Gruzii zachvátily protesty. Opozice volá po změně volebního systému

S požadavkem předčasných parlamentních voleb dnes obsadily prostor kolem parlamentu v Tbilisi tisíce stoupenců gruzínské opozice, která požaduje zavedení proporčního systému hlasování, ve kterém jsou mandáty v rámci volebního obvodu rozdělovány poměrně s ohledem na množství získaných hlasů.

Rozhořčení demonstrantů vyvolalo čtvrteční parlamentní hlasování o návrhu uspořádat příští rok podle nového systému volby. Nejsilnější politická strana Gruzínský sen se hlasování zdržela a návrh neprošel.

V Gruzii platí smíšený volební systém: polovina poslanců se volí proporčním a druhá polovina většinovým systémem. Podle opozice tento stav vyhovuje vládní straně Gruzínský sen, kterou ovládá miliardář Bidzina Ivanišvili. On sám občanům přechod na plný poměrný systém slíbil, ale pokusy změnit v tomto smyslu ústavu zatím selhaly.

Opozice dnes zablokovala všechny vstupy do parlamentní budovy a hrozí, že fungování zastupitelského sboru neumožní. Na centrální Rustaveliho třídě nefunguje doprava, demonstranti tam vybudovali několik provizorních stanových táborů a hodlají na ulici přespat. V okolí parlamentu se podle gruzínských médií shromáždily silné oddíly policejních těžkooděnců, do událostí ale zatím nezasahují.

Bývalý gruzínský prezident Giorgi Margvelašvili novinářům řekl, že "Gruzíni už nehodlají žít v otroctví". Státní moc podle něj nakonec požadavkům ustoupí. "Kdy se tak stane, je druhořadé," poznamenal.

Masové akce se podle agentury Interfax účastní prakticky všichni opoziční vůdci, například šéf strany Evropská Gruzie a bývalý starosta Tbilisi Gigi Ugulava, předsedkyně Demokratického hnutí Nino Burdžanadzeová nebo bývalý gruzínský ministr zahraničí, šéf někdejší vládní strany Sjednocené národní hnutí Grigol Vašadze.

Související

Více souvisejících

demonstrace v Gruzii Gruzie Bidzina Ivanišvili (gruzínský miliardář)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy