Tigrajci tvrdí, že etiopské armádě zničili mechanizovanou divizi. Vlád to popírá

Jednotky, které čelí vládní ofenzívě v severoetiopské provincii Tigraj, zcela zničily 21. mechanizovanou divizi etiopské armády. Oznámil to dnes mluvčí tigrajských sil. Etiopská vláda to ale zakrátko popřela.

Agentura Reuters upozornila, že vzhledem k přerušenému telefonickému a internetovému spojení ji ani nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Summary of causalities of the 20 days war on Tigray region of Ethiopia (Source:@SteezyMario7)@UNICEFEthiopia @UNHumanRights @amnesty @_AfricanUnion @IGADPeace @AJEnglish @CNN @Reuters @BBCWorld @addisstandard @WHO @FAO @UNICEF @GerEmbAddis @USEmbassyAddis @GlobalPeaceKeny pic.twitter.com/GeVMvBdvbW

— The Global Society of Tigrai Scholars (GSTS) (@GlobalGsts) November 22, 2020

Boje v Tigraji trvají od 4. listopadu a podle rovněž neověřitelných informací v nich padly stovky lidí. Na 40.000 osob uprchlo do sousedního Súdánu. USA v pondělí vyzvaly ke zprostředkování smírčích rozhovorů mezi bojujícími stranami. Dnes měla o konfliktu poprvé jednat Rada bezpečnosti OSN, ale schůze byla podle diplomatů zrušena.

Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva dnes vyjádřil znepokojení nad zprávami o posilování pozic armádních tanků a dělostřelectva kolem Mekele, tedy půlmilionového střediska Tigraje, k němuž směřují vládní jednotky. Vysoká komisařka Michelle Bacheletová vyzvala obě strany, aby vojákům daly zřetelný rozkaz ušetřit civilisty.

Addis Abeba dala v neděli protivníkům 72 hodin na složení zbraní, ale vedení regionu v pondělí ultimátum odmítlo. Vláda tvrdí, že její vojáci brzo obklíčí středisko Tigraje, město Mekele, a že se stále více vojáků protistrany vzdává.

Bacheletová upozornila, že jednotky Tigrajců zaujímají pozice mezi civilisty, cože ale podle ní etiopské armádě nedává právo použít těžké dělostřelectvo proti hustě obydleným místům. Boje se neomezují jen na Tigraj, v pondělí tamní jednotky přiznaly raketový útok na sousední provincii Amharsko. Šlo o třetí útok na tamní letiště.

Agentura Reuters dnes přinesla zprávu etiopské komise pro lidská práva, která vyšetřovala masakr z 9. listopadu. Podle komise tehdy převážně mladí tigrajci brutálně zabili přibližně 600 příslušníků jiného etnika. V tigrajském městě Mai-Kadra byli lidé ubodáni, uškrceni či ubiti holemi. O incidentu už dříve informovala Amnesty International, která získala fotografie.

Etiopská komise dnes zveřejnila detaily, avšak, jak připomíná Reuters, její informace nelze nezávisle ověřit. Mai-Kadra leží na jihu Tigraje a 9. listopadu ráno tam začali policisté kontrolovat lidem doklady, aby odlišili Tigrajce od ostatních. Odpoledne skupina mládeže spolu s policisty a milicionáři vešla do čtvrti, kde žijí příslušníci jiných etnik. Komise nyní následné řádění označila za masakr.

Konflikt má jádro ve sporech mezi hlavní politickou silou Tigraje -Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontou (TPLF) a centrální vládou. Tigrajci jsou sice menšinovým etnikem, ale po desetiletí kontrolovali etiopský politický i bezpečnostní aparát. Vliv ztrácejí do roku 2018, kdy se vlády ujal premiér Abiy Ahmed, který patří k jinému etniku.

Související

Konvoj OSN

Etiopie vyhostila vysoce postavené pracovníky OSN

Etiopie vyhostila sedm vysoce postavených pracovníků OSN za údajné vměšování do vnitřních záležitostí Etiopie. S odvoláním na etiopské ministerstvo zahraničí o tom dnes informovala agentura Reuters. Tento týden OSN oznámila, že stovky tisíc lidí v severoetiopské oblasti Tigraj se potýkají s hladomorem.

Více souvisejících

Etiopie Abiy Ahmed (Etiopie) válka OSN Michelle Bacheletová

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 8 minutami

před 14 minutami

před 24 minutami

před 1 hodinou

Robert Kennedy

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

před 1 hodinou

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 během nadcházející protiofenzívy. Před pár dny ale ministerstvo ještě uvádělo, že k osvobození Ukrajiny od ruských okupantů je zapotřebí 48 těchto stíhacích letounů.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině

Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na konci loňského února. Ruská armáda podle nejnovějších informací odebírá od Teheránu dělostřelecké a tankové náboje. Ukrajinská města navíc už delší dobu terorizují drony íránské výroby. 

před 3 hodinami

Zelenina vypěstovaná ve skleníku

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce

Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati bude kvůli nehodě přerušen zřejmě až do brzkých odpoledních hodin. 

před 5 hodinami

Polsko demonstruje sílu. Cvičí s Američany, na armádu dá kvůli Rusku čtyři procenta HDP

Poláci opět ukázali potenciál rostoucí evropské vojenské velmoci. Během cvičení, které trvalo od 6. do 26. května se setkalo až 13 tisíc polských vojáků spolu se stovkami dalších z USA, Rumunska, Slovinska, Švédska, Francie, Litvy, Estonska, Lotyšska a Turecka. O manévrech informovalo PolskieRadio.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy