Gorbačov očekává, že Biden prodlouží platnost smlouvy START 3

První a poslední prezident již zaniklého Sovětského svazu Michail Gorbačov očekává, že zvolený příští prezident Spojených států Joe Biden prodlouží dohodu o omezení strategických jaderných zbraní START 3, podepsanou před deseti lety v Praze. To ale nestačí, obě velmoci musejí udělat další kroky, řekl Gorbačov v rozhovoru, který dnes zveřejnila agentura RIA Novosti.

Michail Sergejevič Gorbačov (v době své "slávy"), je ruský a bývalý sovětský komunistický politik, který byl v letech 1985–1991 vůdcem Sovětského svazu. Pokoušel se o změny, které by vedly ke zlepšení fungování sovětského komunistického a politického systému a k ukončení studené války, ale které vedly i ke konci vlády Komunistické strany Sovětského svazu (KSSS) a k rozpadu sovětského impéria.
doporučujeme

Otec takzvané perestrojky, která na přelomu osmdesátých a devadesátých let přinesla pád komunistických režimů v zemích východního bloku ovládaného z Moskvy, ve svém přesvědčení vychází z předvolebních výroků Bidena a z osobních setkání s ním v minulosti. Jako senátor Biden podle Gorbačova podporoval všechny sovětsko-americké dohody o omezení jaderných zbraní. Jako viceprezident pak podpořil dohodu START 3, kterou v roce 2011 podepsali v Praze prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděv a jejíž platnost bez prodloužení vyprší 5. února.

"Během předvolební kampaně (Biden) říkal, že dohodu (START 3) je třeba prodloužit. To je ale podle mne jen první krok. Je třeba jednat o dalším snižování. Je třeba projednávat a korigovat vojenské doktríny. Přitom směrem k nepoužití jaderných zbraní jako první, a ne směrem ke snižování prahu jejich použití, jak je tomu nyní," konstatoval Gorbačov.

Je přesvědčený, že následně je nutné do těchto jednání zapojit i další jaderné mocnosti. "Je to velmi velká a velmi složitá agenda. Pokud se jí USA a Rusko skutečně chopí, pak vyhrají oni i všichni ostatní," věří bývalý sovětský prezident.

Gorbačovova politika perestrojky (přestavby) v 80. letech, zaměřená na kontrolu zbrojení a demokratické reformy v zemích pod dominancí Sovětského svazu, pomohla ukončit období studené války. Podle agentury Reuters je Gorbačovovi v Kremlu dosud dopřáván sluch vzhledem k jeho rozsáhlým zkušenostem ve vztazích s Washingtonem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský soud poslal Navalného na 30 dní do vazby

18.01.2021 21:44 Aktualizováno Ruský soud dnes poslal opozičního předáka Alexeje Navalného na 30 dní do vazby, oznámil jeho…

Údaje z britské policejní databáze zmizely kvůli lidské chybě

18.01.2021 21:13 Z databáze britské policie zmizelo až 400.000 záznamů, na vině je lidská chyba. Řekl to dnes v…

Lavrov: Moskva je připravena prodloužit smlouvu START 3

18.01.2021 16:56 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Moskva je připravena se rychle domluvit s nově…

WHO: Svět se v distribuci vakcín ocitá na prahu morálního selhání

18.01.2021 14:13 Svět se v distribuci vakcín proti covidu-19 ocitá na prahu katastrofálního morálního selhání. Dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama