Erdogan telefonicky opět nabídl Putinovi, že může přispět k míru na Ukrajině

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Zopakoval mu mimo jiné, že je stále připraven přispět k mírovému řešení na Ukrajině, které bude výhodné pro všechny. Informoval o tom turecký provládní deník Daily Sabah, který připomněl, že Putin dnes slaví sedmdesátiny.

Erdogan s Putinem hovořil po telefonu dnes a probírali poslední vývoj ve válce na Ukrajině. Podle tureckého listu Erdogan zopakoval, že Turecko je připraveno podílet se na mírovém řešení této války.

Turecká vláda se od samého začátku ruské invaze na Ukrajině, která trvá od letošního února, snaží hrát roli zprostředkovatele mezi Ukrajinou a Ruskem. Ankara pomáhá Ukrajině dodávkami zbraní, nepřipojila se ale k Západu v zavedení sankcí a s Moskvou nadále obchoduje. Podle turecké vlády sankce nejsou řešením a také by poškodily tureckou ekonomiku, která se už tak potýká zejména s bezprecedentní inflací.

Úspěšným výsledkem úsilí Turecka je dohoda, kterou podepsaly OSN, Turecko, Ukrajina a Rusko v červenci a která umožnila po měsících znovu vyplout lodím s obilím z ukrajinských přístavů. V Istanbulu bylo vytvořeno společné monitorovací centrum, které dohlíží na plnění podmínek této dohody. Ukrajina patří k hlavním světovým exportérům obilí a na těchto dodávkách jsou závislé některé chudší země v Africe a na Blízkém východě.

Turecko také v září přispělo k největší výměně zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou od začátku ruské invaze. Ukrajině se ze zajetí podařilo dostat 215 lidí, mezi nimiž byli i někdejší obránci Mariupolu, včetně velitelů pluku Azov, kteří budou muset zůstat zřejmě do konce války v Turecku. Kyjev na oplátku propustil 55 ruských nebo proruských zajatců a Viktora Medvedčuka, vůdce zakázané proruské strany, který čelil obvinění z vlastizrady.

Související

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan Vladimír Putin válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

včera

včera

Bytovým domem v Petrohradě otřásl výbuch. Zřejmě šlo o útok Ukrajinců

V obytném domě v ruském městě Petrohrad došlo v sobotu ráno k výbuchu. Jak informovala místní média, budovu před tím pravděpodobně zasáhl dron. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy