Evropa musí rychle zreformovat zdravotnictví, zní z WHO

Evropské státy musejí rychle zreformovat své zdravotní systémy a koncepčně je propojit. Pandemie nemoci covid-19 totiž celý svět vystavila nechtěné zátěži a je třeba se z toho poučit. Řekl to dnes šéf expertní komise Světové zdravotnické organizace (WHO) Mario Monti, který v Kodani představil závěry expertů WHO k situaci v Evropě v době epidemie.

Nemocnice, ilustrační fotografie.

"Podle toho, jak se události po měsících vyvíjely, nelze pochybovat o tom, že náš politický, ekonomický a sociální sytém katastroficky selhal," řekl bývalý italský premiér. Podle něj chyběla schopnost situaci předvídat a vůle dohodnout se o nenaléhavějších úkolech. Státy se staraly jen samy o sebe a volily zastaralá, individuální řešení. Z devastujících důsledků pandemie je proto potřeba se poučit, míní Monti. "Musíme se pokusit z té tmy najít světlo," dodal.

Jeho komise zabývající se zdravotními otázkami v Evropě byla zřízena loni v srpnu.

Ve své nynější zprávě doporučuje zavést koncept "zdraví je jen jedno", který propojí problémy se zdravím lidí, zvířat, rostlin a jejich společně sdíleného prostředí.

V pandemii se podle expertů prokázala hluboká nevyváženost zdravotních systémů a také velké rozdíly v sociální a ekonomické oblasti mezi zeměmi, což je třeba řešit. Odborníci doporučují větší investice národních zdravotních služeb, zavádění inovaci a lepší shromažďování i sdílení informací.

I když vědci upozorňovali na možnost vzniku pandemie, svět na koronavirus, který se objevil v koncem roku 2019, nebyl připraven, soudí experti WHO.

Nejednotný a chybný postup vedl ke katastrofálním důsledkům šíření covidu-19, na nějž v Evropě zemřelo 1,2 milionu lidí z celkových více než čtyř milionů celosvětově. Dalším důsledkem je bezprecedentní ekonomická krize, která překonala tu z roku 2008.

Ředitel evropské sekce WHO Hans Kluge označil dnešní doporučení expertů za "ambiciózní, ale realistická", protože mohou zajistit Evropě větší bezpečí a kvalitnější zdraví. "Jsou to splnitelná doporučení. Vládám a těm, kdo se podílejí na rozhodování, poskytují prostředky, jak v budoucnu zdravotním hrozbám předejít," řekl. Teď je na jednotlivých zemích a mezinárodních organizacích, jak tato doporučení naplní.

"Zaplatili jsme už obrovskou cenu, ale zaplatíme ještě víc, když zavřeme oči a nepoučíme se z chyb," řekl Kluge. Podle Montiho budoucí generace nikoho neocení za "krátkozrakost". Jeho komise zahrnuje vědce, politiky i podnikatele. Evropská sekce WHO pokrývá 53 evropských států včetně Ruska a Turecka.

Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání opozičníka Navalného

28.09.2021 16:41 Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného a…

Ruský rekord denních přírůstků úmrtí s covidem v pondělí stoupl na 852

28.09.2021 11:17 Rusko v krátké době znovu zaznamenalo nejvyšší denní přírůstek počtu zemřelých pacientů s covidem…

Rusko a Maďarsko podepsaly energetickou dohodu, Ukrajina ji odsoudila

27.09.2021 17:44 Aktualizováno Maďarsko a Rusko dnes podepsaly novou dlouhodobou dohodu o dodávkách zemního plynu. Uvedla to…

Putinovi se nelíbí představa Ukrajiny v NATO

27.09.2021 16:13 Ruský prezident Vladimir Putin by rozšíření Severoatlantické aliance na území Ukrajiny považoval za…

Naděje dožití klesla v Evropě kvůli covidu nejvíc od druhé světové

27.09.2021 14:21 Naděje dožití klesla v západní Evropě kvůli pandemii nemoci covid-19 nejvíc od druhé světové války.…

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

27.09.2021 13:19 Aktualizováno Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze…

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

26.09.2021 17:54 Aktualizováno Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury…

Islandský parlament bude mít většinu žen, jako první v Evropě

26.09.2021 16:52 Aktualizováno Islandská vládní koalice v sobotních volbách opět získala většinu v parlamentu. Vyplývá to podle…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Související:

Právě se děje

reklama