Končící Bacheletová vyzvala Putina k ukončení bojů na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin musí přestat útočit na Ukrajinu a ruští vojáci musí odejít z ukrajinské jaderné elektrárny v Záporoží, uvedla dnes vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Všechny strany konfliktu musí za všech okolností respektovat mezinárodní humanitární právo, dodala Bacheletová během živě přenášené tiskové konference. Komisařka ve funkci skončí k 31. srpnu.

Podle Bacheletové práce na ochraně lidských práv nikdy nekončí a při jednání se všemi stranami je třeba nejen mluvit, ale také zejména naslouchat. Bacheletová ve své závěrečné řeči vyjmenovala několik současných konfliktů, upozornila například na situaci Rohingů v Barmě a celkové zhoršení situace v zemi od převzetí moci vojenskou juntou. Vyzvala k deeskalaci násilí v etiopském státě Tigraj, kde se ve středu po několika měsících příměří opět rozhořely boje.

"Uplynulo šest měsíců od napadení Ukrajiny Ruskem, šest nepředstavitelně hrozných měsíců," zdůraznila Bacheletová a připomněla miliony uprchlých a tisíce zabitých Ukrajinců, včetně téměř tisícovky dětí. "Mezinárodní společenství musí vše dobře zdokumentovat, aby jednou mohlo prokázat páchání válečných zločinů," uvedla komisařka.

Bacheletová na dotazy novinářů zopakovala, že do konce svého mandátu udělá vše pro zveřejnění zprávy o dodržování lidských práv v čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Termín vydání dlouho očekávané zprávy podle ní ale stále není zřejmý. V květnu komisařka OSN oblast navštívila, ale při návštěvě se nesměla setkat se zadržovanými Ujgury a po celou dobu ji doprovázeli představitelé Pekingu.

Bacheletová se proto dočkala kritiky od lidskoprávních organizací, některých západních vlád a ujgurských aktivistů, protože podle nich dostatečně silně neodsoudila počínání čínské vlády v Sin-ťiangu a na tiskové konferenci používala terminologii upřednostňovanou Pekingem.

Na závěr tiskové konference vyjádřila Bacheletová lítost, že v posledních dvou letech jí pandemie nemoci covid-19 znemožnila cestovat a osobně se setkávat s lidmi tak často, jak by si přála. Ráda by prý navštívila více zemí a regionů aby skutečně nahlédla do místního dění a mohla budovat osobnější vazby.

Související

Michelle Bacheletová.

OSN má podle Bacheletové věrohodné zprávy o popravách prováděných Tálibánem

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová řekla, že dostala věrohodné zprávy o porušování lidských práv radikálním islamistickým hnutím Tálibán v Afghánistánu. Jde podle ní mimo jiné o mimosoudních popravy civilistů a bývalých příslušníků afghánských bezpečnostních sil a také o omezování práv žen a protestů namířených proti vládě Tálibánu.

Více souvisejících

Michelle Bacheletová Vladimír Putin válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

před 1 hodinou

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

před 10 hodinami

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

před 10 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy