny i minské dohody. Další osud pozorovatelské mise OBSE je tak nejasný, poznamenává DPA.
Související
Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan
Euromajdan byl prvním ukrajinským vítězstvím ve válce s Ruskem, řekl Zelenskyj
Ukrajinská krize , OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) , Doněck (Ukrajina) , Armáda Ukrajina
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
před 2 hodinami
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
před 3 hodinami
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
před 4 hodinami
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 5 hodinami
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 7 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 8 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 9 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 10 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 11 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 12 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 14 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
Slovenské úřady se poprvé vyjádřily k poškození lodi plující pod slovenskou vlajkou, kterou zasáhli Rusové při útoku na přístav v ukrajinské Oděse. Žádný diplomatický protest zatím do Moskvy nemíří. Bratislava pouze potvrdila, že se na plavidle nikomu nic nestalo.
Zdroj: Lucie Podzimková