"Léky" proti koronaviru dle postsovětských vůdců. Vodka, hokej a babské rady, píše CNN

Zatímco řada zemí po celém světě uzavřela hranice a nemocnice se potýkají se záplavou lidí nakažených nemocí COVID-19, jedny z nejrepresivnějších společností bývalého Sovětského svazu žijí dál jako dřív - a jejich vůdci svým národům předepisují neortodoxní léčbu a léky proti koronaviru, napsal zpravodajský server CNN.

Vezměme si například Bělorusko; malou zemi vmáčknutou mezi Rusko a Polsko. Prezident Alexandr Lukašenko zatím veškeré obavy z koronaviru odmítá a svému lidu vzkázal, že hokej, vodka a baňa - tedy tradiční sauna - jsou nejlepším lékem. Vůdce, který už je více než čtvrt století u moci v zemi s 9,5 milionu obyvatel, také zavedl jen minimum opatření, která by koronaviru zabránila v dalším šíření.

Restaurace, parky a bary zůstávají otevřené. Hromadné sportovní akce dál běží a přitahují stovky diváků navzdory doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), aby si lidé od sebe drželi odstup. Sám Lukašenko nijak neomezil svá veřejná vystoupení a v sobotu si byl zahrát hokej.

"Je lepší zemřít ve stoje než žít na kolenou," prohlásil v rozhovoru pro státní televizi. "Hokejové kluziště je jako lednice, je to zdravé a nic není lepšího než sport," dodal. "Led je pravou léčbou proti virům."

Bělorusko oficiálně ohlásilo jen kolem stovky případů nákazy a jedno úmrtí. Ale Lukašenkovi kritici tyto statistiky zpochybňují a varují, že vláda počty úmyslně snižuje před letošními prezidentskými volbami.

Dalším Lukašenkovým doporučením, jak bojovat proti viru, je pít vodku, která "virus otráví", anebo jít do sauny, píše CNN. "Už jsem jednou říkal, že lidé, co bojují s různými viry, by měli jít do sauny. A na koronavirus to platí taky, protože jak mě informovali experti, nemá rád vysoké teploty a při 60 stupních Celsia umírá," dodal Lukašenko. "Když jdete do sauny, měli byste si nejen umýt ruce, ale také vypít panáka vodky."

Podle oborníků nicméně neexistují žádné jednoznačné důkazy, že koronavirus je možné zvládnout s pomocí vysoké teploty.

Bělorusko také zatím neuzavřelo své hranice a nezastavila se ani práce. V tomto ohledu si Lukašenko podle svých slov vzal příklad z amerického prezidenta Donalda Trumpa, který prohlásil, že lék na COVID-19 by neměl být horší než nemoc sama.

"Jeho poslední prohlášení se mi hodně líbila," řekl Lukašenko o Trumpovi. "Prohlásil: 'Jestli se okamžitě nevrátíme do podniků a nezačneme pracovat, pak víc Američanů umře kvůli nezaměstnanosti než na koronavirus.' Teď už snad chápete, proč jsem nenechal zavřít továrny."

Také další autoritářští vůdci postsovětských států se vydali cestou ignorování rizik koronaviru. V Tádžikistánu se prezident Imomali Rachmon dál objevuje na veřejnosti a v polovině dubna plánuje svolat parlament. Minulý týden se Rachmon, kterého vládní zprávy titulují "zakladatel míru a národní jednoty a vůdce národa", navštívil města, která se účastní celonárodního projektu zkrášlování, a rozdával dárky sirotkům.

Rachmon také neodvolal mohutné oslavy perského Nového roku a sám se jich 22. března zúčastnil na stadionu ve městě Chudžand. Vládní média zveřejnila záběry ukazující davy lidí, kteří se přišli podívat na malebnou choreografii a poslechnout si projev svého vůdce.

Tádžikistán ale koronavirus zcela nepomíjí, byť zatím země oficiálně neohlásila žádný případ nákazy; 19. března byla přerušena všechna mezinárodní letecká spojení a Rachmon nedávno jednal se svým kyrgyzským protějškem o opatřeních, jak virus zastavit.

Turkmenistán přijal odlišný přístup. Této izolované republice vládne prezident Gurbanguli Berdymuhamedov, který si vybudoval značný kult osobnosti a ve svých spisech, jež jsou povinnou četbou pro státní úředníky, propaguje tradiční medicínu.

Třináctého března se vláda na svém zasedání vůbec nezmínila o koronaviru nebo nemoci COVID-19, kterou způsobuje, ale zahrnula rozsáhlé pojednání na téma významu pálení juzarliku, což je místní název routy stepní, coby prevence nakažlivých nemocí.

Zatímco se ostatní světoví představitelé snaží přijít na to, jak zastavit pandemii, Berdymuhamedov dál tráví čas tím, co je jeho největší vášní: jízdou na koni. V neděli turkmenská státní tisková agentura oznámila, že prezident strávil víkend v jezdeckém středisku, kde se vydal na projížďku na koni, a pak začal pracovat na nové knize.

Související

Alexandr Lukašenko

Lukašenko se ohradil proti krokům Litvy. Uzavření hranic nazval „šíleným hazardem“

Běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko ostře kritizoval rozhodnutí Litvy uzavřít hranice mezi oběma státy. Tento krok, který přišel po vlně narušení litevského vzdušného prostoru balóny, označil za "absurdní" a "šílený hazard". Lukašenko, jeden z nejbližších spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina, je přesvědčen, že jde o malichernost.

Více souvisejících

Alexandr Lukašenko Bělorusko Imomalin Rachmon tádžikistán Turkmenistán Alkohol Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě

Prezidentské volby na Ukrajině se staly ústředním tématem diplomatických kuloárů, přestože země nadále čelí plnospektrální ruské invazi. Prezident Volodymyr Zelenskyj dnes popřel spekulace, že by se chystal vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě u příležitosti čtvrtého výročí začátku války, tedy 24. února. Podle zdrojů z prezidentské kanceláře zůstává prioritou bezpečnost, bez níž je konání jakéhokoli hlasování nereálné.

včera

Americká sjezdařská hvězda Lindsey Vonnová

Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno

Americká legenda alpského lyžování Lindsey Vonnová psala svůj letošní olympijský příběh ještě před začátkem právě probíhajícího sportovního svátku v Miláně a Cortině d´Ampezzo. Závodnice, která se ve svých 41 letech před touto sezónou vrátila už po jednom konci své kariéry do kolotoče Světového poháru, v němž několikrát udivovala svými výkony atakující nejvyšší příčky, cílila právě na tyto olympijské hry jako na vrchol svého comebacku. Jenže vše se začalo komplikovat už při generálce na tyto Hry v Crans Montaně, kde při sjezdu spadla a zpřetrhala přední zkřížený vaz. Přesto se chtěla vrátit na velkou mezinárodní scénu pod pěti kruhy, jenže hned při svém prvním vystoupení ve sjezdu taktéž zažila karambol po pouhých dvanácti vteřinách od startu. Vrtulník ji následně musel převézt do nemocnice, kde zjistily zlomenou nohu a kde musely provést už tři operace. Jak to všechno ovlivní její kariéru v budoucnu, zatím nevíme, její otec má ale v této otázce docela jasno.

včera

 J. D. Vance

Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích

Bílý dům smazal příspěvek na sociálních sítích, ve kterém viceprezident JD Vance označil historické masakry Arménů za genocidu. Tento krok vyvolal ostrou vlnu kritiky ze strany arménské diaspory i opozičních politiků po celých Spojených státech. Příspěvek byl zveřejněn během Vanceovy dvoudenní cesty do Arménie, kdy společně s manželkou Ushou navštívil památník obětí masového vyvražďování, kterému před více než stoletím podlehlo až 1,5 milionu Arménů.

včera

Benjamin Netanjahu

Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr

Americký prezident Donald Trump v Bílém domě přivítá izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Jejich setkání se uskuteční v době narůstajícího napětí na Blízkém východě a zintenzivňujících se jednání o omezení íránského programu jaderných zbraní. Pro Netanjahua jde již o šestou návštěvu Spojených států od Trumpova návratu do úřadu, což je více, než kolik jich absolvoval kterýkoli jiný světový lídr.

včera

Kyjev

Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení

Kristýna Garkavenko, devatenáctiletá dcera kněze z východoukrajinského Pokrovsku, dorazila 19. července 2024 krátce po poledni do otcova kostela. Ačkoliv byla věřící, jejím cílem tentokrát nebyla modlitba. Díky postavení svého otce budovu dobře znala, a tak bez problémů vystoupala do druhého patra. V jedné z místností pak u okna zakrytého žaluziemi tajně nainstalovala mobilní telefon.

včera

Lucie Charvátová

Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová

České biatlonistky ve středečním patnáctikilometrovém vytrvalostním závodě, který byl součástí pátého soutěžního dne zimních olympijských her v Miláně a Cortině d'Ampezzo, napravili den staré vystoupení českých mužů v jejich vytrvalostním závodě, který se jim vůbec nepovedl. Mezi ženami se postarala o nejlepší český výsledek překvapivě olympijská debutantka Tereza Vinklárková, když skončila jedenáctá. Ve druhé desítce se navíc umístila i další česká reprezentantka Tereza Voborníková (15. místo). Po smíšené štafetě získala Francie další biatlonové zlaté olympijské medaile, jelikož s nejlepším časem do cíle dojela Julie Simonová. Stříbro brala její krajanka Lou Jeanmonnotová. Bronz pak nečekaně putuje do Bulharska zásluhou Lory Christovové. Smolařkou byla Němka Franziska Preussová, která si stupně vítězek odstřelila v poslední střelbě.

Aktualizováno včera

Kanadská policie

Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých

Tragická střelba se v úterý odehrála v malém městě Tumbler Ridge v kanadském státě Britská Kolumbie. Sedm lidí zemřelo v budově střední školy, další dva lidé přišli o život na jiném místě. Po smrti je i útočník. O události informovala americká stanice NBC News. 

včera

včera

Andrej Babiš

Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority

Premiér Andrej Babiš (ANO) navštívil Rakousko, kde ve Vídni jednal se spolkovým kancléřem Rakouska Christianem Stockerem o konkurenceschopnosti Evropské unie, energetické bezpečnosti a společném postupu v oblasti nelegální migrace. Součástí programu byla také návštěva školy českého Školského spolku Komenský a katedrály sv. Štěpána. Následně český premiér odcestoval do Bratislavy, kde se zúčastnil setkání lídrů zemí Slavkovského formátu. Jednání se uskutečnilo za účasti českého premiéra Andreje Babiše, slovenského premiéra Roberta Fica a rakouského kancléře Christiana Stockera.

včera

včera

Martina Sáblíková

Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu

Až bude ve čtvrtek na programu v rámci Zimních olympijských her v Miláně a Cortině d'Ampezzo pětikilometrový rychlobruslařský závod žen, čeští fanoušci v něm budou moct fandit loučící se legendě Martině Sáblíkové. Ta totiž dostala svolení od lékařů, že se může závodu zúčastnit poté, co nemohla kvůli nemoci závodit na tříkilometrové trati.

včera

Věda, ilustrační fotografie

Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu

Jedenáctý únorový den je Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Osoby něžného pohlaví se v minulosti velmi obtížně prosazovaly na poli vědy. Musely se potýkat s předsudky či urážkami. A některé pro milovanou vědu dokonce obětovaly svůj život.

včera

včera

Oto Klempíř (ministr kultury)

Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku

Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se v úterý setkal se dvěma umělci, které po jejich účasti na nedávné demonstraci vyzval k jednání. Podle Aleše Cibulky a Michala Jagelky nepanovala shoda prakticky na ničem. Klempíř se v pondělí mohl zúčastnit veřejné debaty v jednom z pražských divadel, kam ale nepřišel. 

včera

včera

včera

včera

včera

Olympijské hry, ilustrační fotografie.

Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa

V úterý již čtvrtým soutěžním dnem pokračovaly 25. hry zimní olympiády. Závodilo se například na svahu v Bormiu v týmové lyžařské kombinace kombinující sjezd a slalom. Zatímco v pondělí v tomto specifickém závodu závodili muži, nyní se ke slovu dostaly ženy. Česká republika měla ve startovním poli hned čtyři ve dvou dvojicích – první pár Martina Dubovská-Barbora Nováková skončil šestnáctý, druhý český pár Elisa Maria Negriová-Alena Labaštová dojel na osmnáctém místě. Závod před Němkami a Američankami vyhrály Rakušanky Ariane Rädlerová a Katharina Huberová. Tento závod byl sledován i proto, že se v něm po dvou letech představila i Slovenka Petra Vlhová. V jízdě v boulích se pak představil Čech Matyáš Kroupa, kterému se ale zatím z kvalifikace do finále postoupit nepodařilo.

včera

K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace

Meteorologická zima pokračuje až do konce února, ale sníh se z nížin vytratil již v posledních dnech. Na horách se ale místy drží desítky centimetrů sněhové pokrývky. Další nadílky se na některých místech v Česku dočkáme snad o víkendu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy