K dobrým změnám v Bělorusku podle preláta pomohou modlitby a půst

K třídennímu půstu a modlitbám za dobré změny ve společnosti a navrácení míru do Běloruska vyzval věřící nový minský metropolita Venijamin, který od konce srpna stojí v čele běloruské pravoslavné církve. Metropolitova vystoupení si povšimla běloruská i ruská média.

"Se vší odpovědností a s plným vědomím důležitosti svých slov říkám, že nikdo nám nepomůže (tolik) jako Bůh. Za ručitele mých slov beru Matku boží a naše běloruské svaté. Oni nás učí, že zlo lze překonat dobrem a obrácením se k Bohu," citoval metropolitu server Tut.by.

Prelát vyjádřil hluboké přesvědčení, že na modlitby a půst nebesa zareagují: "Pokud se má slova ukážou být klamem, ať skončí můj život!"

По мнению нового митрополита, мир и порядок в Беларусь могут вернуть молитвы и трехдневный пост.https://t.co/X5ukf2pZ05 pic.twitter.com/1Y19URod8Z

— TUT.BY (@tutby) September 24, 2020

Vedení ruské pravoslavné církve, které je běloruská církev součástí, minulý měsíc povýšilo biskupa Venijamina do čela běloruské církve, kterou do té doby vedl metropolita Pavel.

Jeho odvolání si podle zpravodajského serveru Newsru.com osobně vyžádal u hlavy ruské pravoslavné církve, moskevského patriarchy Kirilla, a u ruského prezidenta Vladimira Putina běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podráždilo jej totiž, že mu církev neposkytuje plnou podporu tváří v tvář masovým protestům proti výsledkům prezidentských voleb z 9. srpna.

Den po volbách sice metropolita Pavel - po patriarchovi Kirillovi - pogratuloval Lukašenkovi ke zvolení, ale o čtyři dny později se omluvil, že gratuloval Lukašenkovi předčasně. Metropolitu podle jeho mluvčího ohromily, vyděsily a rozčílily zprávy a videozáběry o povolebním zatýkání. Raněné z demonstrací navštívil v jedné minské nemocnici a řekl jim, ať neklesají na mysli. Několik dní poté se na webu běloruské církve objevila výzva adresovaná vedení země, aby přestalo s násilím a potrestalo "zvěrstvo a krutost".

Metropolita Pavel také třikrát vedl procesí za klidný odchod Lukašenka z čela státu, připomněl portál Newsru.com a dodal, že postoje bývalého a nynějšího metropolity se zásadně liší: první vybízel konkrétní lidi, aby s násilím skoncovali, zatím druhý spoléhá na vyšší síly.

Související

Více souvisejících

Bělorusko Církev Alexandr Lukašenko

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy