Exploze na mostě na Krym má údajně čtyři oběti, včetně soudce z Moskvy

Počet obětí sobotního výbuchu na Kerčském mostě vzrostl na čtyři, uvedla dnes ruská agentura TASS s odvoláním na nejmenovaného představitele záchranných služeb. Mezi mrtvými je podle něj i soudce moskevského arbitrážního soudu.

Všichni čtyři mrtví byli v osobním automobilu, který se ocitl v epicentru výbuchu, píše TASS s odvoláním na svůj zdroj. O smrti soudce Sergeje Maslova už dříve informovala jiná ruská média - podle nich jel ve voze společně s petrohradskými průvodci-historiky a fitness trenérem z Jevpatorije.

Kerčským mostem spojujícím ruskou pevninu s ukrajinským poloostrovem Krym, který Moskva v rozporu s mezinárodním právem anektovala v roce 2014, otřásl v sobotu výbuch. Část vozovky se poté zřítila a vzplály cisterny na železniční sekci mostu. Podle ruských úřadů, které původně informovaly o třech obětech, explozi způsobila bomba nastražená v autě.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí označil explozi za teroristický čin, ze sabotáže obvinil ukrajinské tajné služby a prohlásil, že pondělní masivní ruské raketové údery na ukrajinská města jsou odvetou za ukrajinské útoky, mezi které zařadil i výbuch na Kerčském mostě. Kyjev se k zodpovědnosti nepřihlásil.

Mezi Krymem a ruským Krasnodarským krajem nyní křižují vodu čtyři trajekty, napsal dnes list Kommersant s odvoláním na krymské činitele. Dříve podle něj byly v provozu tři trajekty. Další tři se ještě očekávají, píše TASS. Podle ruskojazyčného webu BBC se na obou stranách vytvořily fronty lidí v autech, kteří se chtějí na trajekty dostat.

Ruský vicepremiér Marat Chusnullin v pondělí uvedl, že na mostě byla mezitím obnovena doprava pro osobní automobily ve dvou pruzích a na jedné koleji železniční doprava. Obnovení nákladní dopravy je přislíbeno od 16. října, píše Kommersant.

Agentura Interfax dnes napsala, že do ruské Rostovské oblasti dorazil první konvoj nákladních vozidel z Krymu, který jel přes "nová území" včetně Mariupolu. Tímto termínem označila ukrajinské regiony, které okupuje invazní armáda a Moskva nedávno podnikla kroky k jejich záboru. Naprostá většina zemí světa anexi neuznává.

Bulharsko mezitím podle agentury Reuters odmítlo zprávy, že nákladní automobil spojovaný s výbuchem na Kerčském mostě, jel přes jeho území. Šéf ruského Vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin v neděli uvedl, že vozidlo před tím jelo z Bulharska přes Gruzii, Arménii, Jižní Osetii a ruský Krasnodarský kraj. Tento nákladní vůz nikdy nebyl na území Bulharska, uvedla dnes bulharská vláda.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Více souvisejících

Krym válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 38 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Prognózy Wall Street pro akciový trh v roce 2024

„Wall Street se neshodne na vývoji akciových trhů v dalším roce, ovšem převažují optimistické hlasy, které vyhlížejí dosažení nových historických maxim,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Terapeut Honza Vojtko v Hovorech s PN. Prohlédněte si galerii

Hovory s PN a terapeut Honza Vojtko: Vztahy jsou fuška…

Párový terapeut Honza Vojtko byl dalším hostem talkshow Hovory s Petrem Nutilem v Nymburce. A bylo to fajn. Povídali jsme si nejen o bludných kruzích, vztazích s výhodami a lásce na celý život, ale i nedorozumění v komunikaci mezi partnery. Za mediální partnerství bych chtěl poděkovat knihovně Nymburk a serveru EuroZprávy.cz.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

Fico tlumočil Šmyhalovi své obecně známé postoje ke konfliktu na Ukrajině

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) v pondělí tlumočil ukrajinskému protějšku Denysu Šmyhalovi své obecně známé postoje ke konfliktu na Ukrajině. Bratislava tak vzkázala Kyjevu, že například odmítá jakoukoliv vojenskou pomoc. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy