OSN má podle Bacheletové věrohodné zprávy o popravách prováděných Tálibánem

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová řekla, že dostala věrohodné zprávy o porušování lidských práv radikálním islamistickým hnutím Tálibán v Afghánistánu. Jde podle ní mimo jiné o mimosoudních popravy civilistů a bývalých příslušníků afghánských bezpečnostních sil a také o omezování práv žen a protestů namířených proti vládě Tálibánu.

Bacheletová vyzvala Radu pro lidská práva OSN, která mimořádně zasedá na žádost Pákistánu a Organizace islámské spolupráce (OIC), aby vytvořila mechanismus bedlivého sledování akcí islamistického hnutí.

Bacheletová uvedla, že v mnoha afghánských regionech je omezována volnost pohybu žen a některé dívky už nesmí chodit do školy. Potlačovány jsou pokojné protesty a nezletilí jsou povoláváni do služby ve zbrani. Tyto zprávy jsou věrohodné, zdůraznila komisařka podle agentury DPA. "Existují závažná rizika pro ženy, novináře a novou generaci vůdčích postav občanské společnosti, které se objevily v uplynulých letech," řekla Bacheletová.

"Různé etnické a náboženské menšiny Afghánistánu jsou také vystaveny nebezpečí násilí a útlaku, když pomyslíme na vzorec závažného porušování lidských práv za vlády Tálibánu v minulosti a na zprávy o zabíjení a cílených útocích z minulých měsíců," řekla Bacheletová.

"Zásadní červenou linií bude způsob, jakým Tálibán bude zacházet se ženami a dívkami a jak bude respektovat jejich práva na svobodu, svobodu pohybu, vzdělání, osobního vyjadřování a zaměstnání v souladu s mezinárodními normami v oblasti lidských práv," prohlásila Bacheletová podle agentury AFP na úvod zasedání rady v Ženevě.

Od převzetí moci nad Afghánistánem 15. srpna se Tálibán pokouší přesvědčit jeho obyvatele i zahraničí, že se změnil a že jeho režim bude méně brutální než ten z let 1996 až 2001. Tálibán tvrdí, že bude respektovat práva žen, které prý budou mít přístup ke vzdělání a práci, a že média budou nezávislá a svobodná, píše AFP.

Rada pro lidská práva se pravidelně zabývá stavem lidských práv ve světě a v případě potřeby svolává zvláštní zasedání. Může vydávat rezoluce nebo zřizovat vyšetřovací výbory. Má 47 členských zemí, které vždy na tři roky určuje Valné shromáždění OSN.

Související

Michelle Bacheletová

Končící Bacheletová vyzvala Putina k ukončení bojů na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin musí přestat útočit na Ukrajinu a ruští vojáci musí odejít z ukrajinské jaderné elektrárny v Záporoží, uvedla dnes vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Všechny strany konfliktu musí za všech okolností respektovat mezinárodní humanitární právo, dodala Bacheletová během živě přenášené tiskové konference. Komisařka ve funkci skončí k 31. srpnu.

Více souvisejících

Michelle Bacheletová Tálibán Afghanistán OSN

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy