Konzervativní parlamentní skupina Výbor 1922, která dohlíží na volbu nového lídra britských konzervativců, bude usilovat o to, aby se výběr do 20. července zúžil na dva hlavní kandidáty. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na jednoho ze členů parlamentní skupiny Geoffreyho Cliftona-Browna. Za velkého favorita byl považován britský ministr obrany Ben Wallace, ten ale dnes oznámil, že se o funkci ucházet nebude.
Proces, při kterém si má strana vybrat nástupce Borise Johnsona, běžně trvá delší dobu. Někteří členové výboru 1922 se ale již dříve nechali slyšet, že usilují o jeho zkrácení.
Volba nového stranického lídra má několik kol, jejichž počet závisí na tom, kolik uchazečů se přihlásí. Při hlasování poslanců se postupně vyřazují kandidáti s nejnižším počtem hlasů, až zbydou dvě jména - z nich pak vítěze vyberou hlasováním všichni členové strany, kterých je asi 160.000.
"Myslím, že bychom mohli být schopni přijít se dvěma jmény do 20. července, kdy se sejde parlament... Konečnou odpověď bychom pak mohli mít do stranické konference v říjnu nebo možná ještě předtím," uvedl Clifton-Brown.
Výbor 1922 má stanovit přesná pravidla a harmonogram volby příští týden. Johnson odstoupil z pozice lídra Konzervativní strany ve čtvrtek, v křesle premiéra zatím zůstává.
Za favorita klání byl podle průzkumů i podle sázkových kanceláří považován ministr obrany Wallace, který se stal v posledních měsících mezi konzervativci nejpopulárnějším členem vlády. Wallace ale dnes oznámil, že kandidovat nebude.
"Po pečlivém zvážení a diskuzi s kolegy a rodinou jsem se rozhodl nevstoupit do klání o vůdce Konzervativní strany," napsal Wallace na twitteru. "Nebylo to jednoduché rozhodnutí, chci se ale soustředit na svou současnou práci a na to, aby byla tato skvělá země nadále bezpečná," dodal. Koho z konzervativců by případně podpořil, ministr neuvedl.
Celkem je zatím potvrzeno šest zájemců o post vůdce strany a tedy o premiérskou funkci. Dnes k nim přibyli dva, ministr dopravy Grant Shapps a ministr financí Nadhim Zahawi. Před nimi oznámili kandidaturu bývalý ministr financí Rishi Sunak, šéf zahraničního výboru Dolní sněmovny Tom Tugendhat, generální prokurátorka Suella Bravermanová a poslankyně Kemi Badenochová. Očekává se ale, že kandidátů bude ještě zhruba deset. Britská stanice BBC se zmiňuje mimo jiné o ministryni zahraničí Liz Trussové, bývalém ministrovi zdravotnictví Sajidu Javidovi, exministru zdravotnictví Jeremym Huntovi nebo o ministryni vnitra Priti Patelové.
Související
Premiér Sunak podal králi demisi. Po historické porážce Konzervativců končí i v čele strany
Volby v Británii: Starmer vystřídá Sunaka, který uznal porážku. Labouristé mají přes 400 křesel
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Britové po 10 letech brexitu litují. Přijala by je EU zpátky?
před 1 hodinou
Trump označuje globální oteplování za podvod. Američané mu to ale vůbec nevěří
před 2 hodinami
36 hodin po ničivém zemětřesení v Kolumbii záchranáři stále nachází živé
před 3 hodinami
Vance potají jednal se Zelenským. Požaduje, aby se Ukrajina vyhnula útokům na klíčovou trasu pro vývoz ropy
před 4 hodinami
MAPA: Kde pozorovat zatmění Slunce? Najděte si místo přímo ve vašem okolí
před 4 hodinami
Zatmění Slunce nás v příštích letech čeká ještě několikrát. Z Česka jej opět uvidíme už za rok
před 5 hodinami
Zatmění Slunce vám může poškodit oči i zničit mobil. Jak jej sledovat a fotit bez speciálních brýlí?
před 6 hodinami
Počasí se zde zhoršuje dvakrát rychleji než kdekoliv jinde. Proč se Evropa otepluje nejrychleji na světě?
před 7 hodinami
Zákaz sociálních sítí nefunguje. Většina mladých jej už obešla
před 7 hodinami
Zelenskyj: Ukrajina předala USA konkrétní návrhy na ukončení války
před 8 hodinami
Trump potvrdil, že ze summitu NATO odjel v kontejneru na jídlo. Rubio a Bessent zůstali v ohroženém letadle
před 10 hodinami
Počasí dnes bude na pozorování zatmění Slunce a Perseid ideální
včera
Trump změnil názor. Licenci k výrobě raket systému Patriot Ukrajině neudělí
včera
Exšéf Mossadu: Izraelští špioni opakovaně pronikli do íránského jaderného zařízení ve Fordo
včera
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
včera
Trump se v Íránu spletl. Nové vedení jmenované Chámeneím prosazuje agresivní přístup
včera
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
včera
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
včera
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
včera
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
Americký prezident Donald Trump opustil minulý měsíc summit NATO v Turecku za zcela mimořádných bezpečnostních opatření. Jak odhalil deník The Washington Post, šéf Bílého domu byl kvůli bezprostřední hrozbě atentátu ze strany Íránu tajně přemístěn do jiného vojenského letadla. Celá operace proběhla v utajení a využívala propracovaný zastírací manévr, který měl přesvědčit okolí i veřejnost, že prezident cestuje na palubě svého obvyklého speciálu.
Zdroj: Libor Novák